Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Překladatelé a korektoři z redakce Linux+ si nezaslouží aby nad jejich výplody někdo plakal. Ačkoliv právě při pročítáni tohoto plátku k tomu čtenáři často nemají daleko. Jemnocitnější povahy pak často cítí akutní potřebu zvrátit obsah žaludku. Pojďme jim to tedy vrátit a zplna hrdla se jim zasmějme
Pro ilustraci zde pouze napíšu několik „šťavnatých špeků“. Mizernou češtinou je psán téměř celý časopis a věcných chyb (pravděpodobně všechny zaviněny mizerným překladem) je tam spousta. Je to výtažek toho nejlepšího ovšem pouze po prolistování asi pětiny obsahu (zejména článku o databázích, kvůli kterým jsem časopis koupil).
Dozvíme se např., že PostgreeSQL zajišťuje spojitost údajů. Nedokážu si představit co by to tak asi mohlo být. Můžu pouze předpokládat, že v originálu bylo „spójność danych” tedy datová integrita.
Funkce je skupina příkazů, které se provádějí jako výrazy. Huh?
EnterpriseDB obsahuje triggery úrovní jak pro řádek tak i pro větu. Co to jsou triggery úrovní? A trigger pro větu?
Člověku by možná něco ujasnil příklad. Proto se pln očekáváni vrhne na větu „V předešlém příkladu samostatného příkazu DELETE,…“ a pak stráví mládí nad hledáním onoho příkladu. Marně.
Známé výhody programů Open source jsou stále více atraktivnější pro podniková řešení. Každý češtinář jistě zajásá Vůbec celý rámeček „Rozhovor s Andy Astorem“ je velmi humorný. Dozvíme se např., že pracoval jako „více prezident“. Nebo „Naše vztahy se společností vývojářů jsou mizivé: jsou to obři a na jejich ramenou stojí EnterpriseDB. Jak poetické. Ovšem dává to smysl? I další text napovídá, že by slovo „mizivé“ jaksi mělo mít opačný význam.
Článek o OpenSolarisu jsem přečetl jen zběžně. Ovšem i zde se dozvíme mnoho zajímavých údajů. Třeba, že „Nyní budeme kompilovat konsolidaci ON, následně tuto kompilaci zaměníme místo našeho dosavadního systému a restartujeme. Za tím účelem nainstalujeme…“. Já jsem si ten časopis zaplatil a tudíž mám myslím právo požadovat, aby mi někdo vysvětlil, jak se kompilace konsolidace pomocí instalace zaměňuje za stávající systém
To by myslím pro vytvoření představy stačilo. Měl jsem pak už sílu přečíst jen článek o MySQL a ten byl přeložen docela obstojně.
Redakce nijak nereagovala, když jsem je na chyby upozornil poprvé ani podruhé. Třeba se chytnou za nos, když si z nich začnou lidé dělat veřejně legraci?
Tiskni
Sdílej: