Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Obcas sa medzi diskusiami objavi vlakno venovane rychlosti startu Linuxu. Sam som bol v zaciatkoch velmi nespokojny s dobou startu v porovnani s Windows. V tomto prispevku uvediem niekolko rad ako som na svojom postarsom PC dosiahol pre mna uspokojiveho vysledku. Najprv vsak strucny popis konfiguracie PC:
Pozn: Vacsina uprav v tomto prispevku predpoklada hlbsiu znalost Linuxu alebo aspon dostatocne odhodlanie citat dokumentaciu. Davajte si bacha a urobte si zalohy dolezitych veci!!
Linux pouzivam uz vyse 3 rokov a za ten cas som dospel k istym zaverom:
A tu sa zastavim. Mozno vam, rovnako ako mne, vrta hlavou naco spustat kdm/gdm/*dm na jednouzivatelskom systeme. Netrapilo to iba mna a tak sa mi podarilo vygooglit aj riesenie. Skratene a prerozpravane:
v /etc/inittab zmente
id:4:initdefault:
na
id:3:initdefault:
#c3:1235:respawn:/sbin/agetty 38400 tty3 linux #c4:1235:respawn:/sbin/agetty 38400 tty4 linux #c5:1235:respawn:/sbin/agetty 38400 tty5 linux #c6:12345:respawn:/sbin/agetty 38400 tty6 linux
c1:1235:respawn:/sbin/mingetty --autologin meno_uzivatela tty1 (namiesto c1: ..agetty..)
Upozornujem, aby ste skontrolovali spravnost cesty, aby sa vam nestalo to co mne a nemuseli rozbehavat system z rescue CD..
if [ -z "$DISPLAY" ] && [ $(tty) == /dev/tty1 ]; then startx fi
Dalsich par tipov:
/usr/bin/echo "ldconfig" | /usr/bin/at now +5minutes
/usr/X11R6/bin/fc-cache
Pridam este par merani pre start programov (spustane vzdy ako prve po boote):
Co sa tyka jadra, tak pouzivam distribucne (2.4.26). Myslienku zmensit jadro vypnutim podpory pre moduly som zavrhol potom, co som si precital, ze vyvojari alsy tuto volbu nedoporucuju (a zvucit potrebujem). Prekompilovanie pre moj typ CPU znatelny efekt neprinieslo.
Rad by som tento prispevok doplnil na zaklade vasich pripomienok a doporuceni a dopredu za ne tymto dakujem.
Zdravi,
-- jose
PS: ak povazujete tento clanok za uzitocny, kliknite mi prosim na banner na: http://pickari.kvalitne.cz/opera.html a prispejte mi tak na legalnu licenciu Opery. Diky.
Tiskni
Sdílej:
init=/bin/bash
.
Ze vam startuje system 50 s je trochu napovazenou. U mne (pravda mam K6-2 na 500 Mhz) to trva 30 s. A to stacilo vyhazet z /etc/init.d veci, co nepotrebuju. Kdybych si napsal vlastni /etc/init.d/boot, tak verim, ze se dostanu nekam na 15 s.
oprava, v tych 53 sekundach je zapocitany aj start gkrellm (6 sekund). takze cisto do X (icewm) je cas 47. rozpisem este cas jednotlivych faz startu:
co mi trosku nesedi je dlhy cas (niekolko sekund), kym sa rozsvieti obrazovka. vyzera to, ze system deteguje mozne rozlisenia, aj podla logu:
(II) SIS(0): Not using default mode "640x350" (vrefresh out of range) (II) SIS(0): Not using default mode "320x175" (vrefresh out of range) (II) SIS(0): Not using default mode "640x400" (vrefresh out of range) (II) SIS(0): Not using default mode "320x200" (vrefresh out of range) (II) SIS(0): Not using default mode "720x400" (vrefresh out of range)
moc to nechapem, pretoze som v xorg.conf nadefinoval jak presne rozlisenie, tak i kmitoctove rozsahy. pripisal som aj modeline pre 800x600 a nic sa nestalo. tak uz neviem.