Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
sudo sh cd /usr/share/ofono/script ./enter-pin pin číslo_s_pinomZo zatuhnutím videa bol vlastne zmeškaný hovor od kolegu ktorý som ani nepočul že volá :) Teda mali sme sa stretnúť pri kávomate a meškal som, páč som inému kolegovi ukazoval legendárne scénky zo Zohana, ktorého on nevidel, WTF?
Tiskni
Sdílej:
To Ubuntu Touch funguje naozaj ako Linux, aj pri prehrávaní videá dokáže vytuhnúť ...
Ale nepřišel jsem na to, jak třeba zablokovat rotaci obrazovky, což mě dost štvalo.Keď vojdeš do nastavení je to hneď prvá voľba, to sa hádam ani nedá prehliadnuť :)
Jinak doporučuju vyzkoušet také Sailfish OS.Vypichni nejaké killer features.
Keď vojdeš do nastavení je to hneď prvá voľba, to sa hádam ani nedá prehliadnuť :)O tom vím, že ta volba v nastavení je, ale nefunguje
Vypichni nejaké killer features.Třeba ovládání mi přijde snažší, logičtější. Přecházení o úroveň zpět/vpřed je gestem doleva/doprava (kromě prohlížeče). Je na něj o něco víc aplikací. Přijde mi, že je to OS víc "linuxový" než UT, možnost instalace aplikací z *.rpm balíků např. z OpenRepos. Subjektivně se mi zdá rychlejší a má hezčí UI. Dále se mi líbí fičura v prohlížeči, je to sice takový detail... když mám vyplou wifi (a mobilní data deaktivované) a pokusím se načíst nějakou adresu, tak vyběhne nabídka se zapnutím wifi
Zkoušel jsem si s tím chvíli hrát. Pěkné, ale je to pořád taková alpha. Byl jsem překvapený, že se to nepoužívá zas tak příjemně, což mě překvapilo, když s tím začali jako poslední a mohli se vyvarovat chyb ostatních. Takový Blackberry 10 je v "user experience" prostředí mnohem dál a i stařičký webOS byl lepší.
Největší kámen úrazu ale budou appky. Je jich v repozitářích žalostně málo (což se dalo čekat), ale i z toho malého množství je >90% jen zabalené webovky s pofidérní použitelností (zkuste si srovnat Google Maps pro Android a mobilní webovku stejné služby). Ostatní minoritní systémy řeší nedostatek aplikací podporou těch Androidích, ale co jsem slyšel, tak Canonical to moc v plánu nemá. Holt to bude hodně long shot. Udělat mobilní systém pro masy není sranda a konkurence (Apple, Android) má řádově více vývojářů a peněz.
Canonical plánuje túto technológiu na budúci rok dotiahnuť do použiteľnej (komerčnej) formy.Podle toho, co jsem četl na Root.cz, tak už by to mělo být hotové a na trhu ještě letos. Root.cz - Ubuntu Touch je hotové. První telefon bude v prosinci