Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
V poštovní schránce se nám nacházel plátek nejpress, inu co, když dávají zdarma, co bych si to nepřečetl. Nemám o úrovni podobných plátků žádné iluze, přesto mne zaujal nadpis "Získat informace od úřadů může být různě obtížné".
Článek popisuje aktivitu "Dětí Země". Obecně o podobných organizacích nemám valné mínění, dle mého názoru spíše škodí. Zejména jejich obstrukce při budování dálníčního obchvatu Plzně mi přišli velmi "užitečné". Nejraději bych je pověsil za uši uprostřed křižovatky "U pošty" a nechal je lokat smrad plnými doušky. Tentokrát chtějí monitorovat dálnici D5 a upozornit úřady na nelegální billboardy, to zní velmi rozumě i užitečně.
A teď se dostávám k jádru věci. Po úřadech požadují kopie stavebních povolení. Na to mají právo. Nicméně Stavební odbor Magistrátu města Plzně jim odmítl potřebné dokumety vydat a co více odmítl vydat i písemné rozhodnutí o nevydání dokumentů. V několika dalších odstavcích se zástupce Dětí Země rozčiluje nad jejich arogancí a porušováním zákona. Už si začínám myslet něco o úřednících a jejich byrokracii, když tu náhle přichází nečekané rozuzlení. Na urgenci o vydání dokladů dostávají Děti Země vysvětlení. Stavební odbor Magistrátu města Plzně jim žádné doklady neposkytne, protože nemůže, prostě neexistují. Žádné stavení povolení ani nic podobného v této věci úřad nikdy nevydal. Magistrát totiž o tomto vůbec nerozhoduje a není to v jeho kopetenci.
Rázem si myslím naopak něco o hlouposti Dětí Země - oni trvají na vydání něčeho co jim úřad prostě vydat nemůže, také se mohli předem informovat, kde vlastně ty dokumenty mají získat. To v mých očích svědčí o jejich vlasní nekompetenci a diletantství.
Ještě dlouho jsem se tomu v duchu smál...
PS: Nehodlám se přít o této ani jiných aktivitách Dětí Zěmě ani jiných organizací. Svůj názor jsem již vyjádřil - s billboardovou akcí souhlasím, s obstrukcemi na obchvatu nikoliv. Ani se nehodlám přít o tom co mouhou a nemohou úřady. Tento článek v tisku mne pobavil, nic více, nic méně.
Tiskni
Sdílej:
Ale no tak to je snad něco úplně jiného.
To je psina. Spousta lidí se tady rozhořčuje a přitom nikdo nemá informace o tom, co se vlastně stalo a jak ta ne(?)konunikace probíhala. Martin cituje, patrně z hlavy, jakýsi plátek, kam kdosi cosi napsal. Kdybych si měl tipnout, řekl bych, že úředníci se chovali korektně a v souladu se zákonem (i když používají Billovy softy). To je ale pouze můj - píšu můj - odhad. Ke mně se naši městští úředníci chovají vždy slušně.Však ke mě také - právě ti plzenští. To nic nemění úsměvném na dramatu v novinách.
P.P.S. Reklamy mi vadí dokonce hodně.
Obvykle jsou obchvaty a dalnice tentyz pribeh. Rozhdone se o nejake variante. Pak si provede nutne zlo, tedy zakonem pozadovane postupy a verejne pripominkovani. V nich se obykle najde daleko lepsi varianta. Ale ta se nebere v potaz a misto ni se pokracuje v prosazovani puvodni. Dochazi k napadani, soudum a pod, cimz logicky dochazi o protahovani realizace.
Slaboduchym volicum se nakeca, ze za to muzou ekofasisti/ekoteroristi/martani, protoze kdyby drzeli tlamu a krok, davno by bylo vse postaveno. Ze ale kdyby se pristoupilo na jejich namitky a stavela se mene kontroverzni varianta nebo byly provedeny pozadovane upravy, stalo by to taky a mozna i driv, to netreba zminovat.
Samozrejme se mezitim horecne investuje v ramci salamove metody. Treba u dalnic se stavi predchozi useky tak, aby koncily na hranici sporneho useku a vylucovaly konkurencni varianty. Porusuji se zakony, urednici nespolupracuji a kofr a podobna pakaz hajluji za poradek v republice a utnuti tipce neprizpusobive pakazi.
Jednali se o tento pripad: http://detizeme.cz/zprava.shtml?x=1509461, pak je prinejmensim podivne, ze pro Plzen plati jina legislativa nez pro ostatni.
Jednali se o tento pripad: http://detizeme.cz/zprava.shtml?x=1509461, pak je prinejmensim podivne, ze pro Plzen plati jina legislativa nez pro ostatni.
Zdá se, že se objevil někdo informovaný...
Na uvedeném odkazu není uvedeno, že Děti Země se snažili vyrazit dokumenty. Načeš byli odmítnuti, s tím, že jim úřad nic nevydá, pak se chtěli odvolat. Načeš byli upozorněni na svůj omyl. Opravdu nic nedostanou ani kdyby se odvolali až k božímu soudu - protože požadované dokumenty neexistují.
Na humornosti celého případu to nic nemění.
PS: Zrovna s uvedenou aktivitou souhlasím. Reklamní billboardy nemám rád.
Nemam rad Deti Zeme, Billboardy u silnic, Billa Gatese a smoulyJeště by se určitě našlo něco dalšího...