Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Obcas sa medzi diskusiami objavi vlakno venovane rychlosti startu Linuxu. Sam som bol v zaciatkoch velmi nespokojny s dobou startu v porovnani s Windows. V tomto prispevku uvediem niekolko rad ako som na svojom postarsom PC dosiahol pre mna uspokojiveho vysledku. Najprv vsak strucny popis konfiguracie PC:
Pozn: Vacsina uprav v tomto prispevku predpoklada hlbsiu znalost Linuxu alebo aspon dostatocne odhodlanie citat dokumentaciu. Davajte si bacha a urobte si zalohy dolezitych veci!!
Linux pouzivam uz vyse 3 rokov a za ten cas som dospel k istym zaverom:
A tu sa zastavim. Mozno vam, rovnako ako mne, vrta hlavou naco spustat kdm/gdm/*dm na jednouzivatelskom systeme. Netrapilo to iba mna a tak sa mi podarilo vygooglit aj riesenie. Skratene a prerozpravane:
v /etc/inittab zmente
id:4:initdefault:
na
id:3:initdefault:
#c3:1235:respawn:/sbin/agetty 38400 tty3 linux #c4:1235:respawn:/sbin/agetty 38400 tty4 linux #c5:1235:respawn:/sbin/agetty 38400 tty5 linux #c6:12345:respawn:/sbin/agetty 38400 tty6 linux
c1:1235:respawn:/sbin/mingetty --autologin meno_uzivatela tty1 (namiesto c1: ..agetty..)
Upozornujem, aby ste skontrolovali spravnost cesty, aby sa vam nestalo to co mne a nemuseli rozbehavat system z rescue CD..
if [ -z "$DISPLAY" ] && [ $(tty) == /dev/tty1 ]; then startx fi
Dalsich par tipov:
/usr/bin/echo "ldconfig" | /usr/bin/at now +5minutes
/usr/X11R6/bin/fc-cache
Pridam este par merani pre start programov (spustane vzdy ako prve po boote):
Co sa tyka jadra, tak pouzivam distribucne (2.4.26). Myslienku zmensit jadro vypnutim podpory pre moduly som zavrhol potom, co som si precital, ze vyvojari alsy tuto volbu nedoporucuju (a zvucit potrebujem). Prekompilovanie pre moj typ CPU znatelny efekt neprinieslo.
Rad by som tento prispevok doplnil na zaklade vasich pripomienok a doporuceni a dopredu za ne tymto dakujem.
Zdravi,
-- jose
PS: ak povazujete tento clanok za uzitocny, kliknite mi prosim na banner na: http://pickari.kvalitne.cz/opera.html a prispejte mi tak na legalnu licenciu Opery. Diky.
Tiskni
Sdílej:
init=/bin/bash
.
Ze vam startuje system 50 s je trochu napovazenou. U mne (pravda mam K6-2 na 500 Mhz) to trva 30 s. A to stacilo vyhazet z /etc/init.d veci, co nepotrebuju. Kdybych si napsal vlastni /etc/init.d/boot, tak verim, ze se dostanu nekam na 15 s.
oprava, v tych 53 sekundach je zapocitany aj start gkrellm (6 sekund). takze cisto do X (icewm) je cas 47. rozpisem este cas jednotlivych faz startu:
co mi trosku nesedi je dlhy cas (niekolko sekund), kym sa rozsvieti obrazovka. vyzera to, ze system deteguje mozne rozlisenia, aj podla logu:
(II) SIS(0): Not using default mode "640x350" (vrefresh out of range) (II) SIS(0): Not using default mode "320x175" (vrefresh out of range) (II) SIS(0): Not using default mode "640x400" (vrefresh out of range) (II) SIS(0): Not using default mode "320x200" (vrefresh out of range) (II) SIS(0): Not using default mode "720x400" (vrefresh out of range)
moc to nechapem, pretoze som v xorg.conf nadefinoval jak presne rozlisenie, tak i kmitoctove rozsahy. pripisal som aj modeline pre 800x600 a nic sa nestalo. tak uz neviem.