E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Ano, byl jsem inspirován filmem síť po té, co jsem ho dnes jedním okem poněkolikáte shlédnul. Ovšem o tomto filmu se zde bavit nechci
Chtěl bych se poohlédnout do minulosti po "hackerských útocích" - jak je média nazývají, správně by spíše bylo o crackerských útocích, ale kvůli mediálním dezinformacím stejně veřejnost o crackingu nev nic (taky se tímto tématem dál v tomto příspěvku nechci zabývat ).
Útoky v IT jsou veřejností velice málo sledované, ale dějí se pořád, tuším, že ani ne rok zpět měl problém s útokem i tento server, pokud si dobře pamatuji, byl to DDOS útok na ISP na kterého je ABCLinuxu připojen. Další útok byl namířen i na naší vikipedii kde u obrázku týdne místo audiokazety byl onanující muž, soom.cz měl také nějaký problém, viry napadají počítače uživatelů windows každou sekundou, v médiích se o tom nic nedozvíme, přezto takovéto útoky probíhají neustále a jsou pro dnešní společnost nebezpečné.
Na novinky.cz se čas od času oběví zpráva o neuspěšném sociálním útoku, kdy se útočník pokusil dostat z obětí uživatelská jména a hesla, ovšem tyto útoky jsou téměř neškodné, ale teď mi řekněte, zda už jste někdy v médiích měli tu čest setkat se s kauzou věnouvanou nějakému útoku v IT o rozměrech kauzy kolem Paroubkovy svatby?
Ano, v médiích něco takového bylo, když student jedné školy odsniffoval ze sítě přihlaškovací údaje na e-mail z jedné školy - ovšem to všechno kolem čeho vznikají obrovské mediální šílenství jsou jen zanedbatelné věci, věřím tomu, že se dějí i mnohem závažnější věci v IT bezpečnosti, ale koho by zajímal nějaký útok na NIX, když 95% čechů o našem nárdním "klenotu" nic neví?
na závěr Vám dávám dobrovolnej domácí úkol
koukněte se po internetu kolik najdete zmíňek o opravdových, velkých útocích s únikem informací v hodnotě miliard? BTW, opravdu povedený útok na NBÚ v sk se nepočítá, slovenský úřady ohledně toho šílí ještě dnes a nebýt řehmatů u slovenské policie, tak kolem toho tak média taky šílet nebudou.
Tiskni
Sdílej:
... na auto musíte mít řidíčák (on takovej rozdíl mezi PC a autem zas neniJen jesli by v tomhle pripade nebyl lek horsi nez choroba - stavajici ridicak na pocitac je spise "zkouska z predmetu Ovladani MS Office". Ona by uplne stacia odpovednost za skody - pro providera neni prece problem zjisti, kteri jeho zakaznici maji doma zombie, co posila jeden spam za druhym.) ale k PC může sednou každej nezaškolenej blb...
A není to moje věc k čemu používám svou placenou konektivitu? Nechci se dočkat chvíle, kdy se mi ISP začne vrtat v trafficu. Naštěstí mám značnou část spojení přes různé šifrované protokoly, ale mnohem klidnější budu pokud se mi nikdo nebude vrtat ani v tom zbývajícím nešifrovaném provozu.To je tvoje vec, cim si mrhas konektivitu, ale pokud mi zacne tvuj pocitac rozesilat spamy na moje adresy, pripadne z tvyho pocitace bude veden DOS nebo i pokus i hacknuti myho pocitace, tak budu samozrejme prudit ISP, do jehoz rozsahu patri tvoje IPcko, takze provider pak pouze overi, ze opravdu to IPcko patri tobe, pripadne koukne do tvyho datovyho prenosu, aby predpoklad jeste potvrdil. Nejde o to, aby ti ISP zkoumal obsah. Hlavni myslenka je, aby jsi ty (majitel PC) nesl odpovednost za spamy, hacky, nedostupnost sluzby, ktery zpusobil tvuj nezabezpeceny pocitac. Kdyz nezabrzdis auto a to se rozjede z kopce, tak taky neses vinu ty a ne ja, ze jsem mel svoje auto pod kopcem a tvoje nezabrzdeny mi ho rozmasirovalo.
Takze v kratkosti muj nazor, ano o vetsine utoku se nevi, protoze podle nahod a povah siti je kazdym okamzikem zhruba 10% zarizeni dole, kvuli nejake chybe, v takovem mnozstvi se prvotni a mensi utoky vetsinou strati, protoze admini malokdy dulesdne patraji po tom co se stalo. Velke utoky firmy taji z dobrych duvodu a to je duvera zakazniku. Kdo by si nechal spravovat site od firmy XYZ, kdyz by se vedelo, ze se tam nekdo naboural.
Vetsina utoku, neni zamerena proti uzivatelum samotnym, a vetsina viru, dnesni doby uz ani nespada do kategorie viru. Hlavnim cilem dnesniho utocnika je vytvorit si dostatecne silny botnet. Jeho vykon se pak da vyuzit k nejruznejsim ucelum, at uz lamani hesel, nebo klikani na nejaky odkaz a vydelavani si tak, nebo popularizovani nejake stranky. Obcasnym ucelem je pak utok typu DDoS jako napriklad v pripadu nejvetsiho trouby stoleti mafia boye. (clovek, kteryho FBI chytne jen diky tomu, ze se chlubi tim co udelal na chatu, fakt moc rozumu nepobral).