Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tiskni
Sdílej:
b
. Nebo si můžete vyzkoušet pajpu - man man | less
- a pak už šipky fungovat budou.
Možná se ptáte, pro koho to píšu, normální smrtelník neunixář se k Sunu nedostane - omyl, tento šok podstoupí ročně stovky nových studentů ČVUT (FELu přinejmenším). A Solaris dokáže rozhodit i celkem pokročilého uživatele Linuxu apropos
- stránka se stejným názvem se může nalézat ve více sekcích a zrovna na potvoru se napoprvé otevře ta špatná. A napodruhé i napotřetí taky... Sekci 3ucb
ignorovat. Číslo požadované sekce vyjádříme např. takto: man 3 printf
, popř. na Sunu man -s 3c printf
.
normální smrtelník neunixář se k Sunu nedostane
U nás na PEF MZLU v Brně tím straší v podstatě všechny studenty. Unix je tak nějak povinný. Jen ve formě, v jaké se vyučuje by asi běžný uživatel rozdíl mezi Solarisem a Linuxem nepoznal. Tedy aspoň na neinformatických oborech mv
a ls
je všude stejné Pravda, když jsem chtěl
cat /proc/cpuinfo
a onen soubor neexistoval, trošku mě to překvapilo
A kdyby se náhodou někdo dostal k Sunu (SunOS, Solaris) - tam se defaultně jako stránkovač manu používá more, a tam šipky nefungujíNefungují ani v některých distribucích Linuxu (např. Debian Sarge).
Nefungují ani v některých distribucích Linuxu (např. Debian Sarge).Ale funguji (v Debianu Sarge). Pokud tedy mas nainstalovany less ci nemas rozbite nastaveni terminalu.
less
nebyl nainstalován. Považoval jsem ho za tak samozřejmou věc, že by mě ani ve snu nenapadlo, že by mohl chybět.
less
přítomen.
khelpcenter
- sekce UNIX manual pages. No, popravdě to nepoužívám, protože man něco je prostě rychlejší, ale kdyby existoval program, který by šel umožňoval vybrat na příkazové řádce, ktero stránku chci prohlížet (prostě stejně jak to má man) a uměl je tak pěkně zobrazovat jako khelpcenter (žádnej xman teda), tak bych ho nepochybně používal.
Doufám, že bude i pokračování "Jak číst info stránky" man:top
.
khelpcenter man:/foo
?
Myslíte 25 + počet řádků na stránku terminálu? :-)
To už vyžaduje pokročilého uživatele, který umí implementovat cyklus.