Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Mezi nejpoužívanější terminálové aplikace patří jednoduché utility pro stránkování, které přes proměnnou prostředí PAGER umí v duchu UNIXu využít spousta dalších programů. K programům more, less a most existuje pro milovníky Vimu další alternativa, vimpager.
Jak už název napovídá, vimpager používá k zobrazení editor Vim v read-only módu. Získává tak mnoho funkcí včetně širokých možností ovládání, vyhledávání, barevného zvýraznění syntaxe, práce s více soubory a další. Samotný vimpager je implementován jako shellový script.
Pokud nemáte balíček ve Vaší distribuci, stáhněte si aktuální verzi z výše uvedené adresy na GitHubu. K instalaci lze použít make file nebo soubor vimpager zkopírovat, případně prolinkovat někde do PATH, aby bylo možno vimpager volat přímo, například grep | vimpager
.
Důležité je nastavit proměnnou PAGER na umístění scriptu vimpager v ~/.bashrc, ~/.zshrc nebo v jiném konfiguráku podle Vašeho shellu:
export PAGER=/usr/local/bin/vimpager
Dále se hodí nastavit alias na less a more nebo jiné, zvyk je železná košile:
alias less=$PAGER
alias more=$PAGER
Nic není dokonalé, při používání jsem narazil na pár problémů, které by snad šly vyřešit.
Pokud vimpager zobrazuje výstup roury, je výstup zobrazen až je vygenerován celý. To může být problém, je-li výstup roury generován pomalu nebo je moc velký.
Dalším problémem může být paměťová náročnost a rychlost startu. Vim je dost velký program, hlavně pokud se načítá množství různých pluginů. Řešením je mít pro vimpager vlastní konfiguraci Vimu.
Tiskni
Sdílej:
echo "Hello world!" | vim -
Formátovací escape sekvence se v současné verzi filtrují, takže to není možné. Používá se pouze nativní zvýraznění syntaxe Vimu.
Řešení je možné, ale zatím není implementované: https://github.com/rkitover/vimpager/issues/11
Na výstup s escape sekvencema se tedy více hodí less.