Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Tiskni
Sdílej:
b
. Nebo si můžete vyzkoušet pajpu - man man | less
- a pak už šipky fungovat budou.
Možná se ptáte, pro koho to píšu, normální smrtelník neunixář se k Sunu nedostane - omyl, tento šok podstoupí ročně stovky nových studentů ČVUT (FELu přinejmenším). A Solaris dokáže rozhodit i celkem pokročilého uživatele Linuxu apropos
- stránka se stejným názvem se může nalézat ve více sekcích a zrovna na potvoru se napoprvé otevře ta špatná. A napodruhé i napotřetí taky... Sekci 3ucb
ignorovat. Číslo požadované sekce vyjádříme např. takto: man 3 printf
, popř. na Sunu man -s 3c printf
.
normální smrtelník neunixář se k Sunu nedostane
U nás na PEF MZLU v Brně tím straší v podstatě všechny studenty. Unix je tak nějak povinný. Jen ve formě, v jaké se vyučuje by asi běžný uživatel rozdíl mezi Solarisem a Linuxem nepoznal. Tedy aspoň na neinformatických oborech mv
a ls
je všude stejné Pravda, když jsem chtěl
cat /proc/cpuinfo
a onen soubor neexistoval, trošku mě to překvapilo
A kdyby se náhodou někdo dostal k Sunu (SunOS, Solaris) - tam se defaultně jako stránkovač manu používá more, a tam šipky nefungujíNefungují ani v některých distribucích Linuxu (např. Debian Sarge).
Nefungují ani v některých distribucích Linuxu (např. Debian Sarge).Ale funguji (v Debianu Sarge). Pokud tedy mas nainstalovany less ci nemas rozbite nastaveni terminalu.
less
nebyl nainstalován. Považoval jsem ho za tak samozřejmou věc, že by mě ani ve snu nenapadlo, že by mohl chybět.
less
přítomen.
khelpcenter
- sekce UNIX manual pages. No, popravdě to nepoužívám, protože man něco je prostě rychlejší, ale kdyby existoval program, který by šel umožňoval vybrat na příkazové řádce, ktero stránku chci prohlížet (prostě stejně jak to má man) a uměl je tak pěkně zobrazovat jako khelpcenter (žádnej xman teda), tak bych ho nepochybně používal.
Doufám, že bude i pokračování "Jak číst info stránky" man:top
.
khelpcenter man:/foo
?
Myslíte 25 + počet řádků na stránku terminálu? :-)
To už vyžaduje pokročilého uživatele, který umí implementovat cyklus.