Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Poslední půlrok roku 2010 jsem byl spokojeným uživatelem Dropboxu, nástroje pro online sdílení a synchronizaci. Jelikož jsem v té době "jel" na debianu unstable/sid, nebyl žádný problém nainstalovat dropbox z repozitáře. Squeeze bohužel dropbox klienta v repozitáři nemá, a jak se zdá, dnes ho nemá už ani sid.
Jelikož mi dropbox začal v poslední době chybět, zabrousil jsem na oficiální webové stránky, "abych obhlédl situaci". Dropbox ve své moudrosti nabízí balíčky i pro Linux, bohužel jen pro Ubuntu, Fedoru, a vyznavače kompilování, mezi které se neřadím.
Balíček pro Ubuntu lze sice v Debianu nainstalovat také, ale jsou s tím nějaké problémy. Prý by se mělo jednat o neshodu v pojmenovávání knihoven v Ubuntu a Debianu atd. atd., problém i opravu popsal Petr Krčmář zde na rootu. Mě se však toto řešení už při čtení postupu a diskuse příčilo.
Jde to i jinakV nedávné době jsem instaloval dropbox na jednom počítači s Ubuntu 10.10. A trošku překvapený jsem si všiml, že ten "veledůležitý" balíček nautilus-dropbox_0.6.7_---.deb je jen prachsprosté stahovadlo. Navíc, i přesto, že má na debianu nějaký ten problém se závislostmi, svůj účel, tedy stažení samotného dropbox klienta, splnit dokáže.
Staží pouze stáhnout balíček pro ubuntu, poté ho nainstalovat např. pomocí
sudo dpkg -i nautilus-dropbox_0.6.7_---.deba spustit (Aplikace-Internet-Dropbox, nebo pomocí ALT+F2). Při instalaci bude v terminálu dpkg troška protestovat, ale balíček přecijen nainstaluje. Po spuštění (viz výše) se objeví okno prezentující průběh stahování samotného dropbox klienta. Po dokončení stahování je tento plně funkční klient uložen v adresáři
/home/user/.dropbox-dist. Zpět k problémovému nautilus-dropbox_...
Tento balíček je pro funkci klienta naprosto zbytečný. Po jeho stažení je již k ničemu. A vzhledem k tomu, že Synaptic bude stále upozorňovat na jeho problém se závislostmi, je nejlepší ho odinstalovat. Z nabídky "Aplikace-Internet" tak sice zmizí spouštěč dropboxu, samotný klient však stále zůstane uložen na svém místě.
Klikneme tedy pravým myšem na "menubar", či jiné menu které používáte, zvolíme "Upravit nabídky", najedeme do sekce "Internet" či kamkoli jinam, kde vaše srdce po dropboxu prahne, a zvolíme možnost "Nová položka", s atributy např.:
Typ: Aplikace Název: Dropbox Příkaz: /home/user/.dropbox-dist/dropbox Komentář: Sdileni a synchronizace
Změnit si můžete co chcete, důležitý je samozřejmě jen ten příkaz. Po zavření editoru nabídek budete mít opět k dispozici spouštěč dropbox klienta a ten bude fungovat.
Má to i chybyNa dropboxu v debianu mi však vadí nezobrazující se emblémy synchronizovaných složek, a chybějící nabídka "get public link". V Debianu mi toto nikdy nefungovalo, v Ubuntu to jede bez problémů. Nevím v čem je chyba, ale ani jsem se po tom nikdy nepídil.
Tiskni
Sdílej: