V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Byly doby kdy platilo Linusovo pravidlo, ze kdyz HW nejakou funkci neumi, tak ovladace nesmi takovou funkcionalitu emulovat.
Nemáš k tomu nějaké podrobnosti nebo článek?
snd-pcsp
.
alsamixer
a hotovo.
Prostě to myškou chytneš a šoupneš vedle. Není na tom nic komplikovaného.... a je ticho a PA neběží.
Také tam můžeš docela snadno přidat virtuální výstup, který posílá zvuk na všechny zvukovky v systému.Tak přesně kvůli tomu jsem PA dal šanci, že by to s tím mohlo být jednodušší nastavit. Nakonec to bylo jednodušší v alse, ta nespadla.
load-module module-combine-sink
Pokud chci třeba myslet správcovství serverů vážně, tak systemd musím znát a musím s ním umět.Byla tam podmínka, admina bez znalosti systemd si nedokážu představit (až na okrajové případy).
Pokud chci třeba myslet správcovství serverů vážně, tak systemd musím znát a musím s ním umět. A pokud ho znám a umím s ním, tak pak už nemám problém ho používat i u sebe v privátu.Plati to i o windows server? Oboji je kvalitativne stejna sracka, oboji ma binarni logy a k obojimu existuje lepsi reseni (linux, sysvinit).
Na VPS mam v poho Debian se systemd a taky to dela svoje (staci znat asi 3 prikazy navic resp jak dumpnout log).Nestačí, ještě v Busteru se to grandiózně vysypalo když triviálně selhala jedna z mnoha defaultních závislostí a odladit to rozhodně nebylo na tři příkazy. Teprve v Bullseye je emergency ssh defaultně. Jako postupně se ty problémy opravují, ale furt tam jsou různá vysírátka, třeba nepřeskočitelné čekání při bootu/shutdownu.
Improved JACK compatibility. Improved stability in Carla and Ardour when changing buffer size. Improved latency calculations and playback latency in Ardour.Když se člověk podívá na changelog, tak se to opravdu ještě hodně rychle vaří, ale jak už jsem napsal, vypadá to, že je to pro normální smrtelníky už plně použitelné a možná, že po tom fixu i pro něj.
defaults.pcm.ipc_perm 0666
.
Zdá se, že pipewire používá Unix sockety v /run/user/*/
. Tam ale nejde dát přístup jen k tomu socketu. Jde to nějak nakonfigurovat aby to používalo jiný adresář a vytvořilo ten socket s právy pro všechny?
Případně, umí to hrát přes dmix? To bych pak asi mohl pouštět pod každým uživatelem zvlášt instanci pipewire a pipewire-pulse.
touch /etc/pipewire/media-session.d/with-alsa
touch /etc/pipewire/media-session.d/with-pulseaudio
Při updatech jsem pak žádný problém nesledoval.
#!/bin/sh pipewire & sleep 1 pipewire-pulse & sleep 1 wireplumber &a
#!/bin/sh killall wireplumber killall pipewire-pulse killall pipewire
Tiskni
Sdílej: