Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Měl bych se sice šrotit na zkoušky a psát zápočtové programy, ale je to taková nuda... A tak bezcílně brouzdám webem a dnes se mi konečně podařilo najít něco zajímavého. Vždycky jsem si lámal hlavu, jaký mají u Googlů systém pojmenování bloků map a světe div se, dneska jsem to našel úplně náhodou v blogu jednoho machra z Francie.
Podívejte se na to, je to sice francouzsky, ale i bez její znalosti lze pochopit o co jde. Má tam dokonce funkci v C, která podle zoomu a pravoúhlých souřadnic vrátí adresu odpovídajícího bloku mapy.
Napadlo mě tedy, že si prostě musím ty mapy za každou cenu stáhnout a složit z těch bloků . Tak jsem si na to napsal prográmek. Ten stáhne bloky wgetem a pomocí montage z ImageMagicku ty bloky poskládá dokupy. A ono to dokonce funguje.
Tady je ten prográmek. Přeložíte takto: gcc -std=c99 get-map.c -o get-map
. Jsem lenoch líná, tak zoom si musíte nastavit v kódu, ostatní už funguje samo. Přeju hodně zábavy!
Pro ty co mají silné stroje: jak velkou mapu se vám podařilo složit?
#include <stdio.h>
#include <string.h>
char* getBlock(char* url, unsigned int x, unsigned int y, unsigned int zoom)
{
strcpy(url, "http://kh*.google.com/kh?n=404&v=3&t=t")[9] = '0' + (x + y) % 4;
if(!zoom)
return url;
for(unsigned long c = 1 << (zoom - 1); c != 0; c >>= 1)
if(y < c)
{
if(x < c)
strcat(url, "q");
else
{
strcat(url, "r");
x -= c;
}
}
else
{
if(x < c)
{
strcat(url, "t");
y -= c;
}
else
{
strcat(url, "s");
x -= c;
y -= c;
}
}
return url;
}
int main(void)
{
int zoom = 3, num = 0;
char cmd1[100], cmd2[100];
for(int y = 0; y < 1 << zoom; y++)
for(int x = 0; x < 1 << zoom; x++)
{
sprintf(cmd2, "wget \"%s\" -O google-maps-block-%.6d.jpg", getBlock(cmd1, x, y, zoom), num++);
system(cmd2);
}
sprintf(cmd1, "montage -geometry %dx%d +frame -tile %dx%d -verbose google-maps-block-* map-zoom-%d.jpg", 256, 256, 1 << zoom, 1 << zoom, zoom);
system(cmd1);
system("rm google-maps-block-*");
return 0;
}
Tak moje pokusy dopadly následovně . Těch bloků jsem stáhnul několik tisíc. Asi hodím mezi jednotlivé wgety nějaký sleep, a nechám to běžet přes noc.
Google Error We're sorry... ... but your query looks similar to automated requests from a computer virus or spyware application. To protect our users, we can't process your request right now. We'll restore your access as quickly as possible, so try again soon. In the meantime, if you suspect that your computer or network has been infected, you might want to run a virus checker or spyware remover to make sure that your systems are free of viruses and other spurious software. We apologize for the inconvenience, and hope we'll see you again on Google.
Největší mapu, co se mi podařilo složit byl zoom = 5, čili 1024 bloků, výsledná bitmapa má 8192x8192 bodů a málem se mi u toho upekl počítač. Paměťové nároky toho programy montage
jsou nějaké velké.
Tiskni
Sdílej:
Co znak, to 2 bity, ne?
A jak je to tedy s tím Seznam.cz?
trtqtrtsqtqsrtsttr
) a přepočítat ho na pravoúhlé souřadnice pomocí tohohle algoritmu:
void code2location(char* code)
{
unsigned int x = 0, y = 0;
for(int i = 1; i < strlen(code); i++)
{
x = (x << 1) | ((code[i] == 'r' || code[i] == 's') ? 1 : 0);
y = (y << 1) | ((code[i] == 't' || code[i] == 's') ? 1 : 0);
}
printf("locatiton = [%d; %d], zoom = %d", x, y, strlen(code) - 1);
}
Výstupem pro trtqtrtsqtqsrtsttr
je:
locatiton = [70761; 44382], zoom = 17
Získaná čísla potom dosadíš do toho programu a je to.
Jde o nastavení levého horního rohu. Je třeba upravit ty vnořene cykly takhle:
for(int y = odkud_v_ose_y; y < potud_v_ose_y; y++)
for(int x = odkud_v_ose_x; x < potud_v_ose_x; x++)
A potom ještě tenhle řádek:
sprintf(cmd1, "montage -geometry %dx%d +frame -tile %dx%d -verbose google-maps-block-* map-zoom-%d.jpg", 256, 256, potud_v_ose_x - odkud_v_ose_x, potud_v_ose_y - odkud_v_ose_y, zoom);
Kde location = [odkud_v_ose_x; odkud_v_ose_y] zoom = 17