V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
... na auto musíte mít řidíčák (on takovej rozdíl mezi PC a autem zas neniJen jesli by v tomhle pripade nebyl lek horsi nez choroba - stavajici ridicak na pocitac je spise "zkouska z predmetu Ovladani MS Office". Ona by uplne stacia odpovednost za skody - pro providera neni prece problem zjisti, kteri jeho zakaznici maji doma zombie, co posila jeden spam za druhym.) ale k PC může sednou každej nezaškolenej blb...
A není to moje věc k čemu používám svou placenou konektivitu? Nechci se dočkat chvíle, kdy se mi ISP začne vrtat v trafficu. Naštěstí mám značnou část spojení přes různé šifrované protokoly, ale mnohem klidnější budu pokud se mi nikdo nebude vrtat ani v tom zbývajícím nešifrovaném provozu.To je tvoje vec, cim si mrhas konektivitu, ale pokud mi zacne tvuj pocitac rozesilat spamy na moje adresy, pripadne z tvyho pocitace bude veden DOS nebo i pokus i hacknuti myho pocitace, tak budu samozrejme prudit ISP, do jehoz rozsahu patri tvoje IPcko, takze provider pak pouze overi, ze opravdu to IPcko patri tobe, pripadne koukne do tvyho datovyho prenosu, aby predpoklad jeste potvrdil. Nejde o to, aby ti ISP zkoumal obsah. Hlavni myslenka je, aby jsi ty (majitel PC) nesl odpovednost za spamy, hacky, nedostupnost sluzby, ktery zpusobil tvuj nezabezpeceny pocitac. Kdyz nezabrzdis auto a to se rozjede z kopce, tak taky neses vinu ty a ne ja, ze jsem mel svoje auto pod kopcem a tvoje nezabrzdeny mi ho rozmasirovalo.
Takze v kratkosti muj nazor, ano o vetsine utoku se nevi, protoze podle nahod a povah siti je kazdym okamzikem zhruba 10% zarizeni dole, kvuli nejake chybe, v takovem mnozstvi se prvotni a mensi utoky vetsinou strati, protoze admini malokdy dulesdne patraji po tom co se stalo. Velke utoky firmy taji z dobrych duvodu a to je duvera zakazniku. Kdo by si nechal spravovat site od firmy XYZ, kdyz by se vedelo, ze se tam nekdo naboural.
Vetsina utoku, neni zamerena proti uzivatelum samotnym, a vetsina viru, dnesni doby uz ani nespada do kategorie viru. Hlavnim cilem dnesniho utocnika je vytvorit si dostatecne silny botnet. Jeho vykon se pak da vyuzit k nejruznejsim ucelum, at uz lamani hesel, nebo klikani na nejaky odkaz a vydelavani si tak, nebo popularizovani nejake stranky. Obcasnym ucelem je pak utok typu DDoS jako napriklad v pripadu nejvetsiho trouby stoleti mafia boye. (clovek, kteryho FBI chytne jen diky tomu, ze se chlubi tim co udelal na chatu, fakt moc rozumu nepobral).
Tiskni
Sdílej: