Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »az tehdy, az jim z Ceska Ti shopni a bohati odejdouPozoruhodná sebekritika.. Takže ty jsi ten chudý, nebo ten neschopný?
A chudé taky. :) Potřebujete bohaté, nedemotivované vysokými daněmi, neutíkající do daňových rájů.
Potřebujete také chudé, co nejsou moc chudí, ale nakupují. Obrat neudělá několik milionářů, ale miliony drobných kupujících. Kupujících výrobky, co se z nich odvádí daň Chudý, co si na zahrádce vypěstuje brambory a jde si koupi jenom sůl, co vymění brambory za vlnu a z ní si uplete svetr... ajajaj. :)
Ještě chudší, co krade, platí se mu advokát, vězení... to už je úplně malér.
Nevím, ale řekl bych že v té době se ty věci blbě scháněli...takže nešlo o to, že na to člověk neměl, ale o to, že to prostě nešlo sehnat.
Nehledě k tomu, že se občas najde někdo, koho rýpaní se v zemi baví ... nechápu ... já se radši rýpu v jádře :o)
Nevím, ale řekl bych že v té době se ty věci blbě scháněli...takže nešlo o to, že na to člověk neměl, ale o to, že to prostě nešlo sehnat.Neni to nahodou totez? Pripad to, ze si to nemuzu koupit, i kdyz na to mam je snad i horsi, nemyslis? Ten tvuj vyrok bych nechal zaramovat, to je uplne bozi...
Totéž to není, i když výsledek je stejný. Netvrdím, že je to lepší, nebo horší...prostě je to jen IMHO jiný.
Takže když koffr řiká, že lidi budou zase všechno pěstovat, protože NA TO nebudou mít jako před listopadem, tak to IMHO není pravda ...
P.S. Jen pro informaci, nejsem milionar, ani pulmilionar, myslim, ze dokonce ani ctvrtmilionar.To je jenom otázka měny ve které to počítáš
Já snad netvrdím, že nejde zbohatnout jinak, nežli lumpárnou? Baťa... ano uvědomuji.
Proč u nás národ bohaté nenávidí, to fakt nevím, já ani nevím, že je nenávidí. Ale nemyslím že národ jako jeden muž závidí peníze hokejistům, zpěvákům, ani těm, o kterých se ví, jak k penězům přišli,a že to bylo nápadem, prací... I když u nás se závidí snad všechno.
O závisti je nejvíc slyšet od těch, co zbohatli dírou v zákonech nějakým tunelem, zneužitím funkce.
Já opravdu nemiluju komunistické myšlenky. Néééé! Jen se snažím ty jednoduché pohledy trochu komplikovat, protože si myslím, že to trochu komplikovanější je.
Ano, je to totiz zbran proti remcalum, nemuzes rict ze se ti nelibi neco bohatsvi, aniz by jsi nesliznul jednu za to, ze jim to zavidis. To same se stalo Zidum, nemuzes rict ani Ň, aniž by jsi vyfasoval pohlavek - antisemitaO závisti je nejvíc slyšet od těch, co zbohatli dírou v zákonech nějakým tunelem, zneužitím funkce.
Židé jsou citlivé téma. Ale je tu zajímavá věc. Jejich dějiny v Evropě jsou samý pogrom, kde ti co přežili odešli často doslova s holým zadkem. Za pár let se vrátili a zase půjčovali vladaři, který mezitím zabavený majetek rozfrcal. Pak to vladař zkonfiskoval a situace se opakovala.
Vysvětlení jsou ta, dobře se poslouchající, o spiknutí, ufonech na jedné straně a nebo Vyvolenám národě na druhé. Ale co, alespoň pracovně, připustit jinou možnost.
Krom: Silné souručenství, žid zaměstnal (dohodil kšeft) přednostně žida.
Také: Khon Roubíčka v obchodě natáhl co to šlo, ale obec (komunita) nenechala toho, co prohrál padnout, ale hledala pro něj místo, kde by se uplatnil a tím byl, zpětně, zase prospěšný. Nováka Khon natáhl také, ale Novák skončil ve škarpě.
A: Kdekoliv se usadili, budovali hnedle templ, ale také školu. V ní se učili krom Tory i počítat i zodpovědnosti.
Skoro to tak "z vonku vyzerá" že tam fungovala rovnováha mezi dravostí, která nekonec koncentruje všechno v jedněch rukou a moc sežere sebe samu a sociálním státem, který rozdává tak dlouho, až nakonec nemá nikdo nic.
tym ako cestovali (hoci nedobrovolne), budovali si kontakty, mali vacsi prehlad o tom, co je kde nedostatkom
Přesně! To není nenávist, to je závist. A občas to jde do hodně absurdní roviny: Teď v něděli jsem zadarmo vodil děti na mém koni na nějaké dětské akci. Našel se tam jeden rodič, kterej byl sice rád, že se jeho dítě projelo a pohladilo si koníčka, ale pak jsem ho zaslech, jak se baví se svým známým: ty vole, kde si na to nakradl, takovej mladej (míněno já) nemůže vydělávat. Tohle zamrzí a hodně naštve. Příště se na to vykašlu.
Podivejme se na to z ciste racionalniho hlediska, oprosteneho o nejake hormony a city. Stejne to je jen (spatna) metafora. Krom toho by to stejne at by to beztak skripalo pri jakemkoliv rozdeleni pac chlap s velkym egem by mnohem vyssi prijmy manzelky beztak tezko uneslKlidne to muze byt i obracene.![]()
Takze jakou mame situaci? Ve spolecnem poolu je 30k. Manzel ma 7.5k na vlastni vydaje tedy podstatne mene nez zena. To se mu nelibi a nevidi to, ze zena prinasi do spolecneho poolu mnohem vice a ze si ji ma HYCKAT.Proc si a priori myslite, ze se to "nelibi manzelovi"? Muze to byt daleko vetsi problem pro zenu, protoze kdyz si bude chtit zajet s manzelem na adekvatni dovolenou nebo zajit do restaurace, bude mu to muset extra zaplatit ze sveho, protoze muzi nezbyde tolik, aby ji mohl byt adekvatnim reprezentativnim partnerem. Samozrejme, vy byste radeji videl, ze ten kdo z manzelu vydelava vic, je king a ten, kdo min, jeho sluha nebo dokonce otrok, jehoz povinnost je "vzhlizet obdivne k panovi". To je bezne nastaveni "nazoru", zvlast kdyz si uvedomime, ze s vyskou platu to byva v partnerstvi casto obracene, a k takovym vztahum vede "rovna dan".
Ne on zacne misto toho pozadovat, opet si dovolim citovat, nasledujici: Daleko lepe predstavitelne je, ze muz v takovem pripade bude platit na vydaje domacnosti 10% (1.500) a zena "progresivne zdanena" 63%, tj. 28.350 - na vydaje tak zbyde muzi 13.500 a zene 16.650 - coz je srovnatelna osobni zivotni uroven... To uz ale bude na zenu prilis. Nechape proc by pri svem vyssim vzdelan, vetsim vynalozenem usili atd. mela mit stejnou zivotni uroven jako muz. Reakce na to je snadna- zvednout kotvy.Neni to tak davno, co padla facka kvuli tomu, ze nekdo si dovolil rict, ze si nekdo nekoho vzal pro penize. Zvedla se vlna sympatii. Ted s tim ale klidne operujete jako s faktem a opomijete, ze ucelem takoveho manzelstvi je vzajemne harmonicke souziti. Samozrejme se muzete rozvest, stejne jako se muzete "vystehovat" do nejake "lepsi" zeme, ktera vas nebude "okradat" (napr. Bahamy nebo Kajmanske ostrovy). V tom vam bohudik dneska uz nikdo nebrani ;)
Neni to tak davno, co padla facka kvuli tomu, ze nekdo si dovolil rict, ze si nekdo nekoho vzal pro penize.Což byl však naprosto odlišný případ, protože: a) Šlo o veřejně vyslovenou urážku/obvinění konkrétního člověka.
Souvislost neexistuje, jako analogii to také použít nelze. Že je Macek srdnatý blbec a Rath tlučhuba tu všichni ví - tak o co ti jde?Jen o BTW poznamku. Dobra, zapomenme na Ratha i na Macka (i kdyz nevim, jestli taky vsichni vedi, ze i Macek je tluchuba nemensi Ratha ;) Nemel jsem to zminovat. Jde mi o to, ze ucelem manzelstvi je dle spolecenskeho konsensu harmonicke souziti - jako cil. A tomuto cilu souziti se snadno podridi napr. i nerovny podil na spolecnych vydajich, tak aby byla zachovana zadouci harmonie. Takova harmonie ale nefunguje (ma-li nekdo jine zkusenosti, prosim), kdyz se jeden z partneru svymi moznostmi rychle vzdaluje od druheho. Reci o tom, ze se nemaji brat, ze vedeli, do ceho jdou atd... to vynechme, protoze to je sakra priklad situace, kdy mate dany cil, dane vydaje a dane prijmy a pouze se resi, jak je uvest vsechny tri v soulad. Osobne bych rad bych videl rodinu, kde funguje pri podileni se na spolecnych nakladech princip "rovne dane". Taky se nikdo nevyjadruje k argumentu, ze vydelavani penez funguje take progresivne: vic penez umoznuje vydelat jeste vic penez a dostat se s 10.000 na 100.000 je uplne jina zalezitost, nez z 10 milionu na 100 milionu. Dalsi opomijeny argument je, ze pomer nakladu s vetsi disponovatelnou castkou v nasi spolecnosti klesa (viz treba ty poplatky za vyber z bankomatu, ruzne rabaty apod. - a neresme tu prosim zase, ze bance se bohatsi klient lip vyplati a proto je to "spravedlive", resme realitu, ze mit mene penez casto znamena vyssi naklady). Totez plati o kreditech, pujckach, hypotekach, urocich z uroku. Myslenka progresivniho zdaneni je mj. zalozena na castecne kompenzaci teto vlastnosti penez narustat spise geometrickou nez aritmetickou radou.
