Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Ufff po upgrade meho pracovniho notebooku z Feisty na Gutsy jsem okusil i posledni dobou "very cool feature" - indexovaci system. Jelikoz pouzivam Kubuntu jedna se o Strigi. Par slov k nemu....
Kratce se zminim o samotnem upgrade. Provedl jsem vse presne podle navodu na upgrade, ktery byl uveden v oznameni u bety. Pres tezke porodni bolesti s adeptem musim hodnotit upgrade jako velmi dobre zmaknuty. Do systemu jsem mel doinstalovano dost veci i mimo hlavni repo a i tak se s tim vyrovnal na jednicku s hvezdickou.
Adept je kapitola sama o sobe. Pokusu o upgrade jsem provedl asi padesat a adept vzdy spadnul tesne pred zahajenim stahovani novych baliku. Zadna hlaska, zadna chyba, zaznam v logu .... nic. Nechal jsem to dva dny ulezet a normalne pracoval dale ve Feistym s tim,ze upgradovat budu az bude Gutsy komplet hotov. Asi po dvou dnech jsem upgrade spustil jeste jednou a po trech padech se najednou chytnul. Po te uz bylo vsechno uplne v pohode. Po upgrade mi vsechno nabehlo, vse jelo nikde nebyl zadny problem ... skoro to bylo az trapne funkcni. Jinak Adept u me vyhrava spolecne s Kget titul nejpadavejsi aplikace co znam. Normalne Adept pouzivam pouze k vyhledavani programu, kde neznam presne jmeno balicku, je to prece jen prehlednejsi nez pres apt-cache
Po takto uspesnem upgrade jsem dale pokracoval v normalni praci a chvilkami prohlizel co novy gutsy prinesl. Vse vicemene pozitivni zmeny. Osobne moc dobre nehodnotim snahy ala restricted-manager, ale nekomu to muze pomoci.Dale me trochu z miry vyvadi situace kolem compiz, compiz-fusion a trosku vetsi chaos ohledne verzovani a oznacovani nekterych baliku v poslednim ubuntu. To je prasec to je teda neco. Je pravda, ze toto normalniho typickeho ubuntu uzivatele asi nezajima, hlavne ,ze to jede.Nikde nevidim jednoduche nastavovatko pro Compiz-fusion v kubuntu. V ubuntu je to vsude prezentovano, ale v ubuntu nic.??? To je ovsem take detail nepodstatny.
Co me po par dnech rozlozilo bylo ono ultra cool uzasne strigi. Malo co me v zivote dokazalo tak nasrat u pocitace jako tahle vec. Smrtici uder mi dnes zasadila velikost indexu strigi. To uz jsem jen post mortem uklizel. To ze mi zasekaval, konqueror a firefox kdyz si nejaky sracky indexoval prubezne na pozadi me sralo dost, ale ze je to ve finale temer nepouzitelne me sralo vice. V okamziku kdy jsme byli prihlaseni dva nejednou, tak to totalne sekalo jakoukoliv praci. Podotykam index jiz byl vytvoren, jednalo se o inkrementalni praci strigi deamona. Ikdyz to take nechapu cely vikend jsem s manzelkou pouze surfovali po webu. Takze prirustky relevantnich souboru byly mizive.
Delsi dobu pouzivam Google desktop na win i lin a nikdy me indexace takto neobtezovala. Pouzitelnost google desktop je lepsi nez u strigi, ale i tak zacinam uvazovat, ze tento druh nastroju vlastne vubec nepotrebuji. Byt jsem velky zastance grafickych aplikaci, tak tady se mi vice libi find spolecne s grepem. Nevim asi jsem idiot ktery nepochopil tento modni trend. Jinak pro zvidave ... velikost indexu Strigi na mem pracovnim notebooku je (byla ... ha ha ha) 5,6Gb !!! na to samem Google Desktop 1,6Gb
Ubuntu pouziva asi Beagle, ale po prozkoumani zavislosti me presla chut to zkouset. Snad to budou mit kolegove lepsi nez ja v Kubuntu. Jako vylozene nevhodne(nestastne) vidim integraci primo do celeho prostredi, melo byt volitelne nekde pri instalaci.
Tiskni
Sdílej:
Sice se index updatuje jen jednou denně…Existuje i rlocate – jaderný modul, který obnovuje index po každé operaci.
$ sudo emerge -av rlocate Calculating dependencies... done! [ebuild N ] sys-apps/rlocate-0.5.6 179 kB [blocks B ] sys-apps/slocate (is blocking sys-apps/rlocate-0.5.6) [blocks B ] sys-apps/rlocate (is blocking sys-apps/slocate-3.1-r1)