DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Tiskni
Sdílej:
Pro brouzdání jsem místo tlačítka F5 pro refresh omylem zmáčkl klávesu F7. Vyskočila na mě odporná hláška v angličtině aby mě upozornila co dělám.
Tohle dělá už 1.5, naštěstí stačí na tom messageboxu zaškrtnout, že ho nechcete víckrát vidět, a už se neobjeví.
Další co mě znechutilo byla malá křížková tlačítka na záložkách určená k zavření záložky.
Tady se bohužel projevuje jeden zásadní problém s vývojáři Mozilly a Firefoxu: pokud usoudí, že nějaká změna GUI se jim líbí, automaticky předpokládají, že se bude líbit všem. Zásadně nedají uživateli na výběr mezi starým a novým chováním a za jakýkoli náznak, že by někdo chtěl mít možnost dál používat původní variantu, ho nemilosrdně seřvou (osobní zkušenost).
Další co mě dostalo, je položka Historie v menu.
To také není nic nového, pouze to dřív bylo pod Go.
Ano, dokonce je tu smooth scrolling. Mám za to, že to již bylo v předchozích verzích, ale proč to tam proboha dávají?
Ano, bylo to už v 1.5, možná i novějších 1.0. Proč to tam dávají? Protože se to třeba někomu líbí. Kdo má ten archivní Celeron, může si to vypnout. Kéž by totéž šlo udělat i s Gtk ukládacím dialogem, zavíracími tlačítky na úchytkách a Places… (Pravda ale je, že Places jdou naštěstí celkem snadno umravnit, aby se moc nelišily od normálních bookmarků.)
On si snad svět myslí, že všechno co je pod gigahertz je vykopávka. FF mi v klidovém stavu s jednou flash animací zabírá 15% CPU. A to mám špičkovou řadu AMD Duron 750@825 Mhz, L2 64kB!
Pohleďte pravdě do očí: to je vykopávka. Takový procesor (BTW, Duron nikdy nebyl myšlen jako špičková řada) jsem si pořizoval coby běžný průměr před necelými čtyřmi roky. Jistě, na svém serveru na hostingu ho používám ještě dnes, ale na desktop? Brr…
Takový procesor jsem si pořizoval coby běžný průměr před necelými čtyřmi roky.Já ho měl ještě dřív, byl jsem za největšího machra
PS: Jestli vám zápis přijde poněkud provokativní či nevkusný, zachovejte prosím chladnou hlavu. Šlo jen o malý pokus o fejeton