V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Co se děje v Mageia komunitě
V Mageia blogu, který jsem zmínil výše, upozorňují na novinky související s vydáním první alpha verze. Mageia má nyní vlastní repozitáře obsahující cca 4800 balíčků, vlastní build system, a jak se sami přesvědčíme, mají vlastní funkční operační systém.
Stažení
Na již zmíněném blogu se nachází odkaz na tzv. mirror-managing web interface. V jednoduchosti je to seznam zrcadel v tabulce. Já si vybral ten český, nicméně v tuto chvíli, kdy píši tento blog, je nefunkční.
K dispozici je(bylo) DVD o velikosti 1.9 GB, a to pro i586 a amd64 architekturu.
InstalaceBootmenu překvapí stylovým pozadím, ačkoli ta světle šedá přecházející uprostřed v téměř bílou není zrovna nejvhodnější pozadí pro bílé popisky.
Instalátor je kompletně převzatý z Mandriva Linuxu, díky čemuž je už v alpha verzi lokalizován.
Celý instalátor je stylizován po vzoru bootmenu, ačkoli ta šipečka by si zasloužila více péče. Ale co, je to alpha.
První boot
Čekal mě první start systému a byl jsem hodně zvědavý. Bootmenu mělo opět stylové pozadí, avšak za toto už by grafik potřeboval dostat přes prsty. Volby na spodku obrazovky prostě přečíst nešlo.
Nezklamal ani plymouth, který se, tuším, v Mandrivě objevil poprvé ve verzi 2010. Boot byl rychlý a plynulý.
Jak vidno, instalátor a boot mají na starost jiní lidé, než stylizaci systému. Protože až v menu uživatelů nabývám dojem, že je to opravdu alpha verze a vzhled není zrovna na prvním místě. Menu výběru uživatelů je typicky, po vzoru Mandrivy, ošklivé.
Překvapením pro mě byl login screen. Dost možná se jedná o originální login screen KDE, nicméně narozdíl od těch co tam vždy cpala Mandriva je toto krásné.
Pracovní plocha
Pracovní plocha byla jednoznačným zklamáním. Znovu si připomínám že je to alpha. Nejenom že opět chybí pozadí, ještě k tomu je použit ošklivý, naprosto nevzhledný motiv z dílen Mandrivy. A pak se diví, že při zaměření na desktop to nikdo nekupuje.
Typické KDE
Softwarová výbava připomíná typickou Mandrivu. Nechybí RPMdrake, Drakconf, atd. atd.. Zkrátka uživatel není ochuzen o žádné výhody Mandriva Linuxu, a pevně věřím, že v budoucnu bude ošklivý mandrivý motiv nahrazen něčím lepším, viz splashscreen Ovládacího centra.
Velmi povedený splashscreen drakconfu a KDE po chvilce hraní si ...
Co Mageia Alpha 1 nabízí?
Co říct na závěr?
Mageia má podle mě našlápnuto dobrým směrem, stabilnější alpha verzi jsem snad ještě nepotkal. Stabilita systému mě překvapuje o to víc, že u Mandrivy jsem byl zvyklý i na nemožnost nabootovat čerstvou instalaci poslední RC verze před vydáním. KDE 4.x je velmi rychlé a stabilní, avšak funkční stabilní KDE je u Mandrivy v podstatě standard už od verze 4.1. Dost možná díky tomu, že se o systém starají dračí nástroje namísto pofidérních kdečkových utilit.
Jediné výtky mám k opravdu ošklivému mandriváckému motivu KDE(které pevně věřím bude nahrazeno vlastním motivem), a k nemožnosti vyhledávání v repozitáři pomocí vyhledávače v RPMdrake(ať to zkouším jak chci prostě to nevyhledává). Ale v první alpha verzi jsou takové chybičky omluvitelné, dokonce bych jich čekal mnohem více. Již nyní se těším až Mageia vyrazí do světa ve své první ostré verzi, a jsem velmi zvědav jak se změní preference dnešních uživatelů Mandrivy.
Tiskni
Sdílej:
jedna z hlavných príčin prečo Linux neberie stále nikto vážne.zaroven je to vsak jedna z hl. pricin kladnych vlastnosti