Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jak starnu, tak jsem bud cim dal tim linejsi nebo cim dal tim rozumnejsi a zacinam si zalohovat data, protoze si uvedomuju jak snadno se o ne da prijit, jak snadno vam nekdo ukradne iBook, jak snadno odejde stary disk z desktopu do binarniho nebe s trvalym a krasne homogennim magnetickym polem, jak snadno se ...neco (samo) pokazi... kdyz k pocitaci pustime pritelkyni, rodice, deti nebo jinou zvirenu...
Skoro vzdy to jde zachranit, ale uplne vzdy to opravovani stoji cas a nervy...
Pred rokem ci dvema jsem si poridil roztomily prenosny 40 GB USB/Firewire externi disk, ktery mne zaujal i proto, ze nepotrebuje externi napajeni a proto mam v batohu o jeden drat a zdroj min. Jsem s tim vcelku spokojen, velikost maleho zapisnicku a realna rychlost okolo 20 MB/s mi postacuje, ale misto ne.
Ted jsem zakoupil novy externi disk, zase vyhodna akce, je to klasicky 3.5'' disk s 3x USB hubem. Mam model s kapacitou 250 GB. K disku bylo nejake CD, kde je nejaky podivny partition manager, ale je jen v nemcine(!) a samozdrejmne jen pro Windows XP, a spustitelny administrator-only...
Proto bych se zeptal:
potrebuju aby fungoval v minimalne na:
Jedinny FS ktery mne zfleku napada je debilni fat32, coz je bohuzel jedine co bezproblemu namountuju na cemkoliv (unix,linux,osx), nanestesti ma krome spousty jinych chyb i omezenou velikost souboru, takze nemuzu proste trebas na notebooku od pritelkyne nabootovat knopix a dat neco jako:
dd if=/dev/hda | gzip -9 >zaloha-hda.dd.gz
protoze obraz 10 gigovyho disku bude mit tutove vic jak 1GB coz je limit velikosti souboru u zatraceneho fat32.
Tiskni
Sdílej:
dd
.
Pokud máte v plánu zálohovat bez toho, abyste musel rebootovat Win a MacOS do Linuxu ... tak nevím, možná by šlo ext2 + ovladač do Windows (existuje i opensource) a zjistit, jestli takový ovladač je i pro Maca.
$ cat `which mketc` #! /bin/bash # UTF-8 info() { echo -e " \033[32;1m*\033[0m $@\033[0m.\n" } echo if (($UID!=0)); then info "You must be root" exit 1 fi W=/home/david/backup if [ ! -d $W ]; then mkdir -p $W if (($?!=0)); then info "Nemůžu vytvořit adresář \033[34;1m$W" exit 1 fi fi if [ ! -d /etc ]; then info "/etc není adresář" exit 1 fi cd $W T=`date +%F` S=0 until [ ! -f $W/etc-${T}_$S.tar.rz ]; do S=$(($S+1)) done F=etc-${T}_$S.tar info "Running: \033[34;1mtar jcf $F /etc && rzip -9P $F\033[0m .." tar cf $F /etc &> /var/log/tar.log && rzip -9P $F echo if (($?!=0)); then info "Oops, some error encoutered, see /var/log/tar.log" exit 1 fi md5sum $F.rz > $F.rz.md5 if [ -f $F.rz ]; then info "Done, file \033[34;1m$W/$F.rz[.md5]" else info "Oops, file doesn't exist.." exit 1 fi rm -f /var/log/tar.log cd $OLDPWD exit 0
No tak ja zasadne pravidelne nezalohujem.
To dolezite co mam na disku sa niekde inde vzdy najde a ten ostatny bordel...nestoji za rec.
Pokazenie partition alebo nieco podobne je predsa skvela prilezitost na vycistenie HDD od smetia