V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Poslední půlrok roku 2010 jsem byl spokojeným uživatelem Dropboxu, nástroje pro online sdílení a synchronizaci. Jelikož jsem v té době "jel" na debianu unstable/sid, nebyl žádný problém nainstalovat dropbox z repozitáře. Squeeze bohužel dropbox klienta v repozitáři nemá, a jak se zdá, dnes ho nemá už ani sid.
Jelikož mi dropbox začal v poslední době chybět, zabrousil jsem na oficiální webové stránky, "abych obhlédl situaci". Dropbox ve své moudrosti nabízí balíčky i pro Linux, bohužel jen pro Ubuntu, Fedoru, a vyznavače kompilování, mezi které se neřadím.
Balíček pro Ubuntu lze sice v Debianu nainstalovat také, ale jsou s tím nějaké problémy. Prý by se mělo jednat o neshodu v pojmenovávání knihoven v Ubuntu a Debianu atd. atd., problém i opravu popsal Petr Krčmář zde na rootu. Mě se však toto řešení už při čtení postupu a diskuse příčilo.
Jde to i jinakV nedávné době jsem instaloval dropbox na jednom počítači s Ubuntu 10.10. A trošku překvapený jsem si všiml, že ten "veledůležitý" balíček nautilus-dropbox_0.6.7_---.deb je jen prachsprosté stahovadlo. Navíc, i přesto, že má na debianu nějaký ten problém se závislostmi, svůj účel, tedy stažení samotného dropbox klienta, splnit dokáže.
Staží pouze stáhnout balíček pro ubuntu, poté ho nainstalovat např. pomocí
sudo dpkg -i nautilus-dropbox_0.6.7_---.deba spustit (Aplikace-Internet-Dropbox, nebo pomocí ALT+F2). Při instalaci bude v terminálu dpkg troška protestovat, ale balíček přecijen nainstaluje. Po spuštění (viz výše) se objeví okno prezentující průběh stahování samotného dropbox klienta. Po dokončení stahování je tento plně funkční klient uložen v adresáři
/home/user/.dropbox-dist. Zpět k problémovému nautilus-dropbox_...
Tento balíček je pro funkci klienta naprosto zbytečný. Po jeho stažení je již k ničemu. A vzhledem k tomu, že Synaptic bude stále upozorňovat na jeho problém se závislostmi, je nejlepší ho odinstalovat. Z nabídky "Aplikace-Internet" tak sice zmizí spouštěč dropboxu, samotný klient však stále zůstane uložen na svém místě.
Klikneme tedy pravým myšem na "menubar", či jiné menu které používáte, zvolíme "Upravit nabídky", najedeme do sekce "Internet" či kamkoli jinam, kde vaše srdce po dropboxu prahne, a zvolíme možnost "Nová položka", s atributy např.:
Typ: Aplikace Název: Dropbox Příkaz: /home/user/.dropbox-dist/dropbox Komentář: Sdileni a synchronizace
Změnit si můžete co chcete, důležitý je samozřejmě jen ten příkaz. Po zavření editoru nabídek budete mít opět k dispozici spouštěč dropbox klienta a ten bude fungovat.
Má to i chybyNa dropboxu v debianu mi však vadí nezobrazující se emblémy synchronizovaných složek, a chybějící nabídka "get public link". V Debianu mi toto nikdy nefungovalo, v Ubuntu to jede bez problémů. Nevím v čem je chyba, ale ani jsem se po tom nikdy nepídil.
Tiskni
Sdílej: