Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
firefox -screenshot http://abclinuxu.cz/ > obrazovka.png
root
em, tak má jen stejná práva, jako kterýkoli uživatel toho počítače. K čemu bude soubor /etc/passwd
někomu dobrý?
/etc/passwd
není žádná katastrofa – třeba na různých školních unixových nebo linuxových strojích mohou mít účet stovky nebo tisíce studentů, všichni vidí /etc/passwd
, a žádný problém v tom není. Samozřejmě pokud máte server, klientům tam povolíte přístup jenom přes scp
a předpokládáte tak, že nikdo kromě vás nemůže lokálně nic spustit, a pak necháte v systému takovouhle díru, je to problém – minimálně proto, že je to zjevně místo, které je zabezpečené viditelně míň, než zbytek systému, pravděpodobně tedy uniklo pozornosti správce a je vhodné pátrat tímto směrem po dalších slabinách.
všichni vidí /etc/passwd, a žádný problém v tom není.V tom máš pravdu, to bychom se museli pohybovat někde na poli špionáže, aby měla nějakou hodnotu informace, že uživatel xabcd123 má účet na daném stroji. Je to taky výhoda unixových systémů, účet může dostat širší okruh lidí, než třeba u Windows. (ale přesto, podle principu minimálních práv, není dobré vystavovat veřejně nějaká data, pokud to není potřeba)
if URL[:5] == "file:" :
print "Ani ..cu!"
return 1
if sys.argv[1][:5] ...
javascript:window.open("file://…")
?
http
z nějaké jiné domény, stejně to nepůjde číst.
Ale ono je problém i to obyčejné http. Když si tam někdo nechá zobrazit stránku s nějakým Flashem, přesměrováním sem tam nebo dlouhotrvajícím javascriptem, jenom to vytíží počítač a tu službu třeba nebude moci využít někdo jiný. Ale pokud máte nějaké limity na přenesená data a někdo si tam nechá stáhnout pár obrazů DVD, může s tím být už skutečný problém.
Ten výběr data JS je blokován ještě jinak – JS nesmí přistupovat k dokumentu, který je nahrán z jiné domény. Tj. i kdyby v tom framu byl jiná adresa s http
z nějaké jiné domény, stejně to nepůjde číst.
To jsem nevěděl. Dobrá informace.
Ale ono je problém i to obyčejné http. Když si tam někdo nechá zobrazit stránku s nějakým Flashem, přesměrováním sem tam nebo dlouhotrvajícím javascriptem, jenom to vytíží počítač a tu službu třeba nebude moci využít někdo jiný. Ale pokud máte nějaké limity na přenesená data a někdo si tam nechá stáhnout pár obrazů DVD, může s tím být už skutečný problém.Je to složitější než jsem si myslel. Pokud si člověk bude dělat obrázky jenom pro sebe, tak to není takový problém, ale jako veřejná služba je to hodně náročné na zabezpečení. Zajímalo by mě, jak jsou chráněny podobné existující služby, třeba český http://www.thumbnails.cz/.
URL[:5] != "http:"
když už teda takhle. Stejně bych ale přidal ještě tu virtualizaci, AppArmor a hodně přísně nastavený firewall (povolit jen 80 a zakázat připojení na všechny vnitrofiremní servery).
Ahoj, zajímavý článek..
Mam však problém, že mi první varianta s firefoxem funguje, ale pythoní skriptík už dělá problémy. Obrázek se udělá, ale ten je zdeformovaný. Pruh vpravu a dole je jakoby posunutý kus odněkud jinud.
Zkouším to v ubuntu s naběhnutým systémem.. ale to by snad vliv mít nemělo ne... ?
Nějaké nápady? změna velikosti nebo rozlišení nepomohla..
A teď mě tak napadlo, na serveru nemusí být grafická karta, že?
Bude to fungovat i bez ní ?
Tiskni
Sdílej: