Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Pomalu se připravujeme na virtualizaci desktopů. Bude se jednat o cca 120 stanic s možným dalším nárůstem. Požadavky jsou :
První otázky jsou, jaký hypervisor budeme používat. V současné době používáme ESXi Free, takže buď dokoupit licence, nebo přejít na XenServer (osobně preferuji), který je přecijen otevřenější. O kvm nemá zatím cenu přemýšlet, zatím není tak protlačeno do enterprise sfér z hlediska oficiální podpory sw produktů. Jednoduše řečeno, když budeme chtít na kvm něco provozovat, tak na to "něco" nedostaneme support (největší support je pro provoz na vmware, s ním počítají snad všichni, někdo pak počítá s Xenem, někdo s HyperV a hodně vzádu je kvm :-/). Tomuto bodu se ale budeme věnovat jindy.
Tak v současné době se nabízejí dvě řešení, které jsou na špici. Jedno je od VMWare (VMware Horizon View/ThinkApp), druhé je Citrix (XenDesktop/XenApp). Ano, také by se mi líbil RedHat a Spice, ale ten má ještě co dohánět. Mám rád otevřená řešení, ale také vím, jaké jsou naše požadavky a ty jsou značně náročné :-/. I toto však bude předmětem jiného blogu (už mám naškrábaný celkem dlouhý soupis fcí, pro, proti, co je k čemu potřeba atd.).
A je to tady. Naše firma jede HP only. Co jsem si dělal průzkum, tak by 120 desktopů zvládly dva nody, které by dělaly HP DL 560 Gen8. Jsou to čtyř socket servery (8 core CPU/socket se zdá být jako dobrý nápad). Každý by měl přiměřený počet 16GiB RDIMM modulů (32GiB varinaty se nedělají v 1600MHz a také jsou neúměrně dražší). Dále by v sobě měly malé RAID1 pole pro hypervisor. Oba servery by pak měly společné pole, kde by byly VM. Přes noc by provoz utáhl jeden server, takže by nebyl problém s upgradem jednotlivých nodů. Pokud by výkon nestačil, není problém přidat další server jako třetí nod. Zde se ovšem nabízí otázka, zda nesáhnout po Blade řešení? Rád bych se zde zeptal, zda s tím někdo nemá zkušenosti a zda nepočítal, v jakých případech se již takové řešení vyplatí? Jinak pokud jde o napájení, tak to u nás v případě Blade řešení není problém. Možná by šel Blade využít k virtualizaci i pár dalších serverů (vesměs menších, nenáročných, nic, co by vyžadovalo víc, jak 2 DL 560 Gen8). Samozřejmostí je myslet i na případný další růst. Počítám však, že přes tři DL 560 Gen8 bychom se asi nedostali. Reálně se tedy nabízí otázka 3x procesorově plně osazený DL 560Gen8 vs. Blade.
Veškerá řešení zde budu popisovat a vysvětlovat, proč jsme se tak, či onak rozhodli. Doufám, že diskuse bude přínosná a najdou se jedinci s reálnými zkušenostmi. V současné době mám za sebou půldenní konferenci o Citrixu a celkem pěknou sumu přečtených článků na netu. Taktéž mám v ruce i nějaké cenové nabídky, které se ovšem před nějakým časem vztahovaly na 20 stanic (jde to u nás rychleji kupředu, než se čekalo a je dobře, že jsme vyčkali). Rozhodně také nejde o žádnou hurá akci. V současné době jsme v bádacím režimu, poté se přepneme do režimu konzultací, poté do režimu cenových nabídek a pak se teprve uvidí.
Tiskni
Sdílej:
co sa tyka upgradov firmare u blejdov tam je jediny vopruz v tom ze ked je plne chassi a su firmware level rozhodene (tj ilo bios verzie su rozdielne per blade) tak je celkom o hubu to upgradovat, pac compatibility matrix je niekedy velmi divoky. + asi 3 sekundovy downtime na passthru moduloch v blade chassi pri fw upgrade.
V principe je to ale ok, a teraz sa to da uz vcelku pekne poautomatizovat, (scenar typu ok toto je moja nova blejda, sup s nou do chassi boot a prve co sa spravi sa vytaha firmware tam kde chces.
D.
Takže čas tenkých klientů je opět zde? Zajímalo by mě, jestli jste už viděl živé nasazení, a co říkáte na zpoždění grafiky. Zvyknout se dá na vše. Ale znáte uživatele. Měl jsem pocit, že u X11 tenkých klientů lidi reptali na reakce. Přenos pixmap (RFB/VNC) tomu příliš nepomohl (obzvlášť když scrollujete ve webovém prohlížeči). Jiná řešení jsem neviděl. O Spice si iluze nedělám, protože to je RFB s automatickým přepínání do H.264 videa, když jsou změny rychlé.
O Spice si iluze nedělámA zkusil sis to vůbec? Stačí pípnout...
s automatickým přepínání do H.264mjpeg
Tak jsi mě navnadil, až jsem si i přečetl dokumentaci :)
Dnes jsem si vyzkoušel Xspice a bohužel žádný zázrak se nekonal. Dokonce ani nebylo možné přeložit poslední xf86-video-qxl, protože někoho napadlo přetypovat ukazatel na uint64_t.
Pochybuji, jak někdo může oslavovat Spice na GPRS spojení. Zkoušel jsem to se 128 kb/s uplinkem. Udělal jsem 640×480 plochu, spustil maximalizovaný Firefox, v něm otevřel changelog posledního jádra a zmáčkl PageDown. 7 sekund. Těšil jsem se na proklamované kešování, tak jsem dal PageUp, a čekal jsem stejných 7 sekund.
VNC s tight kompressí Spicu natrhl prdel. Víš proč? Protože se spicec se nedostaneš pod 16bitovou hloubku a ošklivou kompresi, která je na takovýchto rychlostech nutná.
O tom, že Xspice po ukončení posledního X11 klienta má problémy ukázat drawable nového X11 klienta nebo že ukončit Xpspice lze jen signálem 9, pomlčím.
Tak jsi mě navnadil, až jsem si i přečetl dokumentaci :)Kterou?
Dnes jsem si vyzkoušel Xspice a bohužel žádný zázrak se nekonal.Xspice je stále poměrně experimentální a potřebuje tunit. Zkus si třeba zapnout Deferred FPS...
Pochybuji, jak někdo může oslavovat Spice na GPRS spojení.To někdo dělá?
Těšil jsem se na proklamované kešování, tak jsem dal PageUp, a čekal jsem stejných 7 sekund.To zní jako bug.
Protože se spicec se nedostaneš pod 16bitovou hloubkuzaprvé je spicec už dva roky mrtvý (pro F20 se už nebuildí vůbec), a zadruhé: cože? Spicec 16b barvy rozhodně uměl (a umí je i spice-gtk/remote-viewer).
O tom, že Xspice ...holt je Xspice poměrně nové experimentální věc, na které střídavě (ne)pracují 1-2 lidé, a podle toho to i vypadá. Spice pro VMky je zcela jiné kafe.
Jasne GPRS je blbost. V pripade GPRS bude kazdy stastny za pouzitelne SSH.Pochybuji, jak někdo může oslavovat Spice na GPRS spojení.To někdo dělá?
Ted me napada, jak vlastne prenasi spice obraz? Nekdo vyse psal o klasickem RFB (VNC) a pro rychle zmeny obrazu MJPEG.
Jake je to v porovnani s NX? To je vyborne na pomale linky. Jako priklad svobodne implementace jde pouzit treba X2Go, ale to zase musi bezet ve virtualizovanem OS
http://www.root.cz/clanky/nx-vzdalena-plocha-pro-sneky/
https://www.nomachine.com/
Ted me napada, jak vlastne prenasi spice obraz?Různě. V závislosti na nastavení ovladače, rychlosti linky, změn na obrazovce a interních okolností to může být přenos 2D příkazů na klienta, přenos jednotlivých serverem vyrenderovaných obrázků (nekomprimovaný, komprimovaný bezztrátově, komprimovaný ztrátově), mjpeg stream.
Jake je to v porovnani s NX?Spice funguje i na pomalých linkách, ale třeba oproti RDP má dolní mez použitelnosti o něco výš (to by předpokládám nějak jelo i na tom opravdovém ne-EDGE GPRS). Srovnání s NX nemám.
Deferred FPS bych si bych si zapnul, kdybych mohl přeložit 0.1.1, kde je :(
Někdo tu psal o klientovi pro mobilní telefon. Tak jsem čekal, že na telefonu se používá telefonní spojení.
spicec je mrtvý? Tak jaký klient je živý? Z ideové dokumentace o architektuře to patrné není. Podívám se tedy na spice-gtk.
spicec umí --color-depth 16, ale třeba --color-depth 8 se mu nelíbí. 16bitů je pro mě moc.
spicy ze spice-gtk je jen grafická omáčka. Barevnou hloubku lze nastavit jen z příkazového řádku a ta úplně stejně umí jen 16 a 32 bitů.
Výstup xtermu se v obou klientech kešuje. Narozdíl od Firefoxu, který má problém v obojím. Asi to bude souviset s rozířením, přes které Gecko/cairo kreslí.
Deferred FPS bude asi další chybějící díl, protože očividně server se snaží protlačit všechny změny, i když je nestíhá odeslat, místo toho, aby poslal konečný obrázek.
Deferred FPS bych si bych si zapnul, kdybych mohl přeložit 0.1.1, kde je :(Jestli se stále bavíme o Xspice, tak nemusíš, ne-mu-síš. Deferred FPS bylo původně napsáno pro Xspice a uměla ho už verze použitá při F19 Spice Test Day před půl rokem.
Někdo tu psal o klientovi pro mobilní telefon. Tak jsem čekal, že na telefonu se používá telefonní spojení.Tak zrovna v našich podmínkách se mobilní tefefony přes telefonní spojení do internetu nepřipojují. Aby taky jo, když to skoro nestačí ani na dnešní web.
Tak jaký klient je živý? ... spicy ze spice-gtk je jen grafická omáčka.Už to tady padlo asi ve 3 příspěvcích...
16bitů je pro mě moc.Zajímavé, za ty skoro 3 roky, co monitoruju upstreamový ML si nikdo nestěžoval na chybějící 8b barvy.
Jestli se stále bavíme o Xspice, tak nemusíš, ne-mu-síš. Deferred FPS bylo původně napsáno pro Xspice a uměla ho už verze použitá při F19 Spice Test Day před půl rokem.
Nevím, co je Fedoře, ale v upstreamu je to až od 0.1.1.
Už to tady padlo asi ve 3 příspěvcích...
Fakt? Jsem si všiml jen klienta pro Android, správce virtuálních mašin a modulu do Mozilly.
správce virtuálních mašinTo vypadá na provozní slepotu. virt-viewer (resp. remote-viewer) je něco jiného než virt-manager. Tedy taky je to "jen grafická omáčka" okolo spice-gtk, nicméně je zaměřená na uživatele a dostává se jí přiměřené devel i QA pozornosti.
Zajímalo by mě, jestli jste už viděl živé nasazení, a co říkáte na zpoždění grafiky.Ve skole mame VMware Horizon view a vykon je tragicky pomaly. Na psani ve Wordu mozna, ale staci spusit Eclipse, nebo Firefox a clovek ma chut zabijet...
Me by zacala virtualizace dekstopu zajimat ve chvili, kdybch mohl pouzit Androidi PC za 700Kc (nebo s ethernetem za 1400Kc). Pak by byla velka uspora za elektrinu i za cenu PC. Na linuxovy psaci stroj a emailovy klient by to bylo luxusni.
Jenze na Android neexistuje poradny Spice/RDP/X2Go/... klient a pokud tam flashnete Linux, nemate ovladac na grafiku a 3D akcelerace se nekona. Pak krabicka vytuhne i pri hybani kurzoru po monitoru
Na psani ve Wordu mozna, ale staci spusit Eclipse, nebo Firefox a clovek ma chut zabijet...Firefox používám přes spice poměrně často a problémy s tím nejsou. Na eclipse chodily stížnosti často, stejně tak na excel, nicméně zrovna s tím excelem se ukázalo, že s těmi samými soubory má problém scrollovat stejné verze i na holém železe... Kapitola sama pro sebe je gnome-shell, ten když je virtualizovaný, tak tam to "s" v názvu opravdu přebývá.
Jenze na Android neexistuje poradny Spice/RDP/X2Go/...Doporučuju zkusit aSpice a jeho varianty pro VNC a RDP (tuším bVNC a aRDP). Chvíli jsem si s tím hrál na mobilu a šlapalo to hezky, navíc na něm autor celkem aktivně pracuje.
Firefox používám přes spice poměrně často a problémy s tím nejsou. Na eclipse chodily stížnosti často, stejně tak na excel, nicméně zrovna s tím excelem se ukázalo, že s těmi samými soubory má problém scrollovat stejné verze i na holém železe...Diky za tip aSpice zkusim.
Doporučuju zkusit aSpice a jeho varianty pro VNC a RDP (tuším bVNC a aRDP).
Podle toho co pises a podle tve paticky predpokladam, ze mas se spice zkusenosti.
Nevis o nejakem dobrem navodu na instalci a nastaveni spice serveru? Potrebuju podporu USB po siti (flashky a tiskarny).
Ja jsem nasel jen spoustu navodu pochybne kvality. Vzdycky neco kompilovali a vysledek byl temer vzdy dost divny. Jaky treba pouzit klient pro Windows a pro Linux? Ten virt-viewer vypada divne. Ty ke stazeni na oficialnim webu spice jeste hur.
Funguje nejak USB over net na Windows i Linux klientech?
Asi pul roku zpatky jsem zkousel spice a musel jsem pouzit Fedoru. V Ubuntu hrozne prace s kompilaci a stejne to moc nejelo. Chtel jsem pouzit CentOS, ale prekvapive taky nic extra (jak to je na RHELu?).
Rad bych si na zkousku udelal spice server z Core i5, 8GB RAM. Distribuce me tolik netrapi, ale nejradi bych Ubuntu, nebo CentOS.
Jako kliety bych na testovani rad pouzil asi 2 PC s Win (1x XP a 1x 7), pak asi 1 PC s Linuxem a 2 andoidi prehravace s aSpice u televize/monitoru.
Diky za rady
Nevis o nejakem dobrem navodu na instalci a nastaveni spice serveru? Potrebuju podporu USB po siti (flashky a tiskarny).Jak moc pracně to chceš? V oVirtovi ti stačí akorát přepnout USB v Console Options na Native, v libvirtovi se to dělá takto a v qemu spouštěném přímo z CLI takto.
Jaky treba pouzit klient pro Windows a pro Linux?Pro linux jakýkoliv dostatečně moderní, tedy RHEL/CentOS 6.3+, Fedora 16+. Debianí svět bývá zpožděný, třeba tamní virt-viewer pěkně dlouho ignoroval existenci celého spice-gtk... Ale i tam se věci mění, po x letech třeba zvládli zabalit spice-xpi (v době, kdy už pro spouštění klientů z oVirtích portálu není potřeba). U Windowsích klientů je to složitější, tam je potřeba buď pro každé zařízení ručně instalovat WinUSB driver, nebo si zbuildit usbclerk (který to udělá za tebe), nebo tu instalaci řešit nějak jinak (odtud). Nebo pokud to máš do firmy, tak si koupit RHEV, který má instalovatelné binárky usbclerku. Nicméně tak či tak nejedou kompozitní a isochronní zařízení (typicky webkamera nebo usb sluchátka), na linuxu tyhle věci jedou.
Ten virt-viewer vypada divne. Ty ke stazeni na oficialnim webu spice jeste hur.Co se ti na něm nelíbí, windowsí GTK skin?
Asi pul roku zpatky jsem zkousel spice a musel jsem pouzit Fedoru. V Ubuntu hrozne prace s kompilaci a stejne to moc nejelo. Chtel jsem pouzit CentOS, ale prekvapive taky nic extra (jak to je na RHELu?).RHEL bývá nejaktuálnější. Fedora občas zastará (třeba věci v F17 byly starší než v o měsíc mladší 6.3) a do CentOSu se to dostane až to tam zrebuildí. Debianí svět bývá pozadu, jak už jsem psal.
Rad bych si na zkousku udelal spice server z Core i5, 8GB RAM. Distribuce me tolik netrapi, ale nejradi bych Ubuntu, nebo CentOS.HW v klidu (pokud na něm nespustíš vedle virtuálek i firefox s 50 taby a týdenním uptime
Jako kliety bych na testovani rad pouzil asi 2 PC s Win (1x XP a 1x 7), pak asi 1 PC s Linuxemv pohodě až na to USB u windowsích klientů.
andoidi prehravace s aSpice u televize/monitoru.pokud to chceš na video, tak tam může být problém s výkonem: android nemá hw podporu pro mjpeg, který se ve spice používán na video (resp. rychle se měnící části obrazovky) a sw dekódování nemusí slabší CPU zvládat. Nedávno o tom psal autor aSpice na spice-devel listu.
Doporučuju zkusit aSpice a jeho varianty pro VNC a RDP (tuším bVNC a aRDP). Chvíli jsem si s tím hrál na mobilu a šlapalo to hezky, navíc na něm autor celkem aktivně pracuje.Existuje nejaka minimalisticka upravena distribuce, ktera by sla na klietovi nabootovat ze site (bezdiskova stanice) a mela v sobe Spice klienta?
Blade se skutečně vyplatí až od více serverů.
Co se týče těch DL560, šel bych raději na více (4?) DL360/380. Rozložíš výkon a v případě výpadku serveru ti nezmizí 50% výkonu ale jen 25%. To oceníš taky při těch aktualizacích, protože jsi schopen jeden server odstavit i v běžném provozu - takhle např. dělám aktualizace klidně už po 15. hodině, kdy provoz už není úplně na 100%, aniž by to kdokoliv vůbec poznal.
Taky bych upozornil, if servery > 2 , budeš potřebovat optický nas switch (pokud chceš - a určitě chceš (!) zdvojené napojení pole).
Automatické vypínání/zapínání serverů podle zátěže ve vmware umí až nějaká hodně vysoká licence (za tučný peníz), tak je třeba spočítat, jestli se to vyplatí.
chod ro rackov, blejdy su dobre ked potrebujes high rack density (namiesto 20 2U v celom racku mas 32 serverov v polke racku)
tu by som povedal ze ci mviac ramky tym lepsie..kludne ozel 2 procaky a narvi tam pamate co bude treba....my bezime VDI na blejdoch sice ale my robime 400+ desktopov na tom, ...a samozrejme ozajstne pole! ziadne ataoverkoax! I/O je bottleneck !
D.
Osobně si myslím, že co se týká výkonu I/O, tak je nejlepší prostě humpolácky nacpat SSD přímo na řadič toho serveru, popřípadě (lépe a dráže) na PCIe. Moc nechápu, jak může být rychlejší, když mezi ten stejný disk a sběrnici nacpu ještě řadič, kus kabelu, druhý řadič, CPU v poli, zpracuju to nějakým OS v poli, rozdělím požadavky mezi další čtyři připojené servery, pošlu požadavek na řadič k disku (který je teda v tom serveru taky) a pak zase stejnou cestou zpět. Pole svůj význam samozřejmě má (centrální správa, zálohy, dynamické přidělení prostředků, jednotná a jednoduchá politika řešení chyb), ale co se týká výkonu a zejmnéna latence, tak mi teda přijde, že je to dost velká brzda. Aspoň takovou mám já zkušenost s "cloudováním" našich serverů, které se v poslední době vyskytuje....a samozrejme ozajstne pole! ziadne ataoverkoax! I/O je bottleneck !
Jinak když se to zaplní a 150GB disk dá +- stejně IOPS jako 2TB disk, tak je potřeba vzít v úvahu i to, že po tom 2TB disku se toho ale bude chtít daleko více :)Tak potom si na tom 2TB WD Greenu můžu vytvořit jenom 150GB partition na vnějším okraji plotny a za zlomek ceny předhoním ten 15k SAS dokonce i v seeku.
tvl..tu by ta projektak praskol brozurou s rozpoctom po krku tak silno, zeby poculi prasknutie chrbtice aj v jedalni, kde by prave papali manageros svoj reznik....toto nemozes mysliiet vazne...
D.
SCSI je už mimo, SAS je na tom líp. A - ze zkušenosti s databázema - RAID5 je velká bída, konkrétně na ty databáze.
SSD je samozřejmě jiná písnička, ale do serverů na databáze, kde se pořád něco updatuje, mám pořád interní klapku. Když na tom stojí fabrika, tak jsem konzervativní a říkám si ať si hubu nabije někdo jiný ;)
Mezi SCSI Ultra 320 a SATA - tuším v tom novém serveru je 3Gbit, ale to je v této konfiguraci jedno - bych taky zásadní rozdíly nehledal
Proč vyhazovat? udělat z nich pro lidi ve firmě nějaké dočasné úložiště popř. to použít jako nějaký servřík na testy.No, původní server nakonec dostal FC řadič a je připojený do pole.
z toho udělaly ležák v kumbáluUdělal bych z toho pro NAS pro IT oddělení, viditelný jen oprávněným členům skupiny administrators