Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Jaký z toho všeho plyne závěr?přestaňte se v tom, šťourat a normálně ho používejte...
Překvapilo mě, že neumí hardlinky.To mě překvapuje o to víc, že hardlinky běžně na APFS používám. Jak jsi dospěl k závěru že je neumí?? Co může skutečně linuxáka překvapit je že fs je, by default, case-insensitive (jako na Windows). Teoreticky se to dá změnit, ale bohužel spousta aplikací to rozbije
Klávesy End/Home v terminálu nebo textovém editoru nepřenáší kurzor na konec/začátek řádku ale dokumentu.Zajímavé, já jsem zvyklý že na tohle slouží CTRL+A/E takže jsem si toho ani nevšiml. Asi jsem UNIX-boomer
Na Windows si třeba v pohodě zdarma zavirtualizujete a to i v komerčním VMware, pokud nepotřebujete variantu Workstation, což většina nepotřebuje.Je nějaký důvod proč používat VMWare místo VirtualBox?
hardlinky: zapomněl jsem dopsat "na adresáře", byla to poměrně unikátní a užitečná věc.OMG, hardlink na adresář? Kde přesně to funguje? Schválně jsem zkusil
ln -d
na ext4 a "Operation not permitted"
Normy a idealy tady porad urcuje Apple slechta a ne nejaky lunix plebs!Apple používají desítky procent lidí. To opravdu není šlechta, to je spíš něco jako měšťanstvo. Šlechtici byli typicky v řádu procent, což sedí na ... víškterý systém žejo :)
Klávesa Control historicky sloužila k ovládání terminálů a pro ovládání GUI proto potřebujeme další klávesu - na Macu je to klávesa Command. Místo Alt a Alt Gr je použita klávesa Option. Pak je ještě speciální klávesa fn pro další funkce. Toto řešení má několik výhodAle vždyž počet těch meta-kláves je na obou platformách stejný: 4 (resp. 5 s AltGr). Takže to je jenom o tom, že se na Applu jinak jmenují a jsou jinak namapované. Na Linuxu když si nastavíš copy/paste na Meta+C/V, tak ti to taky bude fungovat i v terminálu...
Hodně se tady nadává na klávesnici Macu, přitom já ji považuji z hlediska programátora za nejlepší řešení.
To je hodně subjektivní názor. Pro mne je klávesnice natolik důležitá, že je pro mne prioritním parametrem pro výběr notebooku. Tím druhým je počet blokových zařízení co se do něj vejde. Bohužel svět se ale v prdel obrátil a žádný stroj, který disponuje požadovaným typem klávesnice co je v současné nabídce nemá víc než jedno blokové zařízení. Což je dost na hovno a cool leda pro blbečky.
Osobně nepatřím mezi honimíry, co se pyšní maximální ergonomií psaní. Za těch 20 let jsem zkrátka zvyklý na typ klávesnice, jaký mi vyhovuje. Píšu výhradně na notebooku, protože mi numerický blok vadí. Vše co disponuje numerickým blokem z potenciálního výběru vypadává.
Mám Microsoft Surface. Starší, ale s linuxem stále použitelný. Jenže ta jeho klávesnice je totálně na kokot, takže se na něj doma akorát práší. Nechápu který debil vymyslel, aby se F klávesy aktivovaly přes klávesu Fn.
Podobně dementní mi přijde klávesnice jakou má Lenovo (Thinkapad) nebo Dell. Klávesy Home, PgUp, PgDown a End přes Fn jsou pro mne prostě neakceptovatelné!
No a tím jsem prakticky vyčerpal veškerou nabídku. Jó kam se poděly časy, kdy si mohl člověk koupit notebook jaký chtěl a s klávesnicí jakou chtěl. Bohužel v té dnešní přehlídce bídy a utrpení, toho moc na výběr není. Proto když se mě někdo ptá, jaký notebook si má pořídit, doporučuji Apple. Ne proto, že by to byl úžasný software, který nemá alternativu. Ale proto, že se drží stejné linie jako já a to že základní elementy, jako jsou ovládací prvky, mají zůstat pokud možno neměnné.
To co mě sere na MS Windows je, že co verze, to každý pes jiná ves. A kreativita a představivost veškerých současných výrobců notebooků končí na tom, že kopírujou Apple, kterému stejně nemají šanci konkurovat, protože si obšancoval výrobce a veškerou konkurenci, která stála za řeč zničil.
Ale to těm, co jsou zvyklí na tu hrůzu které u Apple říkají klávesnice vadit nemusí.
Podobně dementní mi přijde klávesnice jakou má Lenovo (Thinkapad) nebo Dell. Klávesy Home, PgUp, PgDown a End přes Fn jsou pro mne prostě neakceptovatelné!BTW: "Thinkpad T25 klavesnice" z 2017 je v podstate 7rada ala T420 + podsvicena :)
Jo a v levém dolním rohu má být "Ctrl" a ne klávesa "Fn". U HP svého času umožňovali v biosu tyhle klávesy přehodit. Měl to takhle můj první pracovní notebook u kterého jsem si také na stávající rozhození kláves za ty roky co jsem ho používal zvyknul – HP Compaq nx6125. Měl jsem ho 3 roky (2005–2008) slabinou bylo chlazení, proto jsem si pro další notebook cíleně pořídil kvalitní chladící podložku. Stejné rozložení mělo i MSI PR210X, které mi sloužilo 4 roky (2008–2012) než ho nahradil stávající HP ProBook 6475b který jsem cíleně chtěl kvůli klávesnice. Ten mám už přes 11 let a jsem s ním tak spokojen natolik, že mám doma v záloze připravený identický repas, až umře. Jenom přehodím disk.
Pořídil bych si místo něj 14 palcový HP ProBook 445 G10, ovšem to by musel někdo vyndat hlavu z prdele a umístit do něj konektor pro ještě jeden NVME disk, jelikož nejsem blázen abych svěřil svoje data jednomu blokovému zařízení na tak pofiderní technologii.
Neměl jsem v ruce Surface, ale u všech ostatních (které jsem měl) šlo Fx nastavit jako default a speciality přes Fn, včetně Mac a Dell. Letmým google se zdá, že Surface to umí taky, i když má pak více kolizí z Home, End apod. Za mě tohle celkem ok, teď je můj primární Dell a mapování Home, End, PgUp, PgDown na šipky jsem si rychle zvyknul, i když třeba Home a End jsou i nahoře...Mám Microsoft Surface. Starší, ale s linuxem stále použitelný. Jenže ta jeho klávesnice je totálně na kokot, takže se na něj doma akorát práší. Nechápu který debil vymyslel, aby se F klávesy aktivovaly přes klávesu Fn.
V Applím ekosystému je zkrátka většina věci placená a stejné řešení je často na Macu dražší než na jiných platformách. Mám navíc pocit, že jsou na to uživatelé… pyšní?!
možnáže proto se snažej vyhnat věčinu 'technicky zdatnejch' uživatelů na jiný (víc lepšejší :P :P) platformy, páč když je vyženou pryč tak jim tam nezustane nikdo normální kdo by jako vyrobil ňáký foss řešení který by ale zase jako nadruhou stranu vohrožovalo rejžování na bfučkách který si ty 'dodělávky' systemu musej kupovat :D ;D
seznam podporovaneho HW tak to jsou vsechno 10+ let stare vykopavky na ktere uz zadny OEM nic nedela. Takze ficuru mame ale prakricky efekt je nula cela nula cela nulane ze fwupd se pouziva na vice pocitacu nez je s macOS
Protoze linuxova komunita se neumi domluvit.No jiste, to free trrrrrh.
Byli doby kdy jsem aktivne prispival do x projektu, kdy jsem hlasil bugy a autori projektu na kriticke bugy srali do te doby nez vznikl fork ktery tyhle bugy resil a zaroven nicil jiz funkcni veci.To je pravda. Me se to stalo minimalne, ale drtiva vetsina volicu nadavala.
Tohle se stalo pro muj desktop neudrzitelne a tak jsem objevil macos kde vse neni konfigurovatelne ani perfektni ale clovek nemusi resit spousty veci.Toto se mi libi cece, nechat si nakopat gule, nebo tesne vedle nechat popustit jazyk? KDE/Linux ftw, woe!
Na Windows si třeba v pohodě zdarma zavirtualizujete a to i v komerčním VMware, pokud nepotřebujete variantu Workstation, což většina nepotřebuje.Nemusíte hledat placené řešení. UTM.app https://github.com/utmapp/UTM/releases/tag/v4.4.4 Virtualizovat a emulovat můžete v podstatě cokoliv.
tak leti na AWSTakze jsi jen dalsi okboomer lama co server nevidela ani z rychliku...
Tam je klasikou Qemu a na nem postavena Lima/Colima nebo Leeloo Dallas Multipass. Dnes v podstate neni zadny rozumny duvod mit doma linux pro vyvojare na realnem zeleze.To ale znamená muset všechno vždy běžet v kontejneru. Kontejnerový SW sice vývíjim taky, ale je fajn mít možnost si spustit něco lokálně, třeba nějaké testy nebo prototyp. Zrovna teď dělám jeden větší refaktor a mít možnost si napřímo zkompilovat prototyp, spustit, interagovat s tím, připíchnout debugger apod., aniž bych musel pokaždé vytvářet/patchovat docker image, žonglovat nějaké port forwardy, bind mounts atd. nebo nedej bože s**t se s docker compostem... Ano, samozřejmě, vim že so to dá docela zautomatizovat, můžu mít nějakej tilt nebo něco, kterej si všimne, že jsem tu věc překompiloval a zařídí docker image a ty všechny šaškárny okolo... Ale i tak to je vo*er navíc, jsou to další vrstvy mezi mnou a tím SW ... a to všechno kvůli čemu? Ano, Apple ekosystém není špatný, ale zas tak dobrý, aby tohle ospravedlnil, z mé zkušenosti není...
Tiskni
Sdílej: