Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Soused je horolezec a už minulý rok jsme si říkali, že bychom mohli někam vyrazit. Letos se to povedlo, ale vzhledem k tomu, že byl do odjezdu pryč, tak jsem neměl žádnou pomoc při nákupu výbavy. Snad jsem si s tím poradil dobře.
Ve čtvrtek 4.9.2008 mi kamarád volá : "Heleď, za týden v pátek se jede do Alp, půjdem na ten ledovec. Vyzjisti, jak se tam dostaneme a kolik tam co stojí. Nakup si věci, potřebuješ krosnu, spacák, trekkingové boty a hole, jídlo na dva až tři dny. Já jsem pryč, přijedu v pátek a pak hned pojedem. Jestli budeš kupovat něco v Hudy sportu, tak dej echo, mám tam slevu. Ahoj."
A vypadá to tak jednoduše, že? Koupí se pár věcí a jede se. Jenomže, co to jsou trekkingové boty a hole? A jakou krosnu si mám vybrat, podle čeho, hmm. Postupně jsem ještě zjistil, že nemám ani kalhoty.
Naposledy, co jsem byl lyžovat v Alpách, tak jsem měl klasické džíny. Ještě si pamatuji, jak jsem vyjel lanovkou ve Schladmingu na kopec, připravuju se s kamarádkou na odjezd a najednou jeden chlápek ze skupinky vedle se začal nějak divně smát, ukazovat prstem a křičet na ostatní : "Hey jeans, hey jeans ..." a měli ze mně opravdu srandu :-/. Pak jsem se odpíchl a zamnou dva červené pruhy (nojo, měl jsem trošku orezlé lyže, nu a s růžovou čepicí, jinou jsem tehdy doma nenašel, mi to opravdu slušelo :) ).
Nebudu už raději odbíhat od tématu :). Již mám nakoupeno, první kopeček napůl za sebou, tudíž i odzkoušeno vybavení, takže nejdříve první zkušenosti ohledně nákupu onoho vybavení. Vše jsem se rozhodl nakupovat v Hudy sportu.
Na internetu jsem si vybral boty dle slevy. Nakonec je ovšem v obchodě neměli :-/. Přijdu tam, nalevo boty, žádné mně nezaujaly, ani cenou, ani vzhledem. Podívám se doprava, tam už byly mnohem zajímavější. Chvíli jsem tam stál, dívám se, najednou ke mně přijde jeden z prodavačů a ptá se : "sháníte boty?"
Já : "Ano"
On : "a pro sebe, nebo pro někoho?"
Já : "pro sebe"
On: "hmm, tak to se musíte koukat nalevo, tady jsou dámské. Musíte se koukat také na ty cedulky, Lady a tak", smál se a asi 4 další zaměstnanci taktéž
Hudy sport má několik kategorií od A až po D. Dělý je tak podle náročnosti na použití. Měli by jsme postupovat nějak takto :
- na co je budeme používat
- nechat si poradit od prodavače a zajímat se o :
- z čeho a jak je zpracovaná podrážka
- z čeho je podšívka
- z čeho je svršek
- čím míň švů, tím líp (šev je nejčastější příčinou protečení vody)
V každém případě je nutné si ji vyzkoušet. Nechat si do ní něco v prodejně naložit a vyzjistit, jak vám padne na záda, zda vás někde netlačí apod. Když sháníme krosnu, tak nás zajímá asi toto :
1)Kolik se do ní vejde. Hodnota je udávána v litrech.
2)kolik a jaké má kapsy, úchyty na cepín, hole apod. věci
3)možnosti štelování objemu, boční, horní a dolní stahováky atd. Když máme napůl naloženou krosnu, tak přece nepotáhneme na zádech pytel plný vzduchu
5)zpracování zipů
6)možnost oddělení vnitřní komory na dvě. Kousek nad prvním dnem je další, takže když máte něco úplně dole, tak se k tomu lehce dostanete a když to vyndáte, tak se hořejšek nepropadne dolu. Pomocí stahováků se pak dolní část batohu dá třeba přitáhnout k té horní
Tak tady jsem absolutně netušil. Vlítl jsem do Hudy sportu a koukal na ceny. Dále na materiál. Kamarád říkal, aby byly aspoň trochu nepromokavý. Nakonec jsem vybral ze slevy Direct Alpine : Badile. Zpěně musím říci, že to zas tak špatný výběr nebyl. Jsou pěkně elastické, hodně pohodlné a v dolní části nohavic mají suchý zip pro upevnění na nohy. Dnes bych asi vybíral trochu jinak. Chyběl mi boční větrací systém(není nad to, když z boku rozepnete kalhoty a pěkně větrají). Kapsy jsou u těchto kalhot docela malé, resp. je jich málo. Příště budu vybírat nějaké, které jich maji více a větší.
Jinak i tyto kalhoty byly dobře naimpregnované a za stálého drobného pršení moc nepromokly a skutečně pěkně rychle schly.
Kamarád říkal, že můžu jít bez nich, ale že nejni nad pohon 4x4 :D. Nyní musím potvrdit, že měl naprostou pravdu. Vydat se někam bez trekkingových holích by byla pěkná hloupost. Při výstupu člověk hodně zabírá i rukama a šetří tak nohy. Nebyl jsem moc zvyklý chodit a po překonání převýšení 1200 metrů za 3,5 hodiny mně nohy vůbec nebolely(pro rejpaly ani druhý, ani třetí den :) ).
Při sestupu hole šetří kolena, kotníky a klouby na nohou vůbec. Kdybych šel dolů bez nich, tak by mně z toho věčného seskakování po kamenech pěkně rozbolely klouby, hlavně kolena a kotníky (odzkoušeno na posledním úseku, kde jsem šel bez holí a byla to chyba).
Další výhodou holí je, že vám pomohou udržet stabilitu, vždy je jak se zapřít a nemůže se stát, že se třeba trochu zavrávoráte, což může třeba zapříčinit pád ze stráně apod.
Jasná věc, která je prostě třeba. Při pěkném počasí vás sluníčko neparalizuje. Při sněžení a větru přežijí vaše oči bez úhony. Šel jsem do značky Polaroid.
Karimatku asi každý zná. Asi půlcentimetrová "deka" (většinou 60x190cm), která je určená pod spacák. Měla by hlavně udržovat teplotu a nezpůsobit nachlazení od země (pokud má někdo slabší spacák).
Já se ovšem dočetl i o alumatce. Povrch jedné strany alumatky je tvořen PE fólií s napařenou reflexní Alu vrstvou, která odráží část vyzářeného tepla zpět. Karimatka se proto dává stříbrnou vrstvou nahoru. Pěna je i z druhé strany kryta polyetylenovou fólií, ta ji chrání před vlhkostí a poškozením. Alumatka je oproti karimatce lehčí a mnohem skladnější. Naproti tomu není tak pohodlná (je tenčí, takže i spaní na ní je tvrdší). Já jsem zvyklý spát na zemi (nejsem vlastníkem žádné postele), takže mi plně vyhovuje alumatka :).
Dále existují ještě nafukovací karimatky. Je to vlastně takové menší lehátko, velmi skladné, velmi pohodlné, ale pro mne nikterak zajímavé.
Tak tu jsem nakonec nekupoval, kamarád měl jednu na půjčení :). Ale její koupě mně také čeká. Až nějakou půjdu kupovat, tak se zaměřím asi na následující :
1)Aby měla gore-tex, což by mělo pomoci nepromokovasti a naopak prodyšnosti
2)dostatek kapes a kapucu s různými možnostmi stahování
3)podlepené švy - švy vždy proteče voda, nedají se ani moc dobře impregnovat. Toto se právě řeší tím, že se šev přelepí pruhem látky. Tato věc se např. na krosnách nedělá :-/
4)voděodolné zipy
Taktéž ještě nemám. Termoprádlo je výborná věc. Je pohodlné, pěkně přilne k tělu, velmi dobře udržuje tělesnou teplotu. Navíc, i když je mokré, tak stále hřeje. Tady nevím, co bych dále řekl. Ještě jsem ho úplně tak nestudoval, takže ani nevím, na co se mám zaměřit. Ceny se pohybují kolem tisícovky.
Netuším, doma jsem našel nějaké, zřejmě od čongů, pro mne plně dostačující. Až odejdou do věčných lovišť, budu řešit i rukavice, zatím mne nijak nezajímají :).
Také nevím, domám stále nějakou růžovou, tak jsem jí vzal sebou :). No, kdybych se ztratil, tak mně aspoň lépe zahlédnou, ne? :).
Jelikož mi dal kamarád týden před odjezdem vědět, tak nákup byl opravdu zajímavý. Člověk nemá navíc každé odpoledne čas, takže jsem ve finále kupoval boty tři dny před odjezdem a zbyte věcí den před odjezdem (hlavně jsem mněl trochu strach, jak dopadnu s nerozchozenýma botama)
Tato sranda mně tedy vyšla na něco málo přes deset tisíc. Naštěstí to jsou převážně věci, které se neztratí a určitě je plně využiji i při jiných činnostech, takže bych řekl, že to byla dobrá investice :).
Jelikož jsem načuchl do tohoto odvětví, tak přemýšlím, že se nadále budu odívat v podobných obchodech jako je Hudy sport, protože věřím, že třeba horolezecké tříčtvrťáky, které tam prodávají, vydrží déle, než moje děravé, rok staré šunky od Nike, za které jsem beztak dal asi 1300,- :-/.
Toto byly zkušenosti, které jsem nabyl za několik dnů. Jsou to jen moje názory. Rád se nechám poučit od zkušenějších lidí ( je velmi pravděpodobné, že se v některých věcech pletu :) ).
Tiskni
Sdílej:
Ale na druhou stranu, jak jinak začít, než se zkušeným horolezcem na maličkým kopečkujj... za mlada jsem slychal, ze asi nasledovne: letni Tatry, zimni Tatry, letni Alpy, zimni Alpy, Kavkaz, Pamir/Himalaj. (Ale dneska uz je vsechno jinak, je opravdu neskutecny, jaky hovada lze potkat napr. Dolomitech)
Ahoj Jendo, jsem potěšen, že i na tomto fóru spatřuju Tvoji osvědčenou osvětovou působnost.
Jen s těma kreaturama brzdi... co kdyby to četl někdo z těch ostatních )))
boty doporučuju celokožené - i v případě, že goretex odejde (časem dojde k tomu, že membrána povolí), kůže neproteče - mám 6 let Hanwagy a nemůžu si stěžovatSvatá pravda.
kalhoty - aspon trochu nepromokavé - trochu nestačí, když chytneš v horách super bouřku, tak je budeš mít durch - goretex to jistíZáleží co je za roční období. Membránové kalhoty nosím jenom v zimě nebo když zima hrozí (na podzim, a na jaře). V létě, když nehrozí fakt mokro a echt zima, tak je nechávám doma. Kraťasy a návleky obvykle bohatě stačí, případně lehké kalhoty co rychle schnou, klidně úplně promokavé. Hlavní je mít sucho pod bundou a v botách.
karimatka - Já jsem zvyklý spát na zemi (nejsem vlastníkem žádné postele), takže mi plně vyhovuje alumatka :). hodně rád koupíš samonafukovačkuSamonafukovačka se hodí tak akorát na zimu kvůli svým izolačním vlastnostem. Jinak je to zbytečně těžká a velmi nespolehlivá podložka. Velmi doporučuju pěnu.
bunda - na voděodolné zipy ZAPOMEŇ protečou !!!! manželka takhle málem přišla o mobil s bundou za 9000 - jedině kryté légou - když jsem to konzultoval s výrobcem (čti: nasralo mě to a chtěl jsem to reklamovat) tak bez výsledku - je to jen reklamní tahMě teda do voděodolných zipů neteče. Záleží asi na střihu a jak je to uděláno. Zip se nesmí rozšklebit.