Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Poslední půlrok roku 2010 jsem byl spokojeným uživatelem Dropboxu, nástroje pro online sdílení a synchronizaci. Jelikož jsem v té době "jel" na debianu unstable/sid, nebyl žádný problém nainstalovat dropbox z repozitáře. Squeeze bohužel dropbox klienta v repozitáři nemá, a jak se zdá, dnes ho nemá už ani sid.
Jelikož mi dropbox začal v poslední době chybět, zabrousil jsem na oficiální webové stránky, "abych obhlédl situaci". Dropbox ve své moudrosti nabízí balíčky i pro Linux, bohužel jen pro Ubuntu, Fedoru, a vyznavače kompilování, mezi které se neřadím.
Balíček pro Ubuntu lze sice v Debianu nainstalovat také, ale jsou s tím nějaké problémy. Prý by se mělo jednat o neshodu v pojmenovávání knihoven v Ubuntu a Debianu atd. atd., problém i opravu popsal Petr Krčmář zde na rootu. Mě se však toto řešení už při čtení postupu a diskuse příčilo.
Jde to i jinakV nedávné době jsem instaloval dropbox na jednom počítači s Ubuntu 10.10. A trošku překvapený jsem si všiml, že ten "veledůležitý" balíček nautilus-dropbox_0.6.7_---.deb je jen prachsprosté stahovadlo. Navíc, i přesto, že má na debianu nějaký ten problém se závislostmi, svůj účel, tedy stažení samotného dropbox klienta, splnit dokáže.
Staží pouze stáhnout balíček pro ubuntu, poté ho nainstalovat např. pomocí
sudo dpkg -i nautilus-dropbox_0.6.7_---.deba spustit (Aplikace-Internet-Dropbox, nebo pomocí ALT+F2). Při instalaci bude v terminálu dpkg troška protestovat, ale balíček přecijen nainstaluje. Po spuštění (viz výše) se objeví okno prezentující průběh stahování samotného dropbox klienta. Po dokončení stahování je tento plně funkční klient uložen v adresáři
/home/user/.dropbox-dist. Zpět k problémovému nautilus-dropbox_...
Tento balíček je pro funkci klienta naprosto zbytečný. Po jeho stažení je již k ničemu. A vzhledem k tomu, že Synaptic bude stále upozorňovat na jeho problém se závislostmi, je nejlepší ho odinstalovat. Z nabídky "Aplikace-Internet" tak sice zmizí spouštěč dropboxu, samotný klient však stále zůstane uložen na svém místě.
Klikneme tedy pravým myšem na "menubar", či jiné menu které používáte, zvolíme "Upravit nabídky", najedeme do sekce "Internet" či kamkoli jinam, kde vaše srdce po dropboxu prahne, a zvolíme možnost "Nová položka", s atributy např.:
Typ: Aplikace Název: Dropbox Příkaz: /home/user/.dropbox-dist/dropbox Komentář: Sdileni a synchronizace
Změnit si můžete co chcete, důležitý je samozřejmě jen ten příkaz. Po zavření editoru nabídek budete mít opět k dispozici spouštěč dropbox klienta a ten bude fungovat.
Má to i chybyNa dropboxu v debianu mi však vadí nezobrazující se emblémy synchronizovaných složek, a chybějící nabídka "get public link". V Debianu mi toto nikdy nefungovalo, v Ubuntu to jede bez problémů. Nevím v čem je chyba, ale ani jsem se po tom nikdy nepídil.
Tiskni
Sdílej: