Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Kde přesně ta značka je? Vůbec tu ulici nepoznávám..
Zatímco první změnu chápu a souhlasím s níCože? Proč rovnou nezavést odpovědnost za veškerý vlastní majetek? Půjčím bráchovi počítač, ten z něj bude sdílet filmy. Přijdou na to, budou po mě chtít abych ho prásknul, pokud neprásknu půjdu sedět já. Taky to chápete? Je moje věc komu jsem půjčil auto a pokud ho policie nedokáže najít je to jejich problém, je nesmysl být odpovědný za neschopnost policie zjistit pachatele. Přímo skandální je pak soustavné označování ústavou garantovaného práva odepřít výpověď za "výmluvu". A samotný způsob realizace je také k pláči. Řidič se dopustí přestupku (třeba projede úsekovým měřením trochu rychleji), s provozovatelem vozidla je zahájeno správní řízení pro porušení povinnosti "zajistit, aby při užití vozidla na pozemní komunikaci byly dodržovány povinnosti řidiče a pravidla provozu na pozemních komunikacích". Pokud nepráskne, dostane pokutu z intervalu <pokuta_min; pokuta_max> \cap <0; 10 000>. Pokud práskne, správní řízení se zastavuje a dojde ke zkasírování řidiče. To je stejný systém, jako se v UK používá k vynucení vydání šifrovacích klíčů (poskytneš? jdeš si sednout za DP co tam máš, neposkytneš? jdeš si sednout za neposkytnutí klíčů). Ta povinnost "zajistit, aby..." je navíc naprosto nesmyslná - jak mohu být odpovědný za něco, co nemohu ovlivnit? Nehledě na to, že pokud dojde např k situaci kdy provozovatel A půjčí auto B a ten půjčí auto C a C spáchá přestupek, A práskne B ale B odmítne prásknout C pak stejně platí A. Naprosto na hlavu. Osobně myslím, že to nepřežije první projednávání u ústavního soudu.
Pokud nepráskne, dostane pokutu z intervalu <pokuta_min; pokuta_max> \cap <0; 10 000>. Pokud práskne, správní řízení se zastavuje a dojde ke zkasírování řidiče.Ne, i pokud práskne, nic to nemusí znamenat. Pokud prásknutý řidič řízení popře a nejsou proti němu jiné důkazy, vrací se to jako bumerang provozovateli vozidla a ten platí.
Proč rovnou nezavést odpovědnost za veškerý vlastní majetek?Co byste to po vlastnících chtěl? Aby majitel továrny byl zodpovědný za znečištění, které ta továrna způsobuje; aby majitel psa byl zodpovědný za to, když pes někoho na procházce pokouše;aby majitel domu byl zodpovědný, že na vás z něj na ulici nebudou padat kusy zdiva. To jsou opravdu nehorázné požadavky… To, že je majitel odpovědný za veškerý svůj majetek, je snad samozřejmost. Ostatně, když se pořád tak oháníte ústavou – i v Listině základních práv a svobod najdete, že vlastnictví zavazuje.
Když si ten nůž někdo půjčí a za čtrnáct dní s ním někoho pořeže, vás samozřejmě nikdo z ničeho vinit nebude. Když někde dojde ke rvačce, jeden druhého dostane na zem, bude ho škrtit a vám si řekne o nůž, aby to s ním skončil, budete spoluviník. Jak vidíte, v obou případech jde o půjčení nože, ale záleží na kontextu, na tom, co jste mohl předpokládat.
Tak proč u auta hlásáte něco úplně jiného a obhajujete plnou zodpovědnost vlastníka bez ohledu na kontext?
Pokud poruší pravidla provozu na pozemních komunikacích, neměl bych být zodpovědný.Proč ne? Mohl jste důvodně očekávat, že pravidla poruší? Mohl. Tak proč jste mu to auto půjčoval?
Mě zkrátka přijde, že součástí vašeho náboženského přesvědčení je že auta jsou špatná, ááno. A proto oslavujete každé nařízení které těm zlým řidičům, co tak hrozně znepříjemňují život "obyčejným lidem" a zvláště pak všem cyklistům, trochu znepříjemní život.
To lze jen těžko přehlédnout.
Pro ně takováhle pravidla platí už dávno.
Jak už bylo několikrát vysvětleno, neplatí. Neplatilo, neplatí a doufejme, že ani nikdy nebude platit, že když komukoli půjčím svůj nůž, jsem tím automaticky odpovědný za cokoli, co on s ním udělá. V případě auta by to ale někteří politici rádi zavedli a vy jim za to tleskáte.
V případě auta platí odpovědnost pouze za dopravní přestupky mimo způsobení nehody.
I to je špatně, protože to u jiných věcí nic takového není.
Na ostatní případy (které se neřídí zákonem o silničním provozu) ta spoluodpovědnost platí už dávno.
Co konkrétně se snažíte touto větou tvrdit?
Když ale půjčím auto někomu … a on způsobí nehodu, tak je naprosto absurdní mě považovat za spolupachateleTaky vás za spolupachatele nikdo neoznačuje.
Jenže ty tu zodpovědnost u půjčování auta ženeš do absurdního extrému.Ne, já ne. To vy tím, že pořád dokola opakujete nesmysly, které nikdo nikde nenapsal. Jako ten citovaný výše.
Taky vás za spolupachatele nikdo neoznačuje.Tady jsi napsal, že jestli jsem správně vyhodnotil spolehlivost toho člověk se pozná
Podle následků, stejně jako ve všech ostatních případech. Pokud dotyčný nic nespáchá, vyhodnotil jste to dobře, pokud spáchá, vyhodnotil jste to špatně.Tak si to teda ujasni.
jinak, když si chce manželka ukrojit chleba k večeřiA když se v tom okamžiku v manželce něco přepne a zapíchne ten nůž do dítěte, bude to se zodpovědností jak?
Pokud jste nezaznamenal, že se v ČR masově porušují pravidla silničního provozu, nepatří vám do ruky občanka, natož řidičák.A vy jste nezaznamenal, že se v ČR masově porušují autorská práva? Pak asi každý žijeme v nějaké jiné ČR.
Pokud jste nezaznamenal, že se v ČR masově porušují pravidla silničního provozu, nepatří vám do ruky občanka, natož řidičák. V opačném případě případě to předvídat máte. Můžete se hájit na správním úřadě nebo u soudu, že toho člověka znáte jako svědomitého a spolehlivého, který nikdy neporušil žádné pravidlo. Třeba úředníka nebo soudce přesvědčíte.Nepřesvěčoval jsi mě tuhle o tom, že hodnotit lidi na základě statistiky je špatně?
Myslím že už to chápu. Filip Jirsák vychází ze svého vidění světa, kde kdokoli, kdo sedá za volant, je darebák s těmi nejhoršími úmysly a je jen otázkou času, kdy něco provede. Proto podle něj když půjčujete někomu auto, nemáte si myslet, že ho chce na to, aby někam dojel něco odvezl, ale proto, aby mohl páchat přestupky (v lepším případě), způsobovat nehody (v horším) nebo rovnou někoho zabít. Proto je pro něj půjčení auta komukoli a kdykoli nikoli obdobou půjčení nože člověku, který si chce ukrojit chleba, ale obdobou půjčení nože člověku, který drží druhého pod krkem a řve: "Dejte mi kudlu, podříznu ho jako psa!" (jak už naznačil)
Proto je marné s ním na toto téma debatovat, protože každý žijeme v jiném světě, a nezbývá než doufat, že není moc soudců, kteří by žili v tom jeho.
Pokud i přesto něco provede, zase doufám že je dost slušný na to aby se k tomu přiznal a nepotopil mě, ono by to totiž moc hezké nebylo že?
Rozdíl je v tom, že u té motorové pily mi pořád bude muset vyšetřovatel dokázat, že jsem ji k vraždě použil já, a přesvědčit o tom soud. Zatímco tady se zcela vážně navrhuje - a lidé jako Filip Jirsák to obhajují - aby u dopravních přestupků vlastník (resp. provozovatel) automaticky platil pokuty a dostával body, aniž by mu bylo potřeba cokoli prokazovat. Tedy jasná presumpce viny. A jestli to dobře chápu, podle toho šíleného návrhu bych dokonce pokutu platil i v případě, že budu schopen prokázat, že jsem za tím volantem v tu chvíli v žádném případě sedět nemohl, pokud se mi nepodaří přitáhnout za ucho někoho, kdo se přizná (princip americké detektivky).
