Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
První věc, která mě začíná vytáčet je kódování. V Mozille to běží dokonale a v IE ne. Prostě cpěte mu znakovou hlavu v HEAD části a stejnak ho nepřemluvíte k tomu aby ji použil. Další věc je tam že mi nějak neběhají korektně odkazy. Mám je vytvořeny v tomhle stylu:
<a href=soubor.php?promenna1=hodnota&promenna2=hodnota&pro....> <INPUT type="button" value="Vytvořit uživatele" style="width: 150px; font-weight: bold;" class="button"></a>ten odkaz předává nějaké parametry a podle toho se volá funkce. V Mozille zase vše tak jak má chodí, ale v IE mi to nechodi. A ted babo raď. Kód jsem už prolezl snad 100x a nemůžu přijít na chybu.
Tiskni
Sdílej:
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd"> <html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml"> <head> <title>Stránka</title> <link rel="StyleSheet" href="./include/stylesheet.css" type="text/css" /> <meta http-equiv="pragma" content="no-cache" /> <meta content="charset=iso8859-2" /> </head> <body>< >
<meta http-equiv='Content-Type' content='text/html; charset=utf-8' />Jinak kódování dokumentu má bejt v HTTP hlavičce, nějakou metu může browser s klidnym svědomím ignorovat, pokud server tvrdí něco jinýho (záleží na browseru). A u XML bys měl mít na prvním řádku eště uvedený extra kódování, pokud nepoužíváš utf-8:
<?xml version='1.0' encoding='utf-8'?>A občas i pomáhá používat nějakej ten validátor a normy, bo ten odkaz máš taky špatně
A občas i pomáhá používat nějakej ten validátor a normyDo kamene tesat! Kdyby si každý, předtím než si začne stěžovat jak je prohlížeč FF/MSIE/Opera/... vadnej, otestoval jestli je generovaná stránka vůbec validní, ušetřil by si spoustu starostí :) Sám jsem se kdysi v začátcích divil, proč mi FF půlku stylů vynechává. Bylo to způsobené mou oblíbenou chybou "};", kterou IE směle ignoruje a zobrazí i všechno co následuje dál.
nějakou metu může browser s klidnym svědomím ignorovat, pokud server tvrdí něco jinýho (záleží na browseru)
Tohle by zasloužilo upřesnit: meta element http-equiv
se použije jako náhrada příslušné položky v hlavičce odpovědi pouze v případě, že ta položka v hlavičce odpovědi není. Jakmile příslušná položka v hlavičce HTTP odpovědi je, klient se musí řídit podle ní a meta element http-equiv
musí ignorovat.
INPUT
<form method="GET" name="foo"> <input type="hidden" name="promenna1" value="hodnota1" /> ... <input type="submit" name="cudlitko" /> </form>
get
místo GET
.
<!ATTLIST form %attrs; action %URI; #REQUIRED method (get|post) "get" ...