Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Mezi nejpoužívanější terminálové aplikace patří jednoduché utility pro stránkování, které přes proměnnou prostředí PAGER umí v duchu UNIXu využít spousta dalších programů. K programům more, less a most existuje pro milovníky Vimu další alternativa, vimpager.
Jak už název napovídá, vimpager používá k zobrazení editor Vim v read-only módu. Získává tak mnoho funkcí včetně širokých možností ovládání, vyhledávání, barevného zvýraznění syntaxe, práce s více soubory a další. Samotný vimpager je implementován jako shellový script.
Pokud nemáte balíček ve Vaší distribuci, stáhněte si aktuální verzi z výše uvedené adresy na GitHubu. K instalaci lze použít make file nebo soubor vimpager zkopírovat, případně prolinkovat někde do PATH, aby bylo možno vimpager volat přímo, například grep | vimpager
.
Důležité je nastavit proměnnou PAGER na umístění scriptu vimpager v ~/.bashrc, ~/.zshrc nebo v jiném konfiguráku podle Vašeho shellu:
export PAGER=/usr/local/bin/vimpager
Dále se hodí nastavit alias na less a more nebo jiné, zvyk je železná košile:
alias less=$PAGER
alias more=$PAGER
Nic není dokonalé, při používání jsem narazil na pár problémů, které by snad šly vyřešit.
Pokud vimpager zobrazuje výstup roury, je výstup zobrazen až je vygenerován celý. To může být problém, je-li výstup roury generován pomalu nebo je moc velký.
Dalším problémem může být paměťová náročnost a rychlost startu. Vim je dost velký program, hlavně pokud se načítá množství různých pluginů. Řešením je mít pro vimpager vlastní konfiguraci Vimu.
Tiskni
Sdílej:
echo "Hello world!" | vim -
Formátovací escape sekvence se v současné verzi filtrují, takže to není možné. Používá se pouze nativní zvýraznění syntaxe Vimu.
Řešení je možné, ale zatím není implementované: https://github.com/rkitover/vimpager/issues/11
Na výstup s escape sekvencema se tedy více hodí less.