Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dobrý den. Měl bych k Vám takový malý dotaz. Plánuji zřídit server, na kterém bych poskytoval webhosting pro své zákazníky. Zatím by se nejednalo o nic velkého, ale do budoucna, kdo ví... Zajímalo by mne, jaká všechna možná povolení a oprávnění a tak potřebuji v našem státu k provozování této činnosti? Je k tomu potřeba živnostenský list? V právu opravdu sběhlý nejsem a budu rád, když mi někdo poradí.. Díky moc
Tiskni
Sdílej:
Je v tom bordel, ale připravovaná novela živnostenského zákona by v tom snad už měla udělat jasno.Nevite jestli dojde na zruseni povinnosti platit litr za kazdy dalsi zivnostak? Tusim, ze Topolanek se pred casem o necem takovem zminoval...
V takových chvílích pak nechápu jak funguje ta neviditelná ruka trhu a konkurence, když nabídneš kvalitní službu levněji a stejně ti lidi řeknou, že jsi drahej.Když o to nestojí, tak proč jim házet perly? Pokud uživatelům stačí disková kvóta místo garantovaného prostoru, tak nemusíš mít tolik disků a prostě se chovej stejně jako ostatní. A garantované místo na disku si nech je pro ty zákazníky, kteří o to opravdu stojí. Trh funguje, jen nabízíš lidem vyšší kvalitu než potřebují nebo jsou ochotni zaplatit. S tou nasyceností webhostingového trhu souhlasím, dělat běžný hosting nemá cenu. Snad jen když to člověk dělá pro sebe a nechce svoje data svěřovat někomu cizímu. Nebo když je schopný k tomu přidat nějakou novou hodnotu.
To je stejný problém jako u všech složitějších věcí (což je dnes většina technických záležitostí). Běžní lidé tomu nerozumí a nemají čas a mnohdy ani chuť to studovat.
Stává se mi, že přijde zákazník, že chce udělat web nebo rovnou nějakou webovou aplikaci a už s tím, že si "někde" zaregistrovat doménu a zaplatil hosting. Půlka z nich ani neví přihlašovací údaje. A zbytek se diví, že ten hosting pro jejich potřeby musí taky nějak technologicky vyhovovat. Jenže je to předplacené alespoň na rok dopředu, tak to nechtějí měnit. A když už se to pak nějak vyřeší, tak je nic netlačí to měnit ani po tom roce.
Např. jsem nedávno řešil webový formulář na webu, který splichtil nějaký studentík a hostoval nějaký jiný studentík. Na to stroji nebyl k dispozici SMTP server, což je pro odeslání mailu z PHP trochu problém. Hostér prohlásil, že to on neposkytuje a dál ho to nezajímá. Protože to bylo potřeba rychle vyřešit, tak jsem celou tu formulářovou část přesměroval na svůj server. Když jsem pak po nějaké době volal tomu zákazníkovi a začal mu vysvětlovat, že by se s tím hostingem mělo něco dělat, tak se ohrazoval "proč jako, vždyť všechno funguje".