Nemel jsem to zminovat. Jde mi o to, ze ucelem manzelstvi je dle spolecenskeho konsensu harmonicke souziti - jako cil. A tomuto cilu souziti se snadno podridi napr. i nerovny podil na spolecnych vydajich, tak aby byla zachovana zadouci harmonie.Kdo jsi, abys mohl někomu diktovat, jaké podmínky musí panovat v harmonickém soužití???
Lidé, kteří nebyli ochotní a nebo schopní se začlenit do společnosti byli vždycky. Kdybych zašel ještě dál do historie, tak vykonávali "funkci" tuláků, pasáků dobytka, kejklířů potulných mnichů... Byli také placeni ostatními, ale s tím rozdílem, že dobrovolně a konkrétně. Buď jste mu dal a nebo nedal. Tohle už není, nefunguje.
Zmizely i modernější obdoby. Hlídač parku třeba. V poslední době je v tomhle pokus s prodejem časopisů a nedopadá špatně.
Druhé je, že podle ekonomů je jistá míra nezaměstnanosti dokonce nutná. Pak je otázka, co s nima. S prvníma i druhýma.
Co navrhujete?
To je problem demokracie znamy uz od staroveku. Lide radeji voli sladke lzi pred neprijemnou pravdou.No pokud někomu řeknete nepříjemnou pravdu a přesvědčíte ho ní tak dle statistik by byl blázen aby s větší pravděpodobností volil pravici. A z morálního hlediska na tom nic špatného není.
Po celou lidskou historii vzdy platilo, ze bez prace nejsou kolace. Kdybyste jeste pred sto lety tvrdili, ze stat bude jednou davat penize na slusne zivobyti lidem odmitajicim pracovat*, tak by se vam vysmali.Stát to tak dělal prakticky vždy. Nebo který významný stát ne9netvrdím že všem, ale vždy byla vrstva která dostávala za nic)?
Bohuzel poslednich par desetileti zije cela Evropa na dluh. A stale se to zhorsuje. Lidem uz vubec nepripada podivne, ze peceni holubi litaji bez prace lidem do huby. Dokonce to povazuji za sve pravo a levicovi politici je v tom utvrzuji.Ano, Evropa žije na dluh. Otázka - kdo ne? Ne že by se mi míra schodku´rozpočtu ČR líbila.
Slysel jsem konspiracni teorie o tom, ze to je promyslene spiknuti. Cim vice nevzdelanych, nezamestnanych ci statnich uredniku, tim vice volicu levice. Proto s kazdym volebnim obdobim klesa procento zamestancu soukromeho sektoru.No jo, soudci zas nedávno slyšeli jako obhajobu závažného zločinu že u obžalovaného slova o marťanech se kterými se bude hlasovat v parlamentu vyvolala paranoiu... Tohle je asi stejně inteligentí - ani to není věrohodná teorie spiknutí.
At uz je to pravda nebo ne, jsem presvedcen o tom, ze se moje generace docka krachu tohoto systemu a hospodarska krize tricatych let minuleho stoleti bude vedle toho selanka.Kterého systému? Vlády? Tržní ekonomie? Já mám dojem že tam šlo(nakolik se to tuší) o ztrátu důvěry v investování a strach z budoucnosti, méně utrácení a tak... a tohle nemá se zdaňováním nic společného.
Vysvetleni hvezdicky: nepisu o lidech, kteri nemohou pracovat z objektivnich duvodu, napriklad zdravotnich.Takže o lidech kteří dostali výpověď jelikož se firma z ekonomických rozhodla přesunout za levnější pracovní silou(a nikoliv kvůli daním) ano?
Pokud sve penize vhodne investuje a lezi na brichu tak stale vytvari vice hodnot nez lecktery od rana do vecera pracujici.
To by chtělo definici toho, co je hodnota.
Vyšším míra zdanění by způsobila pokles mé reálné mzdy, takže bych k uvedenému kroku přistoupil mnohem dříve.
Zmenis zamestnanie, dostanes vyssi hruby plat, ale cisty bude rovnaky, pretoze ti na ten hruby vyrubia vyssiu dan. Ty budes robit "viac" (bud naozaj viac, alebo odbornejsiu pracu, proste das do tej prace viac zo seba), stat bude mat vacsie prijmy, ale ty sa budes mat rovnako. Mi povedz, kto by toto dobrovolne robil?
Nesmysl. Obvykle se z řízení firmy stáhnou, cestují po světě, a kupují blbosti jako Gulfstreamy, zámečky s 20 ložnicemi s pozlacenými kohoutky v koupelně.
No a co? Ked na to ma, nech si kupuje. Tym Gulfstreamom da zarobit mnozstvu dalsich ludi - predajca, navrhar, vyroba jednorazovo; pilot, kerozin, letiska priebezne. Rovnako tak zamockom a vsetkymi ostatnymi luxusnymi vecami. Okrem toho, B. Gates, S. Jobs aj L. Ellison stale este pracuju, hoci by mohli do konca zivota uz len utracat a stale by im nieco ostalo...
Podla tejto logiky by som si nemal kupit ani kolieskove korcule, ani fotoaparat, ani bicykel a tym dat zarobit inym ludom. Pretoze urcite by sa nasiel niekto, kto by tvrdil, ze to je blbost a ze to nepotrebujem a preto by mi mal stacit primerane mensi plat.
Sám jsi odpověděl: nestimulují, protože by to "nikdo" nedělal. Technická poznámka: pro citaci můžeš použít tlačítko "Citace".stat bude mat vacsie prijmy, ale ty sa budes mat rovnako. Mi povedz, kto by toto dobrovolne robil?Samozřejmě nikdo.. Otázka ale stála "stimulují vysoké daně k vyšší ekonomické aktivitě?", nikoliv "jaké daně lidé chtějí".
"stimulují vysoké daně k vyšší ekonomické aktivitě?"tvrdim ze nepodporuji. kdyz vidim, kolik ze sve prace odvedu dani a jak mizerne s nimi stat hospodari, mam sto chuti se okamzite na vsechnu praci vysr*t.
rozmyslat takymto sposobom, dostaneme sa do stavu, ze jedine spravne riesenie je cakat, kym nam peceny holuby z neba padnu. a aj to by sa uvazovalo, ci nahodou nepadli pre niekoho ineho. a samozrejme by sa ohovaral kazdy, kto najde/chyti dva ...
praca nie je zamestanie, kde dostavas odmenu za dochadzku. nieco musis vyprodukovat, niekto to musi kupit.
Rovnako by ses mel kdyby se od nejake urovne platila 100% dan. Ano, dan je tam vysoka, ale ke 100% to ma daleko. A komunista nejsem.Zmenis zamestnanie, dostanes vyssi hruby plat, ale cisty bude rovnaky, pretoze ti na ten hruby vyrubia vyssiu dan. Ty budes robit "viac" (bud naozaj viac, alebo odbornejsiu pracu, proste das do tej prace viac zo seba), stat bude mat vacsie prijmy, ale ty sa budes mat rovnako. Mi povedz, kto by toto dobrovolne robil?
LOL
Pokud by byla stanovena určitá majetková daň se sazbou kolem 3%, takový zahaleč by během 30 let přišel o veškerý majetek
U této věty jsem si poprskal LCDčko kávou. Abíčko jako celek je poslední dobou spíš sbírka vtipů.
...She is also famed for having been liable for a total tax bill of 102% in 1976...
priznam sa, v studentskych casoch som bol tiez lavicovo zamerany. potom som sa vsak zacal zivit pracou
imho vsetky tie lavicove kydy mozu byt platne len v pripade neexistencie konkurencie, co vsak stalin nepochopil. nastastie.
Pokud by byla stanovena určitá majetková daň...Majetková daň poškodí ty, kteří šetří, a neublíží těm, kteří zbytečně rozhazují peníze. Chceš, aby po tobě něco zůstalo dětem? Máš smůlu, než to budou moci zdědit, stát tě o to obere a jim nezbyde nic.
Aby ta paralela byla realističtější, musela by ta rodina být asi větší. Měla by nevydělávající děti s kapesným 6 000, nějaké ty manžele s platem od 10 000 do 100 000 a nějakýho strejdu, co by měl 1 000 000 platu. K tomu by někdo zadarmo chodil ostatním pro nákup a zalíval kytky. A z toho by všichni dávali 65%, či kolik, volenému správci bytu, který by rozhodoval o tom, jak se v tom bytě mají chovat a do čeho se bude investovat. V účtech by měl trochu nepořádek, byl docela arogantní...
Navíc strejda s 1 000 000 by si postupně kupoval zařízení a od ostatních by si nechal za používání platit, takže by jeho příjem rostl a ostatních klesal.
Ale já se tady zakecal... koukám spíš levicově, a přitom musím za chvíli jít se velmi pravicově chovat do světa. To jsou paradoxy.
Tiskni
Sdílej: