Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tak me napadlo, ze by nekdo mohl vymyslet nejaky otevreny dopis urceny ceskym poslancum sedicim v Evropskem parlamentu, ktery by jim pak mohli vsichni, co buou chtit, poslat. Jednalo by se samozdrejme o mezinarodni smlouvu ACTA a nedavnou vyzvu poslancu o transparentnejsi prubeh schvalovani kterou ma na svedomi Roithova a spol.
Neco jako:
Vážená paní poslankyně, Vážený pane poslanče,
jak možná víte, přibližně od roku 2006 spolu jednají vlády nejvyspělejších zemí světa (včetně Evropské komise) o nové mezinárodní smlouvě jménem "Anti-Counterfeiting Trade Agreement" (zkráceně ACTA), která se týká především autorského práva a jeho vynucování. Jednání jsou však, bohužel, přísně tajná a přesný obsah připravované smlouvy je laické i odborné veřejnosti neznámý.
Dosud uniklo na veřejnost několik částí této smlouvy. Ty naznačují, ze ACTA může být velmi nebezpečná nejen přímo pro pojímání autorského práva, ale i obecně pro právo na soukromí, svobodu slova, lidskou tvořivost, důstojnost a občanskou společnost. Nejkřiklavějším příkladem budiž kriminalizace zprostředkovatelů datové komunikace - to je podobné případu, kdyby byl pošťák hnán před soud jako spolupachatel za to, že doručil dopis, ve kterém, dejme tomu, odesilatel vydírá adresáta. Dalším důsledkem ACTA může být zásadní a razantní zpřísnění hraničních kontrol, kdy celník bude mít právo kontrolovat i obsah turistova notebooku, hudebního přehrávače nebo mobilního telefonu, a dokonce jej potom i zabavit nebo zničit - a to vše bez jakéhokoli důvodného podezření.
Proto Vás jako poslance Evropského parlamentu z naší země prosím,
- podpořte výzvu, kterou vypracovali Zuzana Roithova (CZ, EPP), Stavros Lambrinidis (GR, S&D), Alexander Alvaro (DE, ALDE) a Françoise Castex (FR, S&D) a která má za cíl jednání o ACTA zprůhlednit a zajistit, že nebude přijat zákon, který by byl nespravedlivý nebo špatný (kopii výzvy přikládám k emailu);
- zasaďte se o to, aby naše nezpochybnitelná lidská práva, nezbytná pro rozvoj svobodné a demokratické společnosti, nebyla pošlapána - ať už smlouvou ACTA, nebo jakýmkoli jiným zákonem, mezinárodní dohodou, či nařízením.
Srdečně Vám za to děkuji.
S pozdravem
Jméno Příjmení (pokud možno, tak i s tituly)
Zaměstnání
Město kde bydlím
maily na poslankyne (POZOR: tento seznam obsahuje i adresu Z. Roithove, ktera za touto poslaneckou iniciativou stoji; pokud vam tedy prijde nevhodne posilat tenhle mail i ji, nedelejte to ;) ):
"Andrea ČEŠKOVÁ (ECR/ODS)" <andrea.ceskova@europarl.europa.eu>, "Olga SEHNALOVÁ (S&D/ČSSD)" <olga.sehnalova@europarl.europa.eu>, "Zuzana ROITHOVÁ (EPP/KDU-ČSL)" <zuzana.roithova@europarl.europa.eu>
maily na poslance:
"Edvard KOŽUŠNÍK (ECR/ODS)" <edvard.kozusnik@europarl.europa.eu>, "Evžen TOŠENOVSKÝ (ECR/ODS)" <evzen.tosenovsky@europarl.europa.eu>, "Hynek FAJMON (ECR/ODS)" <hynek.fajmon@europarl.europa.eu>, "Ivo STREJČEK (ECR/ODS)" <ivo.strejcek@europarl.europa.eu>, "Jan BŘEZINA (EPP/KDU-ČSL)" <jan.brezina@europarl.europa.eu>, "Jan ZAHRADIL (ECR/ODS)" <jan.zahradil@europarl.europa.eu>, "Jaromír KOHLÍČEK (EUL-NGL/KSČM)" <jaromir.kohlicek@europarl.europa.eu>, "Jiří HAVEL (S&D/ČSSD)" <jiri.havel@europarl.europa.eu>, "Jiří MAŠTÁLKA (EUL-NGL/KSČM)" <jiri.mastalka@europarl.europa.eu>, "Libor ROUČEK (S&D/ČSSD)" <libor.roucek@europarl.europa.eu>, "Milan CABRNOCH (ECR/ODS)" <milan.cabrnoch@europarl.europa.eu>, "Miloslav RANSDORF (EUL-NGL/KSČM)" <miloslav.ransdorf@europarl.europa.eu>, "Miroslav OUZKÝ (ECR/ODS)" <miroslav.ouzky@europarl.europa.eu>, "Oldřich VLASÁK (ECR/ODS)" <oldrich.vlasak@europarl.europa.eu>, "Pavel POC (S&D/ČSSD)" <pavel.poc@europarl.europa.eu>, "Richard FALBR (S&D/ČSSD)" <richard.falbr@europarl.europa.eu>, "Robert DUŠEK (S&D/ČSSD)" <robert.dusek@europarl.europa.eu>, "Vladimír REMEK (EUL-NGL/KSČM)" <vladimir.remek@europarl.europa.eu>
jeste par poznamek:
komentujte, radte, napadujte, tipujte, konstruktivne kritizujte, hledejte hrubky a HLAVNE MAILUJTE POSLANCE!
Tiskni
Sdílej:
Jednání jsou však, bohužel, přísně tajná, a přesný obsah připravované smlouvy je laické i odborné veřejnosti neznámý.A jinak bych nedával do blogpostu maily v robotem čitelné podobě, jako vlastník oné schránky bych ti moc nepoděkoval
A to si jako myslite ze to budou cist ?
Poslance to vubec nezajima.
Oni tu (v parlamentu) nejsou proto, aby sledovali zajmy lidu. Oni sleduji zajmy autoru. Z nas radovych obcanu nemaj absolutne nic.
Sak ja neodsuzuju Vasi aktivitu. To je v poradku.
Ovsem zvazte, jestli neni lepsi se venovat pritelkyni, manzelce, detem .... nez vymyslet mail pro takove lidi jako jsou zakonodarci.
Budte si na 100 % jist ze mail od kohokoli z nas skonci ve spamu a k zakonodarci se ani nahodou nedostane.
>>>ted je ale prave otazkou, jak tuto neblahou zkutecnost zmenit...
Tez pro to nemam reseni.
treba ji potesi, ze ma jeji navrh podporu prosteho liduJasně. Jenomže představ si, že ten návrh sepíšeš a schránku ti zaspamují lidi aby si ten návrh, který si sám sepsal, podpořil. Osobně by mě to pěkně nasralo a jak na sviňu bych jim schválně na to NE při hlasování ťápnul. Je snad jasné, že když se na tom návrhu podílí, tak to asi nebude z toho důvodu aby ho později mohla u hlasování shodit. Už se prokousávám Wikinou na La Quadrature du Net. Mají tam různé barometry názorů, hlasování a já nevím čeho ještě. Zatím se mi ale bohužel nic nepodařilo najít.
'Roithová, která je aktivní v tomto boji je až 192'ja teda moc nevim, jakym zpusobem na tom webu to "skore" pro poslance pocitaj, ale rekl bych ze se to tyka jeste nekolika dalsich veci (politika vs internet/software) a ze tam muzou mit i trba historii z minulyho volebniho obdobi a tak. no a treba prave Roithova (ktera je proti, co se ACTA tyce), tak ta minuly obdobi ve volbe o softwarovych patentech hlasovala pro...
pan poslanec Maštálka dohodu ACTA považuje za špatnou a neprůhlednou a tudíž pro ni hlasovat nebude.O podpoře návrhu Roithové nic.. jen že ACTU shodí až bude..