Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Když tu před nějakým tím časem probíhala anketa, zda mají být místní blogy zaměřeny čistě na Linux a IT, byl jsem proti. Dnes bych možná hlasoval jinak. Taky proto jsem dlouho váhal, zda mám svůj další blog věnovat herci Williamu Shatnerovi. Ale vzhledem k tomu co je to za herce, a že další nelinuxový blog na dlouho dopředu neplánuji, učiním tak.
Williama Shatnera netřeba představovat. James Tiberius Kirk, nejmladší kapitán ve Hvězdné Flotile Spojené Federace Planet. Série mě bližší snad více než cokoli jiné. A přesto není Star Trek, ani James T. Kirk, to první, co mě napadne při vyslovení jména tohoto herce. Ačkoliv je pro mě Star Trek to nejlepší, co kdy bylo natočeno, původní seriál s Kirkem mě zatím nijak zvlášt neoslovil.
Star Trek jsem sledoval už jako dítě, když ho vysílala Česká Televize. Sem tam jsem viděl nějakou epizodu z The Next Generation, Voyager a možná i Deep Space Nine. Avšak vzhledem k tehdy nízkému věku, neznalosti hlubších souvislostí, a hlavně nahodilosti epizod, jsem si z toho moc neodnesl. Koukal jsem na to vlastně jen proto, že se mi líbily hvězdné lodě, vesmír, phasery a podobně.
O pár let později jsem začal objevovat svou vášeň pro scifi, a dozvědět se o co teda vlastně jde v tom Star Treku byla povinnost. Takže když jsem zjistil, že na ČT běží Star Trek TOS, byl jsem nalepenej u obrazovky. Bohužel, pamatuju si z toho víceméně jen scénu s Gornem, a plavidlo První Federace Fesarius. Nadšení mi totiž moc dlouho nevydrželo. Protože existovaly graficky mnohem lákavější filmy, nějak jsem nevydržel koukat na "TOSku".
Jelikož a protože tuctová scifi jednoho dne prostě došly, byl čas se vrátit ke Star Treku. Z dětství jsem si pamatoval i ty graficky lepší seriály, takže jsem to vzal až od Picarda(The Next Generation), ale pěkně až do konce, včetně filmů. No a dnes se stále přemlouvám ještě k té TOS, kterou jsem nedávno začal stahovat v reimagined edici. Dobrých scifi je prostě málo, takže jednou na to stejně dojde.
Ačkoliv jsem tedy Williama Shatnera viděl alespoň v těch star trekových filmech, přesto tomu ta TOS asi chybí, protože William Shatner pro mě stále nepředstavuje na prvním místě kapitána Kirka. Williama Shatnera mám nyní pevně spojeného s postavou šíleného právníka Dennyho Crana[Krejna].
Denny CraneDenny Crane je sexistický, svým způsobem šílený, ale legendární a dosud neporažený právník ze seriálu Boston Legal, či po česku Kauzy z Bostonu.
Tento seriál jsem zprvu začal sledovat protože zaDenny Crane je postarší právník ve firmě Crane, Pool a Schmidtová, který společně se svým přítelem Alanem Shorem(James Spader) tvoří takové komické duo uvnitř právnické firmy. Ono vzhledem k tomu, že seriál je převážně komedie a drama, je komický občas každý, ale tihle dva jsou něco extra. Shatner jako Denny Crane má v repertoáru šílenosti jako střílení v kanceláři ze stoprocentně prázdné zbraně, střílení na vlastní klienty, neustálé sexuální narážky na každou atraktivní ženu, zcestné blábolení a neunavné připomínání svého slavného jména.
Právě jeho jméno je takovým symbolem seriálu. Během každé epizody padne nesčetněkrát. A i přesto to působí dobře. Na youtube se dají najít sestříhaná videa, která obsahují jen scény, kdy Denny vyslovuje své jméno, a to teprv působí hrůzostrašně. Ale děj epizod je tak dobrý, že se těším na každou šílenost Dannyho Crana podtrženou jeho jménem. Vůbec ty nejlepší jsou proslovy k novinářům, kdy Denny drmolí naprosté nesmysly, jako např. "Pec nám spadla.", ale nikdy se nebojí je podložit vahou svého neporaženého jména.
Jak jsem již zmínil, Denny Crane je neuvěřitelný sexista. A stejně tak jeho přítel Alan Shore. V bostonské pobočce firmy Crane, Pool a Schmidtová, kde se seriál převážně odehrává, jsou jen dva typy žen. Ty co mají/měly poměr s Denny Cranem, a ty co ho mají/měly s Alanem Shorem. Situace se komplikuje s příchodem dalšího jmenného partnera firmy, Shirley Schmidtové. Tu by si totiž Alan Shore moc rád přidal do své sbírky, a to i přes to, že je Shirley výrazně starší než on. V cestě mu však stojí Denny, který už Shirley měl, a tudíž Alan nemá nárok. Denny si dokonce nechal vyrobit i umělou kopii Shirley v životní velikosti, asi aby na ten velký den nezapoměl, a občas si ho mohl připomenout.
Denny Crane je už kultovní postava. Má několik profilů na facebooku(o pravosti radši nebudu polemizovat), fan stránku "Danny Crane for President" a mnoho komických videí na youtube. I já jsem přidal dvě vlastní videa s výborným českým dabingem, se kterým seriál běží na TV Prima. Jedná se o mé dvě nejoblíbenější scény. Jedna zakončená geniální poznámkou pro novináře o tom, že Dennyho hovno nesmrdí, druhá o tom, jak šílený a možná i nemocný Denny Crane je.
Jako perličku přidávám video tentokrát né moje, ale o velikosti této dvojky právníků stoprocentně svědčící.
Nu doufám, že jsem vám aspoň trochu nastínil kouzlo seriálu Boston Legal, a že se třeba na nějakou tu epizodu podíváte.
Tiskni
Sdílej:
Je tu este jeden starsi skvost kde si zahral tento legendarny herec, aj ked musim povedat ze je tento filmik malo znamy a shantner tam je fakt dobry vo svojom hereckom vykone.
Filmik sa vola incubus a je to asik JEDINY PODARENY film ktory je v ESPERANTE, zatial som iny film v esperante nenasiel..
Došly mi scifi seriály, které jsem sledoval.Tvůj přehrávač neumí opakovat playlist?
Jinak TOSka je skvělá. Hlavně druhá série, která byla nejlépe financována. Člověk si k tomu musí najít vztah. A hlavně, kdo neviděl TOS, tak nepochopí hromadu kulturních narážek v různých animovaných seriálech (hlavně teda Simpsnovi a Futuráma).
Bez TOS bych třeba nenašel mou současnou vyzváněcí melodii na mobilu. Dlouho jsem měl imperiální hymnu, ale tohle předčí celého Williamse.