Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Ufff po upgrade meho pracovniho notebooku z Feisty na Gutsy jsem okusil i posledni dobou "very cool feature" - indexovaci system. Jelikoz pouzivam Kubuntu jedna se o Strigi. Par slov k nemu....
Kratce se zminim o samotnem upgrade. Provedl jsem vse presne podle navodu na upgrade, ktery byl uveden v oznameni u bety. Pres tezke porodni bolesti s adeptem musim hodnotit upgrade jako velmi dobre zmaknuty. Do systemu jsem mel doinstalovano dost veci i mimo hlavni repo a i tak se s tim vyrovnal na jednicku s hvezdickou.
Adept je kapitola sama o sobe. Pokusu o upgrade jsem provedl asi padesat a adept vzdy spadnul tesne pred zahajenim stahovani novych baliku. Zadna hlaska, zadna chyba, zaznam v logu .... nic. Nechal jsem to dva dny ulezet a normalne pracoval dale ve Feistym s tim,ze upgradovat budu az bude Gutsy komplet hotov. Asi po dvou dnech jsem upgrade spustil jeste jednou a po trech padech se najednou chytnul. Po te uz bylo vsechno uplne v pohode. Po upgrade mi vsechno nabehlo, vse jelo nikde nebyl zadny problem ... skoro to bylo az trapne funkcni. Jinak Adept u me vyhrava spolecne s Kget titul nejpadavejsi aplikace co znam. Normalne Adept pouzivam pouze k vyhledavani programu, kde neznam presne jmeno balicku, je to prece jen prehlednejsi nez pres apt-cache
Po takto uspesnem upgrade jsem dale pokracoval v normalni praci a chvilkami prohlizel co novy gutsy prinesl. Vse vicemene pozitivni zmeny. Osobne moc dobre nehodnotim snahy ala restricted-manager, ale nekomu to muze pomoci.Dale me trochu z miry vyvadi situace kolem compiz, compiz-fusion a trosku vetsi chaos ohledne verzovani a oznacovani nekterych baliku v poslednim ubuntu. To je prasec to je teda neco. Je pravda, ze toto normalniho typickeho ubuntu uzivatele asi nezajima, hlavne ,ze to jede.Nikde nevidim jednoduche nastavovatko pro Compiz-fusion v kubuntu. V ubuntu je to vsude prezentovano, ale v ubuntu nic.??? To je ovsem take detail nepodstatny.
Co me po par dnech rozlozilo bylo ono ultra cool uzasne strigi. Malo co me v zivote dokazalo tak nasrat u pocitace jako tahle vec. Smrtici uder mi dnes zasadila velikost indexu strigi. To uz jsem jen post mortem uklizel. To ze mi zasekaval, konqueror a firefox kdyz si nejaky sracky indexoval prubezne na pozadi me sralo dost, ale ze je to ve finale temer nepouzitelne me sralo vice. V okamziku kdy jsme byli prihlaseni dva nejednou, tak to totalne sekalo jakoukoliv praci. Podotykam index jiz byl vytvoren, jednalo se o inkrementalni praci strigi deamona. Ikdyz to take nechapu cely vikend jsem s manzelkou pouze surfovali po webu. Takze prirustky relevantnich souboru byly mizive.
Delsi dobu pouzivam Google desktop na win i lin a nikdy me indexace takto neobtezovala. Pouzitelnost google desktop je lepsi nez u strigi, ale i tak zacinam uvazovat, ze tento druh nastroju vlastne vubec nepotrebuji. Byt jsem velky zastance grafickych aplikaci, tak tady se mi vice libi find spolecne s grepem. Nevim asi jsem idiot ktery nepochopil tento modni trend. Jinak pro zvidave ... velikost indexu Strigi na mem pracovnim notebooku je (byla ... ha ha ha) 5,6Gb !!! na to samem Google Desktop 1,6Gb
Ubuntu pouziva asi Beagle, ale po prozkoumani zavislosti me presla chut to zkouset. Snad to budou mit kolegove lepsi nez ja v Kubuntu. Jako vylozene nevhodne(nestastne) vidim integraci primo do celeho prostredi, melo byt volitelne nekde pri instalaci.
Tiskni
Sdílej:
Sice se index updatuje jen jednou denně…Existuje i rlocate – jaderný modul, který obnovuje index po každé operaci.
$ sudo emerge -av rlocate Calculating dependencies... done! [ebuild N ] sys-apps/rlocate-0.5.6 179 kB [blocks B ] sys-apps/slocate (is blocking sys-apps/rlocate-0.5.6) [blocks B ] sys-apps/rlocate (is blocking sys-apps/slocate-3.1-r1)