V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Jak starnu, tak jsem bud cim dal tim linejsi nebo cim dal tim rozumnejsi a zacinam si zalohovat data, protoze si uvedomuju jak snadno se o ne da prijit, jak snadno vam nekdo ukradne iBook, jak snadno odejde stary disk z desktopu do binarniho nebe s trvalym a krasne homogennim magnetickym polem, jak snadno se ...neco (samo) pokazi... kdyz k pocitaci pustime pritelkyni, rodice, deti nebo jinou zvirenu...
Skoro vzdy to jde zachranit, ale uplne vzdy to opravovani stoji cas a nervy...
Pred rokem ci dvema jsem si poridil roztomily prenosny 40 GB USB/Firewire externi disk, ktery mne zaujal i proto, ze nepotrebuje externi napajeni a proto mam v batohu o jeden drat a zdroj min. Jsem s tim vcelku spokojen, velikost maleho zapisnicku a realna rychlost okolo 20 MB/s mi postacuje, ale misto ne.
Ted jsem zakoupil novy externi disk, zase vyhodna akce, je to klasicky 3.5'' disk s 3x USB hubem. Mam model s kapacitou 250 GB. K disku bylo nejake CD, kde je nejaky podivny partition manager, ale je jen v nemcine(!) a samozdrejmne jen pro Windows XP, a spustitelny administrator-only...
Proto bych se zeptal:
potrebuju aby fungoval v minimalne na:
Jedinny FS ktery mne zfleku napada je debilni fat32, coz je bohuzel jedine co bezproblemu namountuju na cemkoliv (unix,linux,osx), nanestesti ma krome spousty jinych chyb i omezenou velikost souboru, takze nemuzu proste trebas na notebooku od pritelkyne nabootovat knopix a dat neco jako:
dd if=/dev/hda | gzip -9 >zaloha-hda.dd.gz
protoze obraz 10 gigovyho disku bude mit tutove vic jak 1GB coz je limit velikosti souboru u zatraceneho fat32.
Tiskni
Sdílej:
dd
.
Pokud máte v plánu zálohovat bez toho, abyste musel rebootovat Win a MacOS do Linuxu ... tak nevím, možná by šlo ext2 + ovladač do Windows (existuje i opensource) a zjistit, jestli takový ovladač je i pro Maca.
$ cat `which mketc` #! /bin/bash # UTF-8 info() { echo -e " \033[32;1m*\033[0m $@\033[0m.\n" } echo if (($UID!=0)); then info "You must be root" exit 1 fi W=/home/david/backup if [ ! -d $W ]; then mkdir -p $W if (($?!=0)); then info "Nemůžu vytvořit adresář \033[34;1m$W" exit 1 fi fi if [ ! -d /etc ]; then info "/etc není adresář" exit 1 fi cd $W T=`date +%F` S=0 until [ ! -f $W/etc-${T}_$S.tar.rz ]; do S=$(($S+1)) done F=etc-${T}_$S.tar info "Running: \033[34;1mtar jcf $F /etc && rzip -9P $F\033[0m .." tar cf $F /etc &> /var/log/tar.log && rzip -9P $F echo if (($?!=0)); then info "Oops, some error encoutered, see /var/log/tar.log" exit 1 fi md5sum $F.rz > $F.rz.md5 if [ -f $F.rz ]; then info "Done, file \033[34;1m$W/$F.rz[.md5]" else info "Oops, file doesn't exist.." exit 1 fi rm -f /var/log/tar.log cd $OLDPWD exit 0
No tak ja zasadne pravidelne nezalohujem.
To dolezite co mam na disku sa niekde inde vzdy najde a ten ostatny bordel...nestoji za rec.
Pokazenie partition alebo nieco podobne je predsa skvela prilezitost na vycistenie HDD od smetia