Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Tiskni
Sdílej:
mstsc.exe /admin /v:muj.desktop.cz
jabber: 1) miranda, 2) pidgin je i pro wokenice.
jabber+sdileni_plochy: existuje vůbec něco takového? (jakýkoliv OS)
/console
To, ze tady blogy pise blogy, jeste neznamena, ze se tady muzou mluvi o Windows.Do Poradny ten dotaz skutečně nepatří, a děkuji autorovi, že nepostupoval stejně, jako spousta jeho kolegů: „sice vím, že to do Poradny nepatří, ale stejně to tam dám“. Nicméně blogy na Abíčku jsou hodně otevřené a tenhle zápisek se ani zdaleka neblíží k hranici, při které bych uvažoval o stažení zápisku z titulní strany. Pokud by se z blogů stala poradna pro Windows, asi by to byl problém, ale myslím, že zatím nic takového nehrozí. Můj názor není oficiální názor redakce (nejsem jejím členem) ani administrátorů, je to jen názor jednoho z těch, kdo mají právo v Poradně dotazy zamykat a zápisky v blogu stahovat z titulní stránky.
To, ze tady blogy pise blogy, jeste neznamena, ze se tady muzou mluvi o Windows.To, že ty jsi zmrd, neznamená, že tady musíš smrdět!
psi ...
>>> vzdalenou plochu sice neumi
A jak souvisi nejaka aplikace se vzdalenou plochou windows ?
Se pripojite na vzdalenou plochu windows a pouzivate aplikaci jako na lokalnim PC snad ...
A jak souvisi nejaka aplikace se vzdalenou plochou windows?Ne se vzdálenou plochou, ale ta funkce se často jmenuje "Sdílení plochy". Třeba si s někým píšu, a on potřebuje poradit, jak se v nějakém programu něco udělá. V tom okamžiku se mi hodí vidět jeho desktop a mít možnost ho ovládat, a něco mu ukázat. Tahle možnost byla snad už v MS NetMeeting ve Windows 98. Skype to umí taky (můžete si o tom SW myslet co chcete, jen říkám, že tu funkci má). Evidentně je to pro dost lidí užitečná funkce, tak by mohla být i v Jabber klientech (je-li pro to v protokolu nějaká podpora). Ono VNC a podobně jsou hezké věci, ale pro toto použití je to těžkopádné, pokud to vůbec jde. Třeba v tom Skypu to zvládně každý na pár kliknutí, a funguje spolehlivě třeba i ve škole na Eduroamu za firewallem, kde těžko budu někomu říkat, aby mi povolil nějaké porty.
Jakykoli klient a nevim co ma spolecnyho se sdilenou plochou ci obecne co ma jaka aplikace se sdilenou plochou ?
Pidgin ??? Je aj pro windows.
Je to samorozbalovaci archiv. Rozbalite soubory nekam do adresare a uz si je muzete nakopirovat treba na flashku a spustit na kteremkoli PC s windows. Nic se neinstaluje. Zadne zapisy do registru apod se nedeji. Pomoci vzdalene plochy muzete jakkoli obsluhovat GUI tohoto klienta stejne tak jakekoli jine GUI kterekoli aplikace.
Portable aplikace z portableapps jsou delany jako samorozbalovaci archivy. Na prvni pohled to vypada jako instalacka, ale neni jen se Vam to rozbali nekam do Vami urceneho adresare.
Vse Vam bude fungovat i pres vzdalenou plochu windows.
Mě se libí řešení: n2n - pro domácí použití a neziskovky dělá zdarma supernode vpnhosting.cz nebo si musíš provozovat svůj a vzdálená plocha.
Jinak, proč to musí být portable?