A taky předpokládám, že pokud je ten dotyčný takový parchant, že se nepřizná a hodí to na mě, můžu se s ním soudit a na základě vyšetřování poměrně rychle zjistit kdo za volantem v tu chvíli byl...
To v zásadě asi můžete, ale (1) jen o náhradu škody, takže případné body vám zůstanou, (2) důkazní břemeno bude na vaší straně.
Zatímco tady se zcela vážně navrhuje - a lidé jako Filip Jirsák to obhajují - aby u dopravních přestupků vlastník (resp. provozovatel) automaticky platil pokuty a dostával body, aniž by mu bylo potřeba cokoli prokazovat.Jen platil pokuty. Provozovatelem je často právnická osoba a ta body dostat nemůže :)
A jestli to dobře chápu, podle toho šíleného návrhu bych dokonce pokutu platil i v případě, že budu schopen prokázat, že jsem za tím volantem v tu chvíli v žádném případě sedět nemohlSamozřejmě. Protože jste pokutován za to, že jste neohlídal své auto – a toho se můžete dopustit kdykoli, i když za volantem nesedíte.
takže případné body vám zůstanouŽádné body se vlastníkovi neudělují. Zřejmě jste nezaznamenal ten podstatný princip, že vlastník není trestán za přestupek jako takový, ale za to, že si „neohlídal“ své auto. A za to nejsou žádné body (týká se to vlastníka, ne řidiče, vlastník ani nemusí být řidič), jen pokuta.
Auto je docela nebezpečná věc, takže se auta registrují a mají viditelně umístěné registrační značky. Takže o tom, kterým autem byl přestupek spáchán, obvykle není sporu – a podle registru se pak snadno dohledá, kdo je za auto zodpovědný.Pila je také docela nebezpečná věc a s dnešními forenzními metodami obvykle také není sporu, se kterou pilou byl masakr spáchán.
Samozřejmě. Protože jste pokutován za to, že jste neohlídal své auto – a toho se můžete dopustit kdykoli, i když za volantem nesedíte.Samozřejmě. Protože jste trestán za to, že jste neohlídal svoji pilu – a toho se můžete dopustit kdykoli, i když na chatě nejste. Mělo by totéž platit pro jakýkoli předmět? Neuhlídám kolo, kosu, flashdisk…
ale pouze za nezodpovědné půjčování nože.Jak se pozná zodpovědné půjčení nože od nezodpovědného?
Aby majitel továrny byl zodpovědný za znečištění, které ta továrna způsobuje; aby majitel psa byl zodpovědný za to, když pes někoho na procházce pokouše;aby majitel domu byl zodpovědný, že na vás z něj na ulici nebudou padat kusy zdiva.To je ale úplně jiný případ. Když mi padá zdivo z baráku, je to moje vina, že se o něj nestarám. Když ale pjčim auto kamarádovi a ten s ním způsobí nehodu, je to jeho vina, ne moje.
ale za to, komu auto půjčil.A komu autor půjčil? Chceš rozdělovat lidi na "ty dobré" a "ty špatné" a za půjčení "těm špatným" bude trest?
Já v tom žádný problém nevidím.Problém je v tom, že tím efektivně zakážeš půjčování aut. Protože člověk nikdy neví, jestli s tím ten druhej něco udělá, nebo ne.
Věci, které se řídí jinými zákony, než zákonem o silničním provozu.Konkrétně třeba půjčování čeho?
Doteď jste nemohl půjčovat nic, kromě auta, nově nebudete moci půjčovat už ani to auto. To je smůla.To není smůla, to je demence.
když se nějaké dítě zraní a ukáže se, že jste neudělal vše, abyste tomu předešel, budete potrestán.A jak to teda bude s tím autem? Když někomu pujčím auto, a on s tím způsobí nehodu, budu za to teda potrestán, nebo ne?
U zdi baráku taky nemůžete dopředu vědět, jestli spadne nebo nespadne.Můžu. Barák je zkolaudovaný, jeho statika je dobrá, vše bylo zajištěno.
chce se po vás jenom to, abyste zajistil, že s ním nikdo nebude porušovat předpisy.To ale není v mé moci, není to v moci nikoho. Jediný způsob, jak to zajistit, je nepůjčit auto.
Ty „moje výmysly“, jak říkáte zákonůmNe, já tak neříkám zákonům, jak tak říkám zákonům, které ty navrhuješ. A rozhodně neprospívají společnosti, aby mohla "nějak rozumně žít". Stav, kdy nemůžu beztrestně skoro nic dělat, opravdu nepovažuju za rozumný život.
chce se po vás jenom to, abyste zajistil, že s ním nikdo nebude porušovat předpisy.Ale riziko pádu zdi můžu vcelku úspěšně omezovat (až minimalizovat) údržbou, kontrolou statikem a podobně. Oproti tomu riziko že někdo mým autem které někomu půjčím poruší předpisy můžu snížit prakticky jen tím, že mu to auto nepůjčím.
bude odpovědná půjčovna aut za přestupky spáchané jejich auty?Samozřejmě, proč by nebyla? Ten zákon je dokonce tak velkorysý, že to půjčovna ani nemusí mít podchycené smluvně, protože když úřadu řekne, kdo auto měl půjčené, bude po tom úřad pátrat sám a půjčovny se to už nijak týkat nebude. Jinak tu povinnost evidovat výpůjčky má půjčovna už dnes, pro ně se tou novelou nic nezmění.
A nebo mu to půjčte a sepište to s ním, že jste mu auto půjčil od tehdy do tehdy, a že pokud spáchá přestupek a úřad po tom bude pátrat, tuhle smlouvu mu předložíte.Takže si mám sepsat smlouvu o půjčování auta s manželkou? Dětmi? Co se ještě nedozvím...
Velín v továrně asi taky nepřenecháte kamarádovi, aby si to vyzkoušel, s tím, že je přece taky svéprávný.Zase srovnáváte nesrovnatelné. Pokud ten kamarád bude na ten typ velínu vyškolený a pokud budu vědět že v tom už má slušnou praxi tak ho k tomu klidně pustím.
protože když úřadu řekne, kdo auto měl půjčené, bude po tom úřad pátrat sám a půjčovny se to už nijak týkat nebude.Nakonec se to té půjčovny klidně týkat může. A pořád jste mi neodpověděl - co ta leasingovka? Nebo banka co někomu půjčila na auto?
Pokud ten kamarád bude na ten typ velínu vyškolený a pokud budu vědět že v tom už má slušnou praxi tak ho k tomu klidně pustím.No, a pokud tam kamarád něco vyvede, ponesete za to spoluzodpovědnost.
Nakonec se to té půjčovny klidně týkat může.Jistě. Pokud to půjčuje na dobré slovo a ne na písemnou smlouvu. To je ovšem její problém, a má s tím problémy už dnes.
A pořád jste mi neodpověděl - co ta leasingovka? Nebo banka co někomu půjčila na auto?Leasingovka bude mít předpokládám stejný druh smlouvy, jako půjčovna. Banka asi těžko, protože jí těžko budete dokazovat, že věděla nebo měla vědět.
Vaše manželka a děti jsou pro vás tak nedůvěryhodné osoby, že jim nevěříte ani to, že budou dodržovat pravidla silničního provozu? V tom případě bych jim to auto raději nepůjčoval.To je pořád dokola. Přestupky se prostě stávají - někdo přehlédne stopku, někdo značku "max. povolená rychlost" sakra! Aniž by ten kdo ten přestupek provede to dělal cíleně!
No, a pokud tam kamarád něco vyvede, ponesete za to spoluzodpovědnost.Pokud z mé strany bude vše v pořádku pak neponesu.
Jistě. Pokud to půjčuje na dobré slovo a ne na písemnou smlouvu.Ne, fakt že jsem podepsal smlouvu že si půjčuji auto RZ 1A1 1111 ještě neznamená že jsem to auto v dané době řídil. Takže odmítnu vypovídat, přestupek se odloží a jde to zpátky na půjčovnu/leasingovku.
Banka asi těžko, protože jí těžko budete dokazovat, že věděla nebo měla vědět.Aha, takže když si od banky půjčím peníze na auto (u půjček většinou banky chtějí znát účel) tak banka nemohla vědět že spáchám přestupek, kdežto když někomu půjčím to auto tak jsem měl vědět, že spáchá přestupek? Ehm?
To je pořád dokola. Přestupky se prostě stávají - někdo přehlédne stopku, někdo značku "max. povolená rychlost" sakra! Aniž by ten kdo ten přestupek provede to dělal cíleně!Tak dotyčný zaplatí pokutu, a je to vyřešené. V čem je teda problém?
Pokud z mé strany bude vše v pořádku pak neponesu.Ponesete. Pokud za to máte zodpovědnost vy, nemůžete to jen tak předat někomu jinému.
Ne, fakt že jsem podepsal smlouvu že si půjčuji auto RZ 1A1 1111 ještě neznamená že jsem to auto v dané době řídil. Takže odmítnu vypovídat, přestupek se odloží a jde to zpátky na půjčovnu/leasingovku.A leasingovka klidně 2 000 pokuty zaplatí, protože vy jí budete muset podle smlouvy zaplatit 20 000 za to, že jste auto nechal řídit někoho jiného, než kdo je uveden na smlouvě.
Aha, takže když si od banky půjčím peníze na auto (u půjček většinou banky chtějí znát účel) tak banka nemohla vědět že spáchám přestupek, kdežto když někomu půjčím to auto tak jsem měl vědět, že spáchá přestupek? Ehm?Banka ale není vlastníkem toho auta.
Tak dotyčný zaplatí pokutu, a je to vyřešené. V čem je teda problém?V tom, že pokud se nepřizná nebo pokud se úředník špatně vyspí tak to za něj budu platit já.
A leasingovka klidně 2 000 pokuty zaplatí, protože vy jí budete muset podle smlouvy zaplatit 20 000 za to, že jste auto nechal řídit někoho jiného, než kdo je uveden na smlouvě.Ale to je naprosto irelevantní.
Banka ale není vlastníkem toho auta.Banka je vlastníkem peněz za které bylo to auto zakoupeno :)
Ponesete. Pokud za to máte zodpovědnost vy, nemůžete to jen tak předat někomu jinému.Neponesu. Pokud jsem jako majitel nic nezanedbal a škoda vznikla porušením povinností zaměstnance (nebo toho, kdo to má zapůjčené) pak za škodu neodpovídám. Vaše představa je dost zvrácená - to když nechám sousedovy děti na své louce hrát fotbal a oni míčem rozbijou okno tak jsem za to zodpovědný já? Nedělejte si srandu...
V tom, že pokud se nepřizná nebo pokud se úředník špatně vyspí tak to za něj budu platit já.Tak proč to auto půjčujete někomu, kde není ochoten nést následky svého jednání? Stejně tak se může stát, že nezpůsobí nehodu, ale jenom někde něco odře nebo ulomí, a pak se to bude snažit zamaskovat, abyste to nepoznal.
Pokud jsem jako majitel nic nezanedbal a škoda vznikla porušením povinností zaměstnance (nebo toho, kdo to má zapůjčené) pak za škodu neodpovídám.Pokud jste nic nezanedbal, zaměstnance řádně poučil a zabezpečil vše v rozumné míře tak, aby k ničemu dojít nemohlo. Úplně stejně, jako s tím autem.
to když nechám sousedovy děti na své louce hrát fotbal a oni míčem rozbijou okno tak jsem za to zodpovědný já?Samozřejmě. Vy jste si je vzal na zodpovědnost, tak kdo jiný by za to měl být zodpovědný?
Tak proč to auto půjčujete někomu, kde není ochoten nést následky svého jednání? Stejně tak se může stát, že nezpůsobí nehodu, ale jenom někde něco odře nebo ulomí, a pak se to bude snažit zamaskovat, abyste to nepoznal.Irelevantní.
zabezpečil vše v rozumné míře tak, aby k ničemu dojít nemohlo.Tedy zastavil provoz. Ach jo, to je jak do dubu.
Samozřejmě. Vy jste si je vzal na zodpovědnost, tak kdo jiný by za to měl být zodpovědný?Já je nevzal za odpovědnost - já jim jen povolil vstup na svůj pozemek. Ach jo.
Irelevantní.Ne, není to irelevantní. Prostě nesete odpovědnost za to, komu jste auto půjčil.
Tedy zastavil provoz.Čemu nerozumíte na frázi „v rozumné míře“?
Ne, není to irelevantní. Prostě nesete odpovědnost za to, komu jste auto půjčil.Ale je...
Čemu nerozumíte na frázi „v rozumné míře“?Tomu, že u vás je pro auto "rozumná míra" nepůjčit, ale už ne zastavit provoz v továrně :)
Vaše manželka a děti jsou pro vás tak nedůvěryhodné osoby, že jim nevěříte ani to, že budou dodržovat pravidla silničního provozu?Na jednu stranu se divite, ze je pro nej rodinny prislusnik neduveryhodny a na druhe strane ho chcete trestat za to, kdyz nekdo pro nej duveryhodny bude, pujci mu auto a on po 20 letech jizdy bez nehody a pokuty bude mit smulu. Jste vubec normalni? O vylozene tmarskem prirovnavani k uplne jinym (a obvykle ovlivnitelnym) udalostem (jako treba ta omitka. WTF?) nemluve. To bude jako kristalova koule ve standardni vybave automobilu aby se dalo predvidat jestli za zapujceni sveho vozu nepujdu nahodou do kriminalu ac jsem udelal vse pro to, abych tomu predesel?
Nicméně pokud by to takto byloOno to tak je.
pak s majetkem budu páchat trestné činy. Chudák majitel. Se nedoplatí.Naštěstí se aplikace práva neprovádí tak hloupě, jak se snažíte naznačit, že by se vzal jeden čin zcela vytržený z kontextu a ten by se hodnotil sám o sobě. Právě naopak, posuzuje se to v souvislostech – takže byste byl potrestán za ten trestný čin a navíc ještě za to, že jste tím chtěl poškodit někoho dalšího.
I když podle toho, co tady spousta lidí píšeJmenujte, Jirsáku, jmenujte a odkazujte, jinak si budu myslet, že se snažíte jen navodit dojem, že je tu spousta lidí hloupějších než vy, abyste se mohl cítit dobře.
proc zatloukat a vyhybat se odpovednostiProtože jedním ze základních práv je i právo nevypovídat proti sobě, své rodině a přátelům?
Pokud jde o moje auto, kdyz jej nekomu pujcim, tak prece vim komu.
A jste si jistý, že to budete vědět ještě za tři nebo čtyři měsíce, až vám to předvolání přijde?
ale proc zatloukat a vyhybat se odpovednosti?
Protože se státní aparát chová nefér a pod falešnými záminkami tahá z lidí peníze. Takže se někteří řidiči rozhodli oplatit mu stejnou mincí.
A jste si jistý, že to budete vědět ještě za tři nebo čtyři měsíce, až vám to předvolání přijde?Tak auto nepujcuji kazdy den a nepujcuji jej nekomu koho neznam nebo komu neduveruji.
Protože se státní aparát chová nefér a pod falešnými záminkami tahá z lidí peníze. Takže se někteří řidiči rozhodli oplatit mu stejnou mincí.To se ale dostavame jinam, k politice. Tak otravujte politiky, piste jim, ptejte se je, vyvijejte na ne tlak.
To se ale dostavame jinam, k politice. Tak otravujte politiky, piste jim, ptejte se je, vyvijejte na ne tlak.
To neříkáte tomu pravému. Osobně jsem "osobu blízkou" ještě nepoužil a těžko říct, jestli to někdy udělám, spíš ne. Na druhou stranu celkem chápu, proč to mnozí jiní dělají, tak jsem odpověděl na vaši otázku.
To právo existuje právě kvůli tomu abych nemusel vypovídat proti sobě (a tím si případně sám přivodit nějaké problémy), abych měl možnost se poradit s právníkem atd.jenže ti lidé to nepoužívají, aby nemuseli vypovídat proti sobě. Používají to proto, aby se vyhnuli trestu. Když pomůže něco jiného, budou používat to a na „osobu blízkou“ zapomenou.
A ne, nemyslím že by to bylo srabáctví. Srabáctví je nepřevzít odpovědnost za škodu např. v situaci kdy rozflákám cizí auto a uteču z místa - tedy někomu způsobím prokazatelnou škodu.To posuzování není na vás. Zloděj může být taky přesvědčen, že jeho krádež způsobí menší škodu, než kdyby nekradl.
Fakt, že jsem jel v noci v obci 60 km/h ještě nic neznamená, nikomu se nic nestalo a nikomu nic nechybí (tedy krom peněz v obecní pokladně za pokuty). Mimochodem v takové situaci ani nedojde k naplnění materiálního aspektu tedy za takový přestupek uložit pokutu ani pořádně nejde :)Pokud by tohle platilo, máme v zákoně buď jenom ustanovení, že je potřeba jezdit bezpečně, nebo by tam bylo, že všechna pravidla je možné porušit, pokud se nikomu nic nestane. A nic takového tam není. Je sice hezké, že po „osobě blízké“ se teď všichni učí argumentovat „materiálními znaky“, jenže by bylo dobré ještě k tomu pochopit, o co jde. Materiální znak přestupku totiž nemusí být naplněn jenom tím, že někoho tady a teď ohrozím. Je naplněn i tehdy, pokud jste někoho mohl ohrozit – takže pokud těch 60 km/h v noci v obci pojedete na neosvětleném a nepřehledném úseku, je materiální znak naplněn, a není o čem debatovat.
jenže ti lidé to nepoužívají, aby nemuseli vypovídat proti sobě. Používají to proto, aby se vyhnuli trestu. Když pomůže něco jiného, budou používat to a na „osobu blízkou“ zapomenou.Ne. Ti lidé to používají aby nemuseli vypovídat proti sobě. Pokud bude mít policie/správní úřad DŮKAZ o tom, že ONI ten přestupek spáchali, tak tímhle trestu neutečou.
To posuzování není na vás. Zloděj může být taky přesvědčen, že jeho krádež způsobí menší škodu, než kdyby nekradl.Ano, to pak řeší soudy. Ale fakt že se nepřiznám rozhodně srabáctví není. Protože nejezdím tak, že vědomě porušuji předpisy. A nezlobte se ale nebudu věřit policii jen protože to je policie.
takže pokud těch 60 km/h v noci v obci pojedete na neosvětleném a nepřehledném úseku, je materiální znak naplněn, a není o čem debatovat.Tak to je samozřejmost. Ale tam policie měřit nebude protože tam většina lidí těch 60 km/h nejede :)
Ne. Ti lidé to používají aby nemuseli vypovídat proti sobě. Pokud bude mít policie/správní úřad DŮKAZ o tom, že ONI ten přestupek spáchali, tak tímhle trestu neutečou.Když bude mít policie nebo správní úřad důkaz, budou se pokoušet to uhrát na něco jiného. Protože nejde vůbec o nějaké právo nevypovídat, ale jen o snahu vyhnout se trestu.
Když bude mít policie nebo správní úřad důkaz, budou se pokoušet to uhrát na něco jiného.A souvislost je kde? My se tu bavíme o právu nevypovídat.
Férově přiznat, že jsem udělal chybu, tak za ni zaplatím, to se moc nenosí.Jenže to je otázka. Udělal jsem skutečně chybu, nebo je to jen názor nějakého úředníčka?
Drtivá většina lidí to používá jako kličku, jak se vyhnout trestu za něco, co provedli.[citation needed]
Nedodržovat zákon a pak se snažit za jakoukoli cenu vyhnout trestu je srabáctví.Wtf!
Zatímco první změnu chápu a souhlasím s ní, z druhého bodu takřka mrazí.
Tady se asi někdo bouchl do hlavy a napsal to opačně, že?
Krásně tu nad tím bodem všichni debatuje - ale to nejpodstatnější zde zaznělo velmi okrajově, t.j. že "problém osoby blízké" (dost hnusně manipulativně nazváno), vznikl především z důvodu, že města chtějí pohodlně kasírovat peníze za banální přestupky, navíc jde velká část těch peněz do soukromých kapes!
S bezpečností provozu to nemá nic společeného.
Můžete mi tvrdit, že nikdy nedochází k situaci, že by někdo jel akorát tak maximální rychlostí a jiný ho předjížděl.Netvrdím. Ale z vlastní zkušenosti vidím, že mnohem víc rizikových situací způsobí řidiči jedoucí "bezpečně", třeba 40km/h v prázdné obci na rovném, přehledném úseku. Jinak, svou "námitku" bych formuloval tak, že většina omezení na našich silnicích je naprosto zbytečná. Nebudu předjíždět v nepřehledném úseku kde je náhodou přerušovaná čára protože můžu (i když to není bezpečné), nepojedu 50km/h na Václaváku protože můžu (i když to není bezpečné), zastavím na křižovatce kde není stopka i když do ni nevidím i přesto že nemusím. Fakt, že se člověk musí soustředit na hromadu zákazů a značek (aby náhodou nedostal pokutu) rozhodně bezpečnosti na silnici neprospívá.
Dnes jsem byl v kempu u Novomlýnských nádrží. Na té hlavní silnici směrem na Pohořelice, Brno, je na několika kilometrech namalované cosi co může být současně čárou přerušovanou a čárou plnou dvojitou. Větší rozpor si lze jen ztěží představit.V pochybnostech přece má nastat fallback na bezpečnější stav.
???
Jezdíte vůbec autem? Pojmy maximální rychlost, doporučená rychlost, nepřiměřená rychlost asi nerozlišujete - zkrátka když je tam maximální rychlost 50, tak pojedu 48 ať se děje cokoliv a jedu kdykoliv, předpis dodržuju a kdo jede jinak je priát silnic.
Tyhlety typy mám velice rád, hlavně v zástavbě, kde jim nikdo z hůry nepřikázal "30" a jedou tam jako magoři, přes 40, i když je to v dané situaci rychlost značně nepřiměřená.
Dávat rovnítko mezi nedodržuje maximální rychlost a nebezpečné předjíždění, to už je totálně mimo - kretén jezdí jako kretén, byť maximální povolenou rychlost dodržuje. Takzvaným pirátům jsou vaše kecy srdečně jedno, neboť mají většinou známé, kteří jejichž přestupek v pohodě vyžehlí.
Neexistujici rovnitko si strcte, treba tam kam slunce nesvitim. mate tam implikace: nebezpecne predjizdeni => znacna cast tezkych nehod, blbci => znacna cast nebezp. predjizdeni, nedodrzuje max. rychlost => blbec.
Takze, nejdrive kvantifikujte "znacnou cast". Pak dokazte implikace. A nakonec, minimalne z te prvni, udelejte ekvivalenci (rovnitko), protoze pokud to neudelate, tak blbcem muze byt kdokoliv a vase tvrzeni pak nedava smysl.
značná část nebezpečného předjíždění je důsledkem toho, že se po silnicích pohybují blbci, kteří mentálně nezvládají dodržovat maximální rychlost.Řídíte? Já ano a z vlastní zkušenosti vidím, že právě ti, co jezdí pomalu jsou spouštěčem spousty nebezpečných situací typu riskantní předjíždění. Ať to je přeložený kamion šourající se 30km/h do kopce (pravidelně např. úsek Malá Skála-Turnov), nebo děda ve favoritu jedoucí krokem protože na silnici pořádně nevidí.
řidič musí co chvíli jak č*rák koukat na rychloměr jestli náhodou nejede 55km/h mi přijde MNOHEM nebezpečnější než to, že těch 55-60km/hRychlost jsem schopen udržet i bez tempomatu a neustálého civění na tachometr.
nejdřív nénéné není žádný jiný nebezpečný předjíždění než to při překročení rychlostiKoukám, že to je furt dokola :). Kde že jsem něco takového tvrdil?
pokud zrovna jedu v koloně aut, která se semtam pohne, asi to moc smysl nemáLedaže má člověk adaptivní tempomat (bývá montován ale až u aut přinejmenším střední, spíše vyšší střední třídy), který měří vzdálenost od auta vpředu a automaticky přizpůsobuje rychlost, případně i zastavuje a opět se rozjíždí.
Mimochodem, zrovna v obci bývá dost často nutné měnit rychlost jízdy takže ten tempomat je tam tak nějak na prd...No, tempomat se v každém civilizovaném autě vypne při stisku libovolného pedálu a jeho zapnutí jsou tak dvě tlačítka... takže v zásadě není takový problém ho mít zapnutý a v případě nutnosti změnit rychlost jízdy zareagovat jako normálně...
Za tímto účelem se změní legislativa a osoba blízká se stane minulostí.Budou muset začít zrušením ústavního soudu.
Tiskni
Sdílej: