Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nejsem moc velky psavec techto zapisku, ale tak nejak nevim posledni dobou jak se zorientovat ve vysse uvedene problematice, tak se to snad rozlouskne v teto diskusi pod zapiskem
Popis situace
Pouzivam tyto operacni systemy:
Co hledam ... ?
Hledam komunikacni program pro moji rodinu.Ktery by splnoval nasledujici kriteria:
Soucasna situace aneb co pouzivam
Budu vychazet z toho co je na windows, protoze bohuzel si priznejme, ze je to mainstream. Ja bohuzel, kvuli nekterym lidem tento mainstream musim respektovat. Takze na WinXP pouzivam tyto programy:
A co na Linux ...
Predne upozornuji, ze jsem velkym zastancem KDE, takze hlavni orientace je na Qt like programy a az pote na ostatni toolkity
IRC moc rozebirat nechci, na to mi staci konversation(Linux i Solaris) a tento protokol vubec na windows neni poreba, ale to jen tak na okraj. Takze MSN i Google Talk docasne supluji Kopete, ikdyz moc spokojenej nejsem, psat sice lze, nejaky ficurky take funguji, ale o volani, natoz videu si muze clovek nechat leda tak zdat. Kopete se sice tvari, ze neco podporuje, ale zatim se mi to nepodarilo rozjet.
O skype na linuxu snad ani nemluvit. Ano funguje, psat lze, volat take. Video nemozno. Paradoxne, ikdyz se jedna o starou verzi, nekteri lidi mi tvrdi, ze je ode me cistejsi zvuk nez z windows, ale to je dano kvalitou sound subsystemu v linuxu ne skypem:)
A solaris ...
Co se tyce toho pole neorane .... ano pokud ma clovek Gnome, ci Kde na Solarisu, tak jdou vyzujit porgramu danych prostredi.
O cem se da uvazovat....
Takze, zatim vypada jako nejvhodnejsi kandidat openwengo
Co pouzivate vy ???
Tiskni
Sdílej:
Tenhle zapisek neni tvoren s cilem vytvoreni prehledu, natoz nejakeho komplexnejsiho ...
Inspiruj se jeste zde List of SIP software and SIP clients