Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ufff po upgrade meho pracovniho notebooku z Feisty na Gutsy jsem okusil i posledni dobou "very cool feature" - indexovaci system. Jelikoz pouzivam Kubuntu jedna se o Strigi. Par slov k nemu....
Kratce se zminim o samotnem upgrade. Provedl jsem vse presne podle navodu na upgrade, ktery byl uveden v oznameni u bety. Pres tezke porodni bolesti s adeptem musim hodnotit upgrade jako velmi dobre zmaknuty. Do systemu jsem mel doinstalovano dost veci i mimo hlavni repo a i tak se s tim vyrovnal na jednicku s hvezdickou.
Adept je kapitola sama o sobe. Pokusu o upgrade jsem provedl asi padesat a adept vzdy spadnul tesne pred zahajenim stahovani novych baliku. Zadna hlaska, zadna chyba, zaznam v logu .... nic. Nechal jsem to dva dny ulezet a normalne pracoval dale ve Feistym s tim,ze upgradovat budu az bude Gutsy komplet hotov. Asi po dvou dnech jsem upgrade spustil jeste jednou a po trech padech se najednou chytnul. Po te uz bylo vsechno uplne v pohode. Po upgrade mi vsechno nabehlo, vse jelo nikde nebyl zadny problem ... skoro to bylo az trapne funkcni. Jinak Adept u me vyhrava spolecne s Kget titul nejpadavejsi aplikace co znam. Normalne Adept pouzivam pouze k vyhledavani programu, kde neznam presne jmeno balicku, je to prece jen prehlednejsi nez pres apt-cache
Po takto uspesnem upgrade jsem dale pokracoval v normalni praci a chvilkami prohlizel co novy gutsy prinesl. Vse vicemene pozitivni zmeny. Osobne moc dobre nehodnotim snahy ala restricted-manager, ale nekomu to muze pomoci.Dale me trochu z miry vyvadi situace kolem compiz, compiz-fusion a trosku vetsi chaos ohledne verzovani a oznacovani nekterych baliku v poslednim ubuntu. To je prasec to je teda neco. Je pravda, ze toto normalniho typickeho ubuntu uzivatele asi nezajima, hlavne ,ze to jede.Nikde nevidim jednoduche nastavovatko pro Compiz-fusion v kubuntu. V ubuntu je to vsude prezentovano, ale v ubuntu nic.??? To je ovsem take detail nepodstatny.
Co me po par dnech rozlozilo bylo ono ultra cool uzasne strigi. Malo co me v zivote dokazalo tak nasrat u pocitace jako tahle vec. Smrtici uder mi dnes zasadila velikost indexu strigi. To uz jsem jen post mortem uklizel. To ze mi zasekaval, konqueror a firefox kdyz si nejaky sracky indexoval prubezne na pozadi me sralo dost, ale ze je to ve finale temer nepouzitelne me sralo vice. V okamziku kdy jsme byli prihlaseni dva nejednou, tak to totalne sekalo jakoukoliv praci. Podotykam index jiz byl vytvoren, jednalo se o inkrementalni praci strigi deamona. Ikdyz to take nechapu cely vikend jsem s manzelkou pouze surfovali po webu. Takze prirustky relevantnich souboru byly mizive.
Delsi dobu pouzivam Google desktop na win i lin a nikdy me indexace takto neobtezovala. Pouzitelnost google desktop je lepsi nez u strigi, ale i tak zacinam uvazovat, ze tento druh nastroju vlastne vubec nepotrebuji. Byt jsem velky zastance grafickych aplikaci, tak tady se mi vice libi find spolecne s grepem. Nevim asi jsem idiot ktery nepochopil tento modni trend. Jinak pro zvidave ... velikost indexu Strigi na mem pracovnim notebooku je (byla ... ha ha ha) 5,6Gb !!! na to samem Google Desktop 1,6Gb
Ubuntu pouziva asi Beagle, ale po prozkoumani zavislosti me presla chut to zkouset. Snad to budou mit kolegove lepsi nez ja v Kubuntu. Jako vylozene nevhodne(nestastne) vidim integraci primo do celeho prostredi, melo byt volitelne nekde pri instalaci.
Tiskni
Sdílej:
Sice se index updatuje jen jednou denně…Existuje i rlocate – jaderný modul, který obnovuje index po každé operaci.
$ sudo emerge -av rlocate Calculating dependencies... done! [ebuild N ] sys-apps/rlocate-0.5.6 179 kB [blocks B ] sys-apps/slocate (is blocking sys-apps/rlocate-0.5.6) [blocks B ] sys-apps/rlocate (is blocking sys-apps/slocate-3.1-r1)