Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Po dlouhé době takový krátky dvojzápisek. V první části bych ve stručnosti sdělil svou zkušenost s vynikajícím systémem win 7 který měl problém s nastavením sítě z DHCP. A v druhé části upozornit na stále se rozrůstající nešvar v dnešních wi-fi sítích.
Čtvrtek cca 9:30 ráno mě probouzí zvonící telefon, volá jeden z mých zákazníků, že má problém se svými nově zakoupenými windows 7 ultimate. V krátkém 15-ti minutovém rozhovoru jej tedy vyslechnu a domluvíme si schůzku na 13:30, dotelefonuju a opět zavírám oči. V 13:00 vstávám a vyrážím tedy za zákazníkem.
První problém, jeho notebook od fujistu, který je postaven na intelu se odmítá spojit se switchem Cisco SLM2008 8-port Gigabit Smart Switch a aby ne, když má síťovku od realteku. Nastavuji tedy síťové kartě napevno 100Mb FD, nyní již síť běží, ovšem po rebootu se v přehledu sítí ukáží dvě sítě, domácí a neznámá. Zkouknu tedy jejich parametry a vše sedí, IP adresa, maska, brána i DNS. Nevydím tedy důvod v čem by mohla být chyba, projedu google a zde pár chytráků ve fóru radilo aktualizovat firmware v routeru, sic se mi to nezdálo, zkusil jsem to - a nepomohlo.
Mezi tím jsem si všiml, že ve výpisu v ipconfig /all je něco špatně s výchozí bránou, jako první adresa tam je 0.0.0.0 a až jako druhá je ta správná. Jak to? Jak jen k tomu mohlo dojít? Odpověď získávám při startu systému, kde systém jako první načte automatickou konfiguraci sítě s nějakými "vygenerovanými!?" hodnotami.
Zkoumám tedy systém dál, mé podezření padlo na firewall, zakazuji tedy firewall v celém systému (po spuštění, služby) reboot a zase nic, problém stále přetrvává.
Opět bez výsledku, natvrdo nastavené adresy fungují, stějně tak když se po načtení zakáže síťové rozhraní a následně znovu spustí, zde je vše OK.
Ok, tak poslední pokus, je již 20:00 a i když mne zákazník přemlouvá abych to ještě nevzdával, slibuje hory doly, zkusím opět své štěstí u strýčka google, tak tedy klíčová slova "automatická konfigurace windows zakázat" a ejhle, první co vyskočí, FAQ - KolejNET - VŠK 17. listopadu, Jak zakázat ve Windows automatickou konfiguraci IP? A ano, je to tu výsledek: přidat do HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Tcpip\Parameters
nový řádek IPAutoconfigurationEnabled DWORD 0
stejně tak ještě do podřazeného interface. Reboot a vše běží.
Ovšem z toho vyplývá několik otázek 1. Proč k tomu došlo? a 2. Proč má windows tuhle s prominutim dementní feature?
Na závěr jen dodám, že jsem se již i setkal s tím když týden po aktualizacích volala polovina zákazníků s windows vista že jim nejde internet, ti prozměnu nedostali IP z DHCP vůbec, řešení? Přepsat v HKEY _LO CAL_ MA CHI NE\SYS TEM\Current Con t rolSet\Ser vi ces\ Tcpip\Pa ra me ters\In ter fa ces\...
hodnotu DhcpConnForceBroadcastFlag
na 0 (nula)
A nyní jen ve stručnosti k akceleraci u wi-fi sítích, setkávám se s tím stále častěji, internet 4M za necelých 500Kč (taková běžná cena) ovšem na druhý pohled po rozkliknutí tarifu 4/2/1M, co to znamená?
Všude člověk čte akcelerace, 200% rychlosti navíc atd... Vyoadá to zajímavě, ba dokonce i lákavě.
Ale, když člověk čte dál a narazí na slušnějšího providera, který se o tom zmíní někde v nitru webu za desítkami odkazů ve FAQ, dozví se, že akcelerace je rychlost, propůjčená uživateli jen na určitou dobu po vybuzení linky.
V praxi tedy stahujete soubor, který má 100Mb, platíte za tarif u kterého máte na faktuře napsanou rychlost 4M, 4M Vám i stahování jede... prvních 10, 30, 60s dle poskytovatele. Po uplinutí času v akceleraci se Vaše "čtyrmego" může plazit rychlostí 1Mb/s
Nemluvě o rychlostech nad 10M, které sice na wi-fi nejsou nereálné, ovšem stačí málo k úplnému vytížení vysílače, natož pak 10M s agregaci 20M, výborný marketingový tah, jak z lidí vytáhnout hodně peněz za málo muziky. Problém nastává i u rychlosti současných wi-fi sítích, běžná rychlost na legálních (max šířka pásma 20MHz při max 1W vyzářeného výkonu!) spojích se zřídka kdy pohybuje přes 25Mb/s - což znamená 4 lidi na jedný vysílačce je až až...
Jaký na to máte názor?
Dodatek k windows 7, celou tu dobu jsem nadával co je to za zprasenej systém a že jinde by se tohle stát nemohlo... a hádejte co jsem měl za tričko
Tiskni
Sdílej:
DWORD 0Heh jen tak ze srandy, schválně zda na 64bitu je tam QWORD
společně s dalším softwareTím myslíš ty windows, že jo?
Jaký na to máte názor?Což o to. Já už tuto akceleraci (alias Burst režim v Queues) zažil i na vybrané stránky (dsl.cz, rychlost.cz,…) Na druhou stranu se dá také docela dobře testováním zjistit nastavení parametrů Burst režimu, nastavit si stahovač a takového
poskytovatelena tom pěkně škubat.