Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
From: Já To: info@happyfoto.cz Subject: zákaznické zkušenosti, pokud to někoho zajímáDobrý den, Včera a předevčírem jsem se pokoušel u vašeho fotolabu zadat asi 400+ fotek, ale nakonec jsem to vzdal. Možná by někoho kompetentního zajímalo proč, tak vám píšu.
Zřízení účtu na www.happyfoto.cz je docela problém, protože nikde na webu nelze nalézt link nebo ikonu pro registraci nového uživatele. Dokonce ani po zadání chybného user/pass není registrace nabídnuta. To že je třeba nejprve provést pokus o přihlášení se zcela prázdným username je čistá magie, a trvalo mi asi 10 minut než jsem na to přišel.
HF klient se chová neočekávaně a podle mého názoru zcela chybně. Po spuštění jsem použil volbu "importovat fotografie z adresáře", která sice pomalu ale jinak bezproblémově načetla všechny fotky a zobrazila náhledy. Pak jsem si všiml že názvy některých souborů jsou příliš dlouhé a pokud byste dělali index, špatně by se v něm orientovalo. Přejmenoval jsem proto soubory na disku a hledal v HF klientovi nějakou volbu nebo ikonu pro opakované načtení adresáře, ale nic takového nenašel. Volba s názvem "aktualizovat" pouze aktualizuje ceník.
Zkusil jsem tedy podruhé použít volbu "importovat fotografie z adresáře" a vybral stejný adresář. Po pár minutách se v seznamu objevily soubory pod novými názvy, ovšem pod těmi starými zůstaly také. Po kliknutí na ikonu pro upload program hlásí že "soubory nelze přenést, protože některé z nich nebyly nalezeny". Aha, takže program si ráčil všimnout. Proč je tedy rovnou nevyřadí? Zřejmě to pokládá za natolik challenging, že to nechá na uživateli.
Protože se mi nechce chybějící soubory označovat a odmazávat jeden po druhém, zbývá jediná možnost: Smazat celý seznam, a adresář naimportovat znovu. Mačkám proto CTRL+A, a ťuknu klávesu DEL. Očekával jsem že tak pitomý program už ničím nepřekvapí, ale teprve nyní přichází zlatý hřeb- HF klient nejen že vyřazuje soubory ze seznamu pro upload, ale současně je maže i ve zdrojovém adresáři na disku. To že se neobtěžoval kontrolní otázkou mu za zlé nemám, určitě by šlo o nějaké nicneříkající "opravdu?", na které bych stejně odpověděl ano.
Naštěstí soubory byly čerstvě přesunuty z FAT flashdisku takže je undelete poměrně úspěšné a ze 400 souborů se mi jich podaří zachránit zhruba 350. Z čiré zvědavosti a touhy po dobrodružství se rozhoduji pokračovat. 350 fotek je podruhé "naimportováno", a raketa (ikona pro upload) startuje. Po cca 10 minutách ukazuje HF klient progress 3%. Přenesl tedy zhruba 10MB z 350MB, což odpovídá rychlosti zhruba 136kbps.
Kontroluju konektivitu na rychlost.cz, a vidím UP i DOWN přes 10Mbps. Klikám na tlačítko zrušit, a HF klient mě odmění zaslouženým segfaultem (ano, teprve teď kecám). Trpělivost je hezká vlastnost, ale nic se nemá přehánět.
Stříhám si kšandy, jsem trubka. 1) nepřišel jsem o 400 souborů, ale jen o 100 (viz příspěvek v diskusi). 2) nejspíš mi je nesmazal HF klient, ale já sám, resp můj skript pro přejmenování. Normálně ho používám když přetáhnu fotky z foťáku, a nikdy s tím nebyly problémy. Je to něco jako:
N=0; for i in *.jpg; do N=$(($N+1)); mv "$i" `printf "%03d.jpg" $N`; done
No, a teď mi došlo že na vstupu dost souborů ve tvaru NNN.jpg už bylo, takže množiny vstupních a výstupních jmen se překrývaly. A byly tam i soubory se jmény typu NNN_XXX.jpg, takže v lexikografickém pořadí ty NNN.jpg šly příliš brzo, a skript je tedy mohl přemazal jinými. Mail jsem psal z firemního mailu, tak jim v této věci v pondělí pošlu omluvu.
Neblahé tušení potvrzeno, program opravdu žádné soubory nemaže. A nejmenuje se to "HF klient", ale "HF asistent".
Tiskni
Sdílej:
Naštěstí soubory byly čerstvě přesunuty z FAT flashdisku takže je undelete poměrně úspěšné a ze 400 souborů se mi jich podaří zachránit zhruba 350.hm, zajímavé - pokud byly soubory čerstvě přesunuty, očekával bych 100% úspěšnost, copak se stalo s tou padesátkou?
N=0; for i in *.jpg; do N=$(($N+1)); echo mv "$i" `printf "%03d.jpg" $N`; donenebo aspon s pozadavkem potvrzeni prepsani souboru
N=0; for i in *.jpg; do N=$(($N+1)); mv -i "$i" `printf "%03d.jpg" $N`; doneJinak bych ti doporucoval tvuj skriptik upgradovat na
N=0; for i in *.jpg; do while [ -e `printf "%03d.jpg" $N` ];do N=$(($N+1));done; mv -i "$i" `printf "%03d.jpg" $N`; donepak budes mit jistotu, ze ti nevygeneruje jmeno uz existujiciho souboru.
První dvě varianty vyžadují ruční kontrolu a jsou tedy na nic.No, prvni variante je jenom overeni, pak staci smazat echo a jede to samo. Druha chce potvrzeni pouze v pripade nalezeni stejnych.
Třetí se jeví jako dobrý nápad ale není idempotentní, takže z 001 002 003 bude přejmenovávat na 004 005 006 a pak zas nazpátek. Chtělo by to přidat kontrolu na identická jména, a v tom případě rename ignorovat a volné jméno nehledat. Nojo, někdy se učíme "hard way"..Aha, tady jsem to trosku nedomyslel, ja to spis myslel takhle
N=0; for i in fotak/*.jpg; do while [ -e archiv/`printf "%03d.jpg" $N` ];do N=$(($N+1));done; mv -i "$i" archiv/`printf "%03d.jpg" $N`; doneAby to ignorovalo uz hotovy ciselny soubory, tak bych delal neco jako
find -type f -iname "*.jpg" -not -iregex '.*/[0-9][0-9][0-9]\.jpg' | (N=0;while read f;do while [ -e `printf "%03d.jpg" $N` ];do N=$(($N+1));done; mv -i "$f" `printf "%03d.jpg" $N`; done )Melo by to fungovat
for n in ???.jpg .jpg ?.jpg ??.jpg *????.jpg
a zbytek stejný.
No trochu mě zarazilo že je v programem u Happy fota takový problém. Já tedy dělala fotoknihu před měsícem a byla jsem spokojená jak s manipulací, tak s výsledkem a věřím, že s uploadem fotek je to podobně. Zrovna se do Happy fota chystám ted někdy během tohohle týdne, mám už spoustu fotek k vyvolání, tak se s tím uploadem ráda seznámim.