Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.
Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
Americký výrobce čipů Intel plánuje propustit více než 20 procent zaměstnanců. Cílem tohoto kroku je zjednodušit organizační strukturu ve firmě, která se potýká s problémy.
Možná už jste někdy dumali nad tím, jak si na serveru zprovoznit službu, která vytváří náhledy webových stránek. V poradně je několik dotazů na toto téma, ale žádná kloudná odpověď. S radostí vám tedy můžu oznámit, že jsem na to konečně přišel.
Problém je ten, že potřebujete nějakou paměť, do které se ta stránka bude vykreslovat. Tuto paměť obvykle zprostředkovává X server, ale provozovat na serveru třeba Xorg je trochu zbytečné. Naštěstí existuje X server Xvfb, který je velice jednoduchý a všechno si vykresluje pouze do paměti. Minimálně v distribucích založených na Debianu je jako balíček, takže instalace je v pohodě.
Jak pustit Xvfb
? Nejlépe pomocí startx
:
startx -- /usr/bin/Xvfb :10 -screen 0 1600x1200x24
Tato řádka pustí Xvfb
jako display 10 v rozlišení 1600x1200x24.
Hned si to vyzkoušíme a pustíme si v našem virtuálním framebufferu Firefox s ABCLinuxu.cz:
DISPLAY=:10 firefox www.abclinuxu.cz
Nikde nic bohužel nejde vidět, tak si budeme muset udělat screenshot:
DISPLAY=:10 import -window root obrazovka.png
A výsledný screenshot vypadá takto:
Jak vidíte Firefox se pustil do správné obrazovky, ale nebude asi vhodným prohlížečem pro dělání náhledů stránek, přinášelo by to jen samé problémy. Napíšeme si tedy prohlížeč vlastní! Bude jednoduchý a bude dělat přesně to co chceme. Použijeme jazyk Python a komponentu gtkmozembed
. Prohlížeč se také sám postará o vygenerování náhledu. Bude možné jich spustit více najednou a urychlit tak generování většího počtu náhledů. Tady je kód, jak vidíte, je to velmi jednoduché:
#!/usr/bin/env python
import sys
import gtk
import gobject
import gtkmozembed
if len(sys.argv) == 2:
print "Bad count of arguments."
if len(sys.argv) < 3:
print "Usage: webshot.py URL output_file.png"
sys.exit()
def on_net_stop(caller_widget):
gobject.timeout_add(10000, take_shot)
def take_shot():
(width, height) = window.get_size()
pixbuf = gtk.gdk.Pixbuf(gtk.gdk.COLORSPACE_RGB, False, 8, width - 16, height - 15)
pixbuf.get_from_drawable(browser.window, browser.get_colormap(), 0, 0, 0, 0, width - 16, height - 15)
pixbuf.save(sys.argv[2], "png")
gtk.main_quit()
return False;
gtkmozembed.set_profile_path("/tmp", "webshot")
browser = gtkmozembed.MozEmbed()
browser.connect("net_stop", on_net_stop)
browser.set_size_request(1024, 768)
browser.show()
browser.load_url(sys.argv[1])
window = gtk.Window()
window.add(browser)
window.show()
gtk.main()
Jak program funguje? Na vstupu má dva parametry - webovou adresu a jméno výstupního souboru náhledu. Prohlížeč je okno pouze s jedním widgetem zobrazujícím stránku. Po načtení stránky se chvilku počká a obraz widgetu uloží do souboru. Velikost okna a čas na vykreslení je v programu natvrdo, ale není problém je parametrizovat.
A to je vše! Není to jednoduché? Ještě malá ukázka použití:
DISPLAY=:10 ./webshot.py abclinuxu.cz abclinuxu.png
Výstup:
Tiskni
Sdílej:
firefox -screenshot http://abclinuxu.cz/ > obrazovka.png
root
em, tak má jen stejná práva, jako kterýkoli uživatel toho počítače. K čemu bude soubor /etc/passwd
někomu dobrý?
/etc/passwd
není žádná katastrofa – třeba na různých školních unixových nebo linuxových strojích mohou mít účet stovky nebo tisíce studentů, všichni vidí /etc/passwd
, a žádný problém v tom není. Samozřejmě pokud máte server, klientům tam povolíte přístup jenom přes scp
a předpokládáte tak, že nikdo kromě vás nemůže lokálně nic spustit, a pak necháte v systému takovouhle díru, je to problém – minimálně proto, že je to zjevně místo, které je zabezpečené viditelně míň, než zbytek systému, pravděpodobně tedy uniklo pozornosti správce a je vhodné pátrat tímto směrem po dalších slabinách.
všichni vidí /etc/passwd, a žádný problém v tom není.V tom máš pravdu, to bychom se museli pohybovat někde na poli špionáže, aby měla nějakou hodnotu informace, že uživatel xabcd123 má účet na daném stroji. Je to taky výhoda unixových systémů, účet může dostat širší okruh lidí, než třeba u Windows. (ale přesto, podle principu minimálních práv, není dobré vystavovat veřejně nějaká data, pokud to není potřeba)
if URL[:5] == "file:" :
print "Ani ..cu!"
return 1
if sys.argv[1][:5] ...
javascript:window.open("file://…")
?
http
z nějaké jiné domény, stejně to nepůjde číst.
Ale ono je problém i to obyčejné http. Když si tam někdo nechá zobrazit stránku s nějakým Flashem, přesměrováním sem tam nebo dlouhotrvajícím javascriptem, jenom to vytíží počítač a tu službu třeba nebude moci využít někdo jiný. Ale pokud máte nějaké limity na přenesená data a někdo si tam nechá stáhnout pár obrazů DVD, může s tím být už skutečný problém.
Ten výběr data JS je blokován ještě jinak – JS nesmí přistupovat k dokumentu, který je nahrán z jiné domény. Tj. i kdyby v tom framu byl jiná adresa s http
z nějaké jiné domény, stejně to nepůjde číst.
To jsem nevěděl. Dobrá informace.
Ale ono je problém i to obyčejné http. Když si tam někdo nechá zobrazit stránku s nějakým Flashem, přesměrováním sem tam nebo dlouhotrvajícím javascriptem, jenom to vytíží počítač a tu službu třeba nebude moci využít někdo jiný. Ale pokud máte nějaké limity na přenesená data a někdo si tam nechá stáhnout pár obrazů DVD, může s tím být už skutečný problém.Je to složitější než jsem si myslel. Pokud si člověk bude dělat obrázky jenom pro sebe, tak to není takový problém, ale jako veřejná služba je to hodně náročné na zabezpečení. Zajímalo by mě, jak jsou chráněny podobné existující služby, třeba český http://www.thumbnails.cz/.
URL[:5] != "http:"
když už teda takhle. Stejně bych ale přidal ještě tu virtualizaci, AppArmor a hodně přísně nastavený firewall (povolit jen 80 a zakázat připojení na všechny vnitrofiremní servery).
Ahoj, zajímavý článek..
Mam však problém, že mi první varianta s firefoxem funguje, ale pythoní skriptík už dělá problémy. Obrázek se udělá, ale ten je zdeformovaný. Pruh vpravu a dole je jakoby posunutý kus odněkud jinud.
Zkouším to v ubuntu s naběhnutým systémem.. ale to by snad vliv mít nemělo ne... ?
Nějaké nápady? změna velikosti nebo rozlišení nepomohla..
A teď mě tak napadlo, na serveru nemusí být grafická karta, že?
Bude to fungovat i bez ní ?