Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Mezi nejpoužívanější terminálové aplikace patří jednoduché utility pro stránkování, které přes proměnnou prostředí PAGER umí v duchu UNIXu využít spousta dalších programů. K programům more, less a most existuje pro milovníky Vimu další alternativa, vimpager.
Jak už název napovídá, vimpager používá k zobrazení editor Vim v read-only módu. Získává tak mnoho funkcí včetně širokých možností ovládání, vyhledávání, barevného zvýraznění syntaxe, práce s více soubory a další. Samotný vimpager je implementován jako shellový script.
Pokud nemáte balíček ve Vaší distribuci, stáhněte si aktuální verzi z výše uvedené adresy na GitHubu. K instalaci lze použít make file nebo soubor vimpager zkopírovat, případně prolinkovat někde do PATH, aby bylo možno vimpager volat přímo, například grep | vimpager
.
Důležité je nastavit proměnnou PAGER na umístění scriptu vimpager v ~/.bashrc, ~/.zshrc nebo v jiném konfiguráku podle Vašeho shellu:
export PAGER=/usr/local/bin/vimpager
Dále se hodí nastavit alias na less a more nebo jiné, zvyk je železná košile:
alias less=$PAGER
alias more=$PAGER
Nic není dokonalé, při používání jsem narazil na pár problémů, které by snad šly vyřešit.
Pokud vimpager zobrazuje výstup roury, je výstup zobrazen až je vygenerován celý. To může být problém, je-li výstup roury generován pomalu nebo je moc velký.
Dalším problémem může být paměťová náročnost a rychlost startu. Vim je dost velký program, hlavně pokud se načítá množství různých pluginů. Řešením je mít pro vimpager vlastní konfiguraci Vimu.
Tiskni
Sdílej:
echo "Hello world!" | vim -
Formátovací escape sekvence se v současné verzi filtrují, takže to není možné. Používá se pouze nativní zvýraznění syntaxe Vimu.
Řešení je možné, ale zatím není implementované: https://github.com/rkitover/vimpager/issues/11
Na výstup s escape sekvencema se tedy více hodí less.