Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Poslední půlrok roku 2010 jsem byl spokojeným uživatelem Dropboxu, nástroje pro online sdílení a synchronizaci. Jelikož jsem v té době "jel" na debianu unstable/sid, nebyl žádný problém nainstalovat dropbox z repozitáře. Squeeze bohužel dropbox klienta v repozitáři nemá, a jak se zdá, dnes ho nemá už ani sid.
Jelikož mi dropbox začal v poslední době chybět, zabrousil jsem na oficiální webové stránky, "abych obhlédl situaci". Dropbox ve své moudrosti nabízí balíčky i pro Linux, bohužel jen pro Ubuntu, Fedoru, a vyznavače kompilování, mezi které se neřadím.
Balíček pro Ubuntu lze sice v Debianu nainstalovat také, ale jsou s tím nějaké problémy. Prý by se mělo jednat o neshodu v pojmenovávání knihoven v Ubuntu a Debianu atd. atd., problém i opravu popsal Petr Krčmář zde na rootu. Mě se však toto řešení už při čtení postupu a diskuse příčilo.
Jde to i jinakV nedávné době jsem instaloval dropbox na jednom počítači s Ubuntu 10.10. A trošku překvapený jsem si všiml, že ten "veledůležitý" balíček nautilus-dropbox_0.6.7_---.deb je jen prachsprosté stahovadlo. Navíc, i přesto, že má na debianu nějaký ten problém se závislostmi, svůj účel, tedy stažení samotného dropbox klienta, splnit dokáže.
Staží pouze stáhnout balíček pro ubuntu, poté ho nainstalovat např. pomocí
sudo dpkg -i nautilus-dropbox_0.6.7_---.deba spustit (Aplikace-Internet-Dropbox, nebo pomocí ALT+F2). Při instalaci bude v terminálu dpkg troška protestovat, ale balíček přecijen nainstaluje. Po spuštění (viz výše) se objeví okno prezentující průběh stahování samotného dropbox klienta. Po dokončení stahování je tento plně funkční klient uložen v adresáři
/home/user/.dropbox-dist. Zpět k problémovému nautilus-dropbox_...
Tento balíček je pro funkci klienta naprosto zbytečný. Po jeho stažení je již k ničemu. A vzhledem k tomu, že Synaptic bude stále upozorňovat na jeho problém se závislostmi, je nejlepší ho odinstalovat. Z nabídky "Aplikace-Internet" tak sice zmizí spouštěč dropboxu, samotný klient však stále zůstane uložen na svém místě.
Klikneme tedy pravým myšem na "menubar", či jiné menu které používáte, zvolíme "Upravit nabídky", najedeme do sekce "Internet" či kamkoli jinam, kde vaše srdce po dropboxu prahne, a zvolíme možnost "Nová položka", s atributy např.:
Typ: Aplikace Název: Dropbox Příkaz: /home/user/.dropbox-dist/dropbox Komentář: Sdileni a synchronizace
Změnit si můžete co chcete, důležitý je samozřejmě jen ten příkaz. Po zavření editoru nabídek budete mít opět k dispozici spouštěč dropbox klienta a ten bude fungovat.
Má to i chybyNa dropboxu v debianu mi však vadí nezobrazující se emblémy synchronizovaných složek, a chybějící nabídka "get public link". V Debianu mi toto nikdy nefungovalo, v Ubuntu to jede bez problémů. Nevím v čem je chyba, ale ani jsem se po tom nikdy nepídil.
Tiskni
Sdílej: