Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Co se děje v Mageia komunitě
V Mageia blogu, který jsem zmínil výše, upozorňují na novinky související s vydáním první alpha verze. Mageia má nyní vlastní repozitáře obsahující cca 4800 balíčků, vlastní build system, a jak se sami přesvědčíme, mají vlastní funkční operační systém.
Stažení
Na již zmíněném blogu se nachází odkaz na tzv. mirror-managing web interface. V jednoduchosti je to seznam zrcadel v tabulce. Já si vybral ten český, nicméně v tuto chvíli, kdy píši tento blog, je nefunkční.
K dispozici je(bylo) DVD o velikosti 1.9 GB, a to pro i586 a amd64 architekturu.
InstalaceBootmenu překvapí stylovým pozadím, ačkoli ta světle šedá přecházející uprostřed v téměř bílou není zrovna nejvhodnější pozadí pro bílé popisky.
Instalátor je kompletně převzatý z Mandriva Linuxu, díky čemuž je už v alpha verzi lokalizován.
Celý instalátor je stylizován po vzoru bootmenu, ačkoli ta šipečka by si zasloužila více péče. Ale co, je to alpha.
První boot
Čekal mě první start systému a byl jsem hodně zvědavý. Bootmenu mělo opět stylové pozadí, avšak za toto už by grafik potřeboval dostat přes prsty. Volby na spodku obrazovky prostě přečíst nešlo.
Nezklamal ani plymouth, který se, tuším, v Mandrivě objevil poprvé ve verzi 2010. Boot byl rychlý a plynulý.
Jak vidno, instalátor a boot mají na starost jiní lidé, než stylizaci systému. Protože až v menu uživatelů nabývám dojem, že je to opravdu alpha verze a vzhled není zrovna na prvním místě. Menu výběru uživatelů je typicky, po vzoru Mandrivy, ošklivé.
Překvapením pro mě byl login screen. Dost možná se jedná o originální login screen KDE, nicméně narozdíl od těch co tam vždy cpala Mandriva je toto krásné.
Pracovní plocha
Pracovní plocha byla jednoznačným zklamáním. Znovu si připomínám že je to alpha. Nejenom že opět chybí pozadí, ještě k tomu je použit ošklivý, naprosto nevzhledný motiv z dílen Mandrivy. A pak se diví, že při zaměření na desktop to nikdo nekupuje.
Typické KDE
Softwarová výbava připomíná typickou Mandrivu. Nechybí RPMdrake, Drakconf, atd. atd.. Zkrátka uživatel není ochuzen o žádné výhody Mandriva Linuxu, a pevně věřím, že v budoucnu bude ošklivý mandrivý motiv nahrazen něčím lepším, viz splashscreen Ovládacího centra.
Velmi povedený splashscreen drakconfu a KDE po chvilce hraní si ...
Co Mageia Alpha 1 nabízí?
Co říct na závěr?
Mageia má podle mě našlápnuto dobrým směrem, stabilnější alpha verzi jsem snad ještě nepotkal. Stabilita systému mě překvapuje o to víc, že u Mandrivy jsem byl zvyklý i na nemožnost nabootovat čerstvou instalaci poslední RC verze před vydáním. KDE 4.x je velmi rychlé a stabilní, avšak funkční stabilní KDE je u Mandrivy v podstatě standard už od verze 4.1. Dost možná díky tomu, že se o systém starají dračí nástroje namísto pofidérních kdečkových utilit.
Jediné výtky mám k opravdu ošklivému mandriváckému motivu KDE(které pevně věřím bude nahrazeno vlastním motivem), a k nemožnosti vyhledávání v repozitáři pomocí vyhledávače v RPMdrake(ať to zkouším jak chci prostě to nevyhledává). Ale v první alpha verzi jsou takové chybičky omluvitelné, dokonce bych jich čekal mnohem více. Již nyní se těším až Mageia vyrazí do světa ve své první ostré verzi, a jsem velmi zvědav jak se změní preference dnešních uživatelů Mandrivy.
Tiskni
Sdílej:
jedna z hlavných príčin prečo Linux neberie stále nikto vážne.zaroven je to vsak jedna z hl. pricin kladnych vlastnosti