Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Tak jsem dnes v nočních hodinách dočetl. Tři večery plné úžasu nad tím, jak může být jinak plochý, povrchní, sterilní a povětšinou dějově nudný Star Trek Voyager najednou plný … nových úžasných … <WARNING, SOME SPOILERS, ale jen malilinko>
Nejprve mi dovolte hrubě zrekapitulovat to hlavní dění ve světě Voyageru. Kniha je totiž zasazena dějově mezi čtvrtou a pátou řadu, takže místy je třeba (nebo alespoň vhodné) znát reference.
A teď už ke knize. Ta je první ze série tří (mrchy, snad další díl vyjde rychle ). Vypráví příběh, který by sám osobě vydal na luxusní film. Voyager se při své pouti poněkud zvláštní částí vesmíru málem srazí s obrovskou lodí. A když říkám obrovskou, tak zhruba ve smyslu toho, jakoby moucha měla narazit do slona. Obrovskou, ale oproti Voyageru zaostalou.
Jak se na správnou Janeway-type knihu sluší, mají cizinci problém a Káťa se jim rozhodne pomoci. Bohužel pomoc se nevyvede podle představ a propočtů, je z toho poměrně velký průser a teprve v tu chvíli začíná ten hlavní děj. Děj spočívající v záchraně jednoho inteligentního druhu, nebo jeho planety, nebo bůhvíčeho.
Zažijete, co jste ve Voyageru nikdy nezažili. Autor má na papíře více prostoru než scénáristé ve 42minutových episodách. Může se do velké hloubky vrtat v charakterech, myšlení a pocitech postav, může se podrobně vyřádit v klíčových scénách a celý ten povrchně-syntetický Voyager má najednou až neuvěřitelnou hloubku, že člověk ani nevěří, že to JE Voyager.
Dokážete si představit, jaké to je, když Chakotay málem umře ve vakuu, když Káťa jede na kafi už téměř dva dny v kuse, když se doktorovi rozpadne tělo, když se B'Ellana nechá od Sedmé dobrovolně asimilovat, aby tak vytvořily své vlastní malé mikrospolečenstvo? To vše a mnohé další vám první díl knihy naservíruje. Ale to jsou jen banality, které jsou opepřeny výrazným propracováním charakterů postav, jejich motivací a také místy naprosto skvělým humorem. V pozadí je ale něco většího, něco, co autor pouze mlhavě naznačí. Vlastně ani nenaznačí, jakoby chtěl začít větu, na jeho tváři vidíte, že řekne něco obrovsky důležitého, ale v poslední chvíli si to rozmyslí, objedná si další pivo se slovy "ještě ne, ještě nejsem dost opilý".
Prostoru má spousty, máme za sebou první díl a další dva, to si dovolím tvrdit, budou neméně našťouchány tím "nevoyagerovským Voyagerem" až tomu člověk nechce věřit. Jistě se rozvine i poznání oné zvláštní rasy, která sama o sobě stojí za přečtení knihy.
Knihá má samozřejmě i drobná negativa. V rámci toho, aby jí bylo dobře porozumět právě z hlediska motivace postav dělat věci tak a ne jinak, jsou tam na můj vkus poměrně okatě naroubovány vysvětlující pasáže odkazující na předchozí dění v seriálu, aby to pochopili i ti, kteří jej moc neznají. Já jej bohužel znám moc dobře, takže jen upozorňuji znalce z vašich řad, ať s tím počítáte. Kdyby to tam nebylo, byla by to ale rozhodně chyba.
Kniha je napsána velmi čtivě, nezažil jsem během ní ani jednou chvíli, kdy by se to vleklo a já měl tendenci přeskočit ten "zaručeně nudný dlouhý odstavec", což je u mne jinak jev poměrně častý. Překlad je taktéž dle mého velice povedený, ctí ducha Star Treku (ne jako první sezóny Voyageru na ČT, to byla katastrofa).
Jinými slovy: 249Kč (já platil v e-knihkupectví 224Kč) a odhadem 5-8 hodin zábavy (přesněji to nevím) a přesně 300 stran děje. Kdybych měl hodnotit, dal bych zhruba 85%, a to jen proto, abych si zachoval dostatek prostoru pro budoucí hodnocení zbývajících dvou dílů. Kniha je prostě skvělá a žádný trekkie by ji neměl minout. Už vůbec ne příznivci Voyageru, kterým se otevře nová dimenze poznávání jejich oblíbené posádky. Snad se z knih o této lodi stane tradice.
Tiskni
Sdílej:
Tak jsem dnes v nočních hodinách dočetl. Tři večery plné úžasu nad tím, jak může být jinak plastický,povrchní, sterilní a povětšinou dějově nudnýCosi mi rika, ze plasticky nebude to slovo, co chtel pouzit.