Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Ufff po upgrade meho pracovniho notebooku z Feisty na Gutsy jsem okusil i posledni dobou "very cool feature" - indexovaci system. Jelikoz pouzivam Kubuntu jedna se o Strigi. Par slov k nemu....
Kratce se zminim o samotnem upgrade. Provedl jsem vse presne podle navodu na upgrade, ktery byl uveden v oznameni u bety. Pres tezke porodni bolesti s adeptem musim hodnotit upgrade jako velmi dobre zmaknuty. Do systemu jsem mel doinstalovano dost veci i mimo hlavni repo a i tak se s tim vyrovnal na jednicku s hvezdickou.
Adept je kapitola sama o sobe. Pokusu o upgrade jsem provedl asi padesat a adept vzdy spadnul tesne pred zahajenim stahovani novych baliku. Zadna hlaska, zadna chyba, zaznam v logu .... nic. Nechal jsem to dva dny ulezet a normalne pracoval dale ve Feistym s tim,ze upgradovat budu az bude Gutsy komplet hotov. Asi po dvou dnech jsem upgrade spustil jeste jednou a po trech padech se najednou chytnul. Po te uz bylo vsechno uplne v pohode. Po upgrade mi vsechno nabehlo, vse jelo nikde nebyl zadny problem ... skoro to bylo az trapne funkcni. Jinak Adept u me vyhrava spolecne s Kget titul nejpadavejsi aplikace co znam. Normalne Adept pouzivam pouze k vyhledavani programu, kde neznam presne jmeno balicku, je to prece jen prehlednejsi nez pres apt-cache
Po takto uspesnem upgrade jsem dale pokracoval v normalni praci a chvilkami prohlizel co novy gutsy prinesl. Vse vicemene pozitivni zmeny. Osobne moc dobre nehodnotim snahy ala restricted-manager, ale nekomu to muze pomoci.Dale me trochu z miry vyvadi situace kolem compiz, compiz-fusion a trosku vetsi chaos ohledne verzovani a oznacovani nekterych baliku v poslednim ubuntu. To je prasec to je teda neco. Je pravda, ze toto normalniho typickeho ubuntu uzivatele asi nezajima, hlavne ,ze to jede.Nikde nevidim jednoduche nastavovatko pro Compiz-fusion v kubuntu. V ubuntu je to vsude prezentovano, ale v ubuntu nic.??? To je ovsem take detail nepodstatny.
Co me po par dnech rozlozilo bylo ono ultra cool uzasne strigi. Malo co me v zivote dokazalo tak nasrat u pocitace jako tahle vec. Smrtici uder mi dnes zasadila velikost indexu strigi. To uz jsem jen post mortem uklizel. To ze mi zasekaval, konqueror a firefox kdyz si nejaky sracky indexoval prubezne na pozadi me sralo dost, ale ze je to ve finale temer nepouzitelne me sralo vice. V okamziku kdy jsme byli prihlaseni dva nejednou, tak to totalne sekalo jakoukoliv praci. Podotykam index jiz byl vytvoren, jednalo se o inkrementalni praci strigi deamona. Ikdyz to take nechapu cely vikend jsem s manzelkou pouze surfovali po webu. Takze prirustky relevantnich souboru byly mizive.
Delsi dobu pouzivam Google desktop na win i lin a nikdy me indexace takto neobtezovala. Pouzitelnost google desktop je lepsi nez u strigi, ale i tak zacinam uvazovat, ze tento druh nastroju vlastne vubec nepotrebuji. Byt jsem velky zastance grafickych aplikaci, tak tady se mi vice libi find spolecne s grepem. Nevim asi jsem idiot ktery nepochopil tento modni trend. Jinak pro zvidave ... velikost indexu Strigi na mem pracovnim notebooku je (byla ... ha ha ha) 5,6Gb !!! na to samem Google Desktop 1,6Gb
Ubuntu pouziva asi Beagle, ale po prozkoumani zavislosti me presla chut to zkouset. Snad to budou mit kolegove lepsi nez ja v Kubuntu. Jako vylozene nevhodne(nestastne) vidim integraci primo do celeho prostredi, melo byt volitelne nekde pri instalaci.
Tiskni
Sdílej:
Sice se index updatuje jen jednou denně…Existuje i rlocate – jaderný modul, který obnovuje index po každé operaci.
$ sudo emerge -av rlocate Calculating dependencies... done! [ebuild N ] sys-apps/rlocate-0.5.6 179 kB [blocks B ] sys-apps/slocate (is blocking sys-apps/rlocate-0.5.6) [blocks B ] sys-apps/rlocate (is blocking sys-apps/slocate-3.1-r1)