Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Obcas sa medzi diskusiami objavi vlakno venovane rychlosti startu Linuxu. Sam som bol v zaciatkoch velmi nespokojny s dobou startu v porovnani s Windows. V tomto prispevku uvediem niekolko rad ako som na svojom postarsom PC dosiahol pre mna uspokojiveho vysledku. Najprv vsak strucny popis konfiguracie PC:
Pozn: Vacsina uprav v tomto prispevku predpoklada hlbsiu znalost Linuxu alebo aspon dostatocne odhodlanie citat dokumentaciu. Davajte si bacha a urobte si zalohy dolezitych veci!!
Linux pouzivam uz vyse 3 rokov a za ten cas som dospel k istym zaverom:
A tu sa zastavim. Mozno vam, rovnako ako mne, vrta hlavou naco spustat kdm/gdm/*dm na jednouzivatelskom systeme. Netrapilo to iba mna a tak sa mi podarilo vygooglit aj riesenie. Skratene a prerozpravane:
v /etc/inittab zmente
id:4:initdefault:
na
id:3:initdefault:
#c3:1235:respawn:/sbin/agetty 38400 tty3 linux #c4:1235:respawn:/sbin/agetty 38400 tty4 linux #c5:1235:respawn:/sbin/agetty 38400 tty5 linux #c6:12345:respawn:/sbin/agetty 38400 tty6 linux
c1:1235:respawn:/sbin/mingetty --autologin meno_uzivatela tty1 (namiesto c1: ..agetty..)
Upozornujem, aby ste skontrolovali spravnost cesty, aby sa vam nestalo to co mne a nemuseli rozbehavat system z rescue CD..
if [ -z "$DISPLAY" ] && [ $(tty) == /dev/tty1 ]; then startx fi
Dalsich par tipov:
/usr/bin/echo "ldconfig" | /usr/bin/at now +5minutes
/usr/X11R6/bin/fc-cache
Pridam este par merani pre start programov (spustane vzdy ako prve po boote):
Co sa tyka jadra, tak pouzivam distribucne (2.4.26). Myslienku zmensit jadro vypnutim podpory pre moduly som zavrhol potom, co som si precital, ze vyvojari alsy tuto volbu nedoporucuju (a zvucit potrebujem). Prekompilovanie pre moj typ CPU znatelny efekt neprinieslo.
Rad by som tento prispevok doplnil na zaklade vasich pripomienok a doporuceni a dopredu za ne tymto dakujem.
Zdravi,
-- jose
PS: ak povazujete tento clanok za uzitocny, kliknite mi prosim na banner na: http://pickari.kvalitne.cz/opera.html a prispejte mi tak na legalnu licenciu Opery. Diky.
Tiskni
Sdílej:
init=/bin/bash
.
Ze vam startuje system 50 s je trochu napovazenou. U mne (pravda mam K6-2 na 500 Mhz) to trva 30 s. A to stacilo vyhazet z /etc/init.d veci, co nepotrebuju. Kdybych si napsal vlastni /etc/init.d/boot, tak verim, ze se dostanu nekam na 15 s.
oprava, v tych 53 sekundach je zapocitany aj start gkrellm (6 sekund). takze cisto do X (icewm) je cas 47. rozpisem este cas jednotlivych faz startu:
co mi trosku nesedi je dlhy cas (niekolko sekund), kym sa rozsvieti obrazovka. vyzera to, ze system deteguje mozne rozlisenia, aj podla logu:
(II) SIS(0): Not using default mode "640x350" (vrefresh out of range) (II) SIS(0): Not using default mode "320x175" (vrefresh out of range) (II) SIS(0): Not using default mode "640x400" (vrefresh out of range) (II) SIS(0): Not using default mode "320x200" (vrefresh out of range) (II) SIS(0): Not using default mode "720x400" (vrefresh out of range)
moc to nechapem, pretoze som v xorg.conf nadefinoval jak presne rozlisenie, tak i kmitoctove rozsahy. pripisal som aj modeline pre 800x600 a nic sa nestalo. tak uz neviem.