abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:11 | Nová verze

    Coppwr, tj. GUI nástroj pro nízkoúrovňové ovládání PipeWire, byl vydán v nové verzi 1.6.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:33 | Nová verze

    Byla vydána dubnová aktualizace aneb nová verze 1.89 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že v terminálu lze nově povolit vkládání kopírovaného textu stisknutím středního tlačítka myši. Ve verzi 1.89 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    včera 21:22 | Nová verze

    Proton, tj. fork Wine integrovaný v Steam Play a umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 9.0-1 (𝕏). Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled her pro Windows běžících díky Protonu také na Linuxu na stránkách ProtonDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 19:33 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.78.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Bezpečnostní upozornění

    Služba Dropbox Sign (původně HelloSign) pro elektronické podepisování smluv byla hacknuta.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 11:00 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8.0 textového editoru GNU nano (Wikipedie). Podrobný přehled novinek a oprav v oznámení v diskusním listu info-nano nebo v souboru ChangeLog na Savannah. Volbou --modernbindings (-/) lze povolit "moderní" klávesové zkratky: ^C kopírování, ^V vložení, ^Z vrácení zpět, … Tato volba je aktivována také pokud binárka s nano nebo link na ni začíná písmenem "e".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    1.5. 23:22 | IT novinky

    Před 60 lety, 1. května 1964, byl představen programovací jazyk BASIC (Beginners' All-purpose Symbolic Instruction Code).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 21
    1.5. 22:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 12.0 minimalistické linuxové distribuce (JeOS, Just enough Operating System) pro Kodi (dříve XBMC) a multimediálního centra LibreELEC (Libre Embedded Linux Entertainment Center). Jedná se o fork linuxové distribuce OpenELEC (Open Embedded Linux Entertainment Center). LibreELEC 12.0 přichází s Kodi 21.0 "Omega".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.5. 12:55 | Nová verze

    Microsoft vydal novou velkou aktualizaci 2404.23 v září 2019 pod licencí SIL Open Font License (OFL) zveřejněné rodiny písma Cascadia Code pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.5. 05:33 | Nová verze

    OpenTofu, tj. svobodný a otevřený fork Terraformu vzniknuvší jako reakce na přelicencování Terraformu z MPL na BSL (Business Source License) společností HashiCorp, bylo vydáno ve verzi 1.7.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci. Vypíchnout lze State encryption.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (12%)
     (28%)
     (36%)
     (24%)
    Celkem 25 hlasů
     Komentářů: 6, poslední dnes 20:14
    Rozcestník

    GNU bloatware

    9.3.2006 13:46 | Přečteno: 1307× | Linux | poslední úprava: 9.3.2006 13:48

    Kdysi dávno existovaly toolchainy, která "prostě fungovaly", uměly vše potřebné a nedělaly zbytečné blbosti. Pak nás postihlo GNU, které přineslo zkázu v podobě emacsu a gcc. Ten neuvěřitelný bordel co má gcc v includech je naštěstí viditelný, takže se proti němu občas bojuje, ovšem proti tomu co vyvádí ld jde o slabý odvar. Přeji příjemnou zábavu s čtením map file triviálního executable:

    $ more main.c
    int main () { return 0; }
    $ gcc -Wl,-M main.c 2>map
    $ more map
    

    Sice jsem chtěl napsat pouze "bez komentáře", ale neudržím se. Proč na linkování jednoho object file potřebuje GNU ld načíst a použít 13 obj souborů nebo knihoven? Proč je výsledkem linku (po agregaci linkovacím skriptem!) neskutečných 62 sekcí, z toho 34 obsahujících nějaká data, a 28 které se mapují do paměti? Proč je i taková blbost jako inicializace současně implementována třemi nezávislými způsoby (.preinit_array, .init_array, .ctors)? Opravdu je potřeba jen kvůli uložení čísla verze překladače vyplýtvat 3 sekce (.gnu.version , .gnu.version_d, .gnu.version_r)? Proč je debug info uloženo v 23 různých sekcích? Jsou ty lidi vůbec normální?        

    Hodnocení: 33 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    9.3.2006 16:40 Luboš Luňák | skóre: 19 | blog: Seli
    Rozbalit Rozbalit vše Proc?
    Protoze vetsinou odpoved je "protoze to je jedno"? Protoze spoustu tohohle diktuje ELF a ne GNU?

    > Kdysi dávno existovaly toolchainy, která "prostě fungovaly", uměly vše potřebné a nedělaly zbytečné blbosti.

    No jo, zlaty .COM z DOSu, co chtit vic. A uz ani ta nostalgie neni co byvala.

    > Proč na linkování jednoho object file potřebuje GNU ld načíst a použít 13 obj souborů nebo knihoven?

    Protoze v tom map souboru jsou nektere vypisovane opakovane a tak jich vlastne 13 neni? A i kdyby, vadilo by to vlastne necemu?

    > Proč je výsledkem linku (po agregaci linkovacím skriptem!) neskutečných 62 sekcí, z toho 34 obsahujících nějaká data, a 28 které se mapují do paměti?

    Protoze ELF soubory se do pameti nemapuji po ELF sekcich, ale po ELF segmentech? Protoze mit extra sekci na kazdou vec je lepsi nez to mit vsechno nahazeno v jedne (jen tak hadam)? Protoze podle 'objdump --headers' ta vysledna binarka tech sekci 62 nema (alespon tady ne)?

    > Opravdu je potřeba jen kvůli uložení čísla verze překladače vyplýtvat 3 sekce (.gnu.version , .gnu.version_d, .gnu.version_r)?

    Soude podle http://www.linuxbase.org/spec/refspecs/LSB_1.2.0/gLSB/specialsections.html, nejspis ne, ale ja tomu vlastne nerozumim.

    PS: Ne ze bych je chtel zrovna branit, asi bych u neceho takoveho byl posledni a vlastne nadavat bych na GNU toolchain dokazal pekne dlouho, ale alespon by to moje nadavani nebyl takovyhle hrozny blabol.
    9.3.2006 17:36 zde | skóre: 9 | blog: Linuch | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proc?
    > Protoze vetsinou odpoved je "protoze to je jedno"?

    sizeof(Elf32_Shdr) je 40 byte + rekneme 10 byte na nazev v string table. 62 sekcí napd = 3kB napd.

    > Protoze spoustu tohohle diktuje ELF a ne GNU?

    Neni pravda, ELF je docela rozumny- blbe udelali akorat hashovani symbolu.

    > No jo, zlaty .COM z DOSu, co chtit vic. A uz ani ta nostalgie neni co byvala.

    ??? Mel jsem na mysli 32-bitove kompilatory od Watcomu, Borlandu, Intelu, nebo Microsoftu. Stary dobry OMF s 32-bit rozsirenimi. Jeden OBJ soubor na zacatek, druhy na konec, mezi to co programator racil plus LIBC a bylo vymalovano. Zadne potrhle linker scripty, zadne miliony segmentu a sekci (prestoze OMF je samozrejme umel).

    > Protoze v tom map souboru jsou nektere vypisovane opakovane a tak jich vlastne 13 neni? A i kdyby, vadilo by to vlastne necemu?

    Dobra, unikatnich je 11. I kdyz odectu CRT1.O, MAIN.O, LIBC.SO a CRTN.O, ktere maji nejaky smysl, a at nezeru tak i LIBGCC.A, porad tam smrdi 6 modulu navic.

    > Protoze ELF soubory se do pameti nemapuji po ELF sekcich, ale po ELF segmentech? Protoze mit extra sekci na kazdou vec je lepsi nez to mit vsechno nahazeno v jedne (jen tak hadam)?

    ELF header se mapuje cely. Mas pravdu, sekci v A.OUI neni 62, ale jen 30. 62 jich definuje linker script, ale nejaka data sla pouze do 30 z nich. I tak je ale 30 neopodstatnene cislo.

    > ale ja tomu vlastne nerozumim.

    Nevadi, ja taky ne.

    > ale alespon by to moje nadavani nebyl takovyhle hrozny blabol.

    Kde si to nadavani muzu precist? Protoze kdyz nebudes nadavat, nikdy se to nezlepsi.
    Táto, ty de byl? V práci, já debil.
    10.3.2006 11:07 zde | skóre: 9 | blog: Linuch | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proc?
    > Protoze podle 'objdump --headers' ...

    objdump z nejakeho podivneho duvodu nezobrazuje sekce .shstrtab .symtab .strtab a take sekci NULL, prestoze je binarka obsahuje, jak dokazuje readelf --section-headers.
    Táto, ty de byl? V práci, já debil.
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.