Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Tak, přikládám další kousek textu. Vím, že úroveň překladu není nic moc, ale snažím se. Pokud budete mít jakékoliv připomínky, dejte je do diskuze pod blogem
4. Použití balíčkovacího systémuPřispěl Chern Lee
4.4.Instalace balíčku
K instalaci softwarových balíčků z lokálního zdroje nebo z internetu můžete použít program pkg_add(1) Stažení balíčku a jeho ruční instalace na lokální PC
# ftp -a ftp2.FreeBSD.org Connected to ftp2.FreeBSD.org. 220 ftp2.FreeBSD.org FTP server (Version 6.00LS) ready. 331 Guest login ok, send your email address as password. 230- 230- This machine is in Vienna, VA, USA, hosted by Verio. 230- Questions? E-mail freebsd@vienna.verio.net. 230- 230- 230 Guest login ok, access restrictions apply. Remote system type is UNIX. Using binary mode to transfer files. ftp> cd /pub/FreeBSD/ports/packages/sysutils/ 250 CWD command successful. ftp> get lsof-4.56.4.tgz local: lsof-4.56.4.tgz remote: lsof-4.56.4.tgz 200 PORT command successful. 150 Opening BINARY mode data connection for 'lsof-4.56.4.tgz' (92375 bytes). 100% |**************************************************| 92375 00:00 ETA 226 Transfer complete. 92375 bytes received in 5.60 seconds (16.11 KB/s) ftp> exit # pkg_add lsof-4.56.4.tgzPokud nemáte lokální zdroj balíčků, (například sadu instalačních CD), pak bude pravděpodobně jednodušší použít příkaz pkg_add(1) s parametrem –r, který znamená instalaci z FTP.
# pkg_add -r lsof
Příklad uvedený výše znamená korektní instalaci balíčku, bez dalšího zásahu uživatele. Pokud by jste potřebovali specifikovat jiný zdroj balíčku, místo hlavní stránky distribuce, nastavte odpovídajícím způsobem proměnnu PACKAGESITE a přepište standardní nastavení. pkg_add(1) používá ke stažení souborů program fetch(3), který disponuje bohatou škálou různých nastavení. FTP_PASSIVE_MODE, FTP_PROXY, a FTP_PASSWORD. Jednu nebo více z těchto možností můžete využít například, když jste za firewallem, nebo potřebujete použít FTP/HTTP proxy. Kompletní seznam možností nastavení programu fetch(3) najdete v dokumentaci. Upozorňuji, že výše uvedeném příkladě, je použito pouze lsof místo názvu ve tvaru lsof-4.56.4. Pokud instalujete ze sítě, číslo verze balíčku se neuvádí. pkg_add(1) automaticky stáhne poslední verzi programu.
Upozornění pkg_add(1) bude stahovat poslední verzi balíčku pokud používáte FreeBSD-CURRENT nebo FreeBSD-STABLE. Pokud Vám běží –RELEASE verze, bude použita verze balíčku sestavená ve Vašem relase. Toto chování je možno změnit přepsáním proměnné PACKAGESITE. Například, pokud používáte FreeBSD ve verzi 5.4 bude se pkg_add(1) pokoušet stahovat balíčky z ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/i386/packages-5.4-release/Latest/ Pokud se rozhodnete přimět ke stahování balíčků z verze FreeBSD 5-STABLE, nastavte proměnnou PACKAGESITE na ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/i386/packages-5-stable/Latest/.
Balíčky jsou distribuovány ve formátu .tgz a .tbz. Oba je můžete nalézt na ftp://ftp.FreeBSD.org/pub/FreeBSD/ports/packages/ nebo na CD. Každé ze čtyř CD obsahuje adresář /packages s balíčky. Uspořádání balíčků je stejné jako v /usr/ports tree Každá kategorie má vlastní adresář a každý balíček najdete uvnitř ALL adresáře. Adresářová struktura balíčkovacího systému je shodná s rozvržením portů, je je jedno, jestli instalujete z portu, nebo z balíčku.
4.4.2 Správa balíčků
pkg_info(1) je program, který vypíše seznam nainstalovaných balíčků spolu s jejich popisem.
# pkg_info cvsup-16.1 A general network file distribution system optimized for CV docbook-1.2 Meta-port for the different versions of the DocBook DTD...
pkg_info(1) je utilita, která vypisuje verze instalovaných balíčků. Porovnává verze balíčků se současnou verzí nalezenou ve stromu portů.
# pkg_version cvsup = docbook =...
Symbol Význam = Nainstalovaná verze se shoduje s tou v lokálním stromu portů. < Instalovaná verze je starší, než ta ve stromně portů > Instalovaná verze je novější, než ta v stromu portů, který je asi zastaralý ? Balíček není v seznamu portů (port byl odstraněn, nebo přejmenován * Jsou nainstalovány různé verze balíčku
4.4.3 Odstranění balíčku
K odstranění dříve instalovaného balíčku použijte program pkg_delete(1)# pkg_delete xchat-1.7.1
4.4.4 Různé
Všechny informace o balíčcích jsou uloženy v adresáři /var/db/pkg Seznam a popis každého instalovaného balíčku můžete nalézt uvnitř tohoto adresáře.
4.2 Celkový pohled na instalaci softwarePokud jste dříve používali UNIXový systém, tak víte, že instalace programu třetí strany, probíhá přibližně v tomto pořadí.
1) Stažení programu, který může být distribuován v binární formě, nebo jako zdrojový kód. 2) Rozbalení programu, který je zpravidla nějak zkomprimován (většinou se jedná o tarball komprimovaný pomocí programů compress(1), gzip(1), nebo bzip2(1) 3) Najít dokumentaci (možná soubory Install nebo Readme nebo soubory umístěné v podadresáři /doc) a důkladně prostudovat návod na to jak nainstalovat 4) Pokud je program šířen ve formě zdrojového kódu zkompilujte jej. Kompilace může vyžadovat editaci souboru Makefile, nebo spuštění skriptu configure a další úkony. 5) Test a instalace programuA to jen tehdy, pokud jde všechno dobře. Pokud instalujete balíček, který nebyl kompilován přímo pro FreeBSD, můžete dojít až k editaci zdrojového kódu programu, aby vše fungovalo jak se patří.
K instalaci programů ve FreeBSD by jste měli použít „tradiční“ cestu. Nicméně, FreeBSD poskytuje dvě technologie, které mohou ušetřit mnoho úsilí: Balíčky a porty. V době psaní tohoto dokumentu bylo těmito způsoby dosažitelných 16.000 aplikací.
Balíček s nějakou aplikací je jeden soubor, který musíte stáhnout, balíček obsahuje předkompilovanou kopii aplikace a všech příkazů, jako jsou konfigurační soubory a dokumentace. Se staženým balíčkem můžete pracovat prostřednictvím správce balíčků, za použití příkazů jako například pkg_add(1), pkg_delete(1), pkg_info(1), atd. Instalace nové aplikace může být uskutečněna jedním příkazem.
Port je kolekce souborů navržených tak, aby automatizovali kompilaci programu ze zdrojového kódu.
Pamatujte, že běžná kompilace ze zdrojového kódu se sestává z mnoha kroků, (musíte stáhnout zdrojový kód programu, rozbalit jej, aplikovat příslušné patche zkompilovat a instalovat). Port tvoří soubory, které obsahují všechny nezbytné informace. Jednoduše zadáte příkaz a zdrojový kód aplikace bude automaticky stažen, rozbalen, opatchován, sestaven a nainstalován.
Ve skutečnosti může být systém portů také použit k vytvoření balíčků se kterými můžete poté pracovat za použití příkazů pro zprávu balíčků, které jsme si zde krátce uvedly.
Jak balíčky tak porty řeší závislosti. Předpokládejme, že chcete nainstalovat aplikaci, která vyžaduje instalaci specifické knihovny na které závisí. Jak aplikace, tak knihovna jsou dosažitelné pomocí balíčků a portů. Použijete-li k instalaci aplikace příkaz pkg_add, nebo kolekci portů, oba Vás upozorní, že knihovna není nainstalována a před instalací programu ji nejprve automaticky doinstalují. Oba způsoby jsou naprosto jednoduché. Možná jste zvědaví, proč se FreeBSD obtěžuje s oběma. Balíčky i poty mají vlastní silné a slabé stránky a to jaký způsob si zvolíte závisí na Vašich preferencích.
Výhody balíčkůBinární balíček komprimovaný jako tarball je menší, než stejným způsobem zkomprimovaný balíček se zdrojovými kódy.
Balíčky nevyžadují dodatečnou kompilaci. U velkých aplikací, jako je Mozilla, KDE, nebo Gnome, to může být důležité. Zvláště, pokud máte pomalý systém
Balíčky nevyžadují, aby jste rozuměli procesům, které v sobě zahrnuje kompilace programů v prostředí FreeBSD.
Výhody portůBalíčky se běžně kompilují s konzervativními nastaveními, protože musí běžet na co největším počtu systémů. Pokud instalujete z portů, můžete nastavit hodnoty pro kompilaci (například) generovat kód specifický pro procesor Pentium IV nebo Athlon. Některé aplikace Vám umožňují zvolit si co chcete do dané aplikace zakompilovat a co ne.
Například webový server Apache může být kompilován se širokou škálou různých nastavení. Při kompilaci z portů nemusíte akceptovat standardní nastavení, ale můžete si zvolit vlastní.
V některých případech existuje několik balíčků stejné aplikace s určitými specifickými nastaveními. Například Ghostscript je dostupný v balíčku ghostscript a také v balíčku ghostscript-nox11záleží na tom, zda máte či nemáte nainstalován xserver.
Tento druh nastavení balíčku je možný, ale rychle se stává nemožným, pokud má aplikace více než jedno nebo dvě různá nastavení kompilace.
Licenční ustanovení některých programů zakazují distribuci v binární formě. Distribuován může být pouze jejich zdrojový kód.
Někteří lidé nedůvěřují binárním distribucím. Pokud máte zdrojový kód můžete jej (teoreticky) přečíst a sám najít problematická místa.
Pokud máte nějaké vlastní patche, potřebujete zdrojový kód k jejich aplikaci.
Někteří lidé mají rádi k dispozici kód. Pokud se nudí, hackují jej, půjčují si z něj (samozdřjmě, pokud to povoluje licenc)některé částiAby jste byli informováni o aktualizacích portů přihlaste se k odebírání poštovních konferencí FreeBSD ports mailing list a FreeBSD ports bugs mailing list.
Varování: před instalací nějaké aplikace by jste měli zkontrolovat případné bezpečnostní chyby týkající se dané aplikace na http://vuxml.freebsd.org/
Můžete také nainstalovat program portaudit, která prověří všechny aplikace, zda neobsahují některou ze známých bezpečnostních chyb.
Kontrola bude vykonána také před sestavením nějakého portu. Po instalaci nějakého balíčku můžete použít příkaz portaudit –f –a
Ve zbytku této kapitoly si vysvětlíme, jak použít balíčky a porty ke správě programů třetích stran ve FreeBSD.
Tiskni
Sdílej:
Tu knizku od Jima Mocka bych moc nedoporucoval, protoze je stavena pro freebsd 3To není pravda, viděl jsi jí vůbec?
... freebsd 4, coz se jeste docela dost pouziva a vetsina nastaveni je stejna s 5tkou, ale 5tka uz moc nema ted smysl, FreeBSD 6-stable /momentalne BETA4 je vice nez dobra volba/...Verzi FreeBSD (či jiného OS) nechť si tazatel vybere podle toho, k čemu má ten příslušný stroj sloužit a též jaká je jeho hw konfigurace.