Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Po dlouhé době takový krátky dvojzápisek. V první části bych ve stručnosti sdělil svou zkušenost s vynikajícím systémem win 7 který měl problém s nastavením sítě z DHCP. A v druhé části upozornit na stále se rozrůstající nešvar v dnešních wi-fi sítích.
Čtvrtek cca 9:30 ráno mě probouzí zvonící telefon, volá jeden z mých zákazníků, že má problém se svými nově zakoupenými windows 7 ultimate. V krátkém 15-ti minutovém rozhovoru jej tedy vyslechnu a domluvíme si schůzku na 13:30, dotelefonuju a opět zavírám oči. V 13:00 vstávám a vyrážím tedy za zákazníkem.
První problém, jeho notebook od fujistu, který je postaven na intelu se odmítá spojit se switchem Cisco SLM2008 8-port Gigabit Smart Switch a aby ne, když má síťovku od realteku. Nastavuji tedy síťové kartě napevno 100Mb FD, nyní již síť běží, ovšem po rebootu se v přehledu sítí ukáží dvě sítě, domácí a neznámá. Zkouknu tedy jejich parametry a vše sedí, IP adresa, maska, brána i DNS. Nevydím tedy důvod v čem by mohla být chyba, projedu google a zde pár chytráků ve fóru radilo aktualizovat firmware v routeru, sic se mi to nezdálo, zkusil jsem to - a nepomohlo.
Mezi tím jsem si všiml, že ve výpisu v ipconfig /all je něco špatně s výchozí bránou, jako první adresa tam je 0.0.0.0 a až jako druhá je ta správná. Jak to? Jak jen k tomu mohlo dojít? Odpověď získávám při startu systému, kde systém jako první načte automatickou konfiguraci sítě s nějakými "vygenerovanými!?" hodnotami.
Zkoumám tedy systém dál, mé podezření padlo na firewall, zakazuji tedy firewall v celém systému (po spuštění, služby) reboot a zase nic, problém stále přetrvává.
Opět bez výsledku, natvrdo nastavené adresy fungují, stějně tak když se po načtení zakáže síťové rozhraní a následně znovu spustí, zde je vše OK.
Ok, tak poslední pokus, je již 20:00 a i když mne zákazník přemlouvá abych to ještě nevzdával, slibuje hory doly, zkusím opět své štěstí u strýčka google, tak tedy klíčová slova "automatická konfigurace windows zakázat" a ejhle, první co vyskočí, FAQ - KolejNET - VŠK 17. listopadu, Jak zakázat ve Windows automatickou konfiguraci IP? A ano, je to tu výsledek: přidat do HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Tcpip\Parameters
nový řádek IPAutoconfigurationEnabled DWORD 0
stejně tak ještě do podřazeného interface. Reboot a vše běží.
Ovšem z toho vyplývá několik otázek 1. Proč k tomu došlo? a 2. Proč má windows tuhle s prominutim dementní feature?
Na závěr jen dodám, že jsem se již i setkal s tím když týden po aktualizacích volala polovina zákazníků s windows vista že jim nejde internet, ti prozměnu nedostali IP z DHCP vůbec, řešení? Přepsat v HKEY _LO CAL_ MA CHI NE\SYS TEM\Current Con t rolSet\Ser vi ces\ Tcpip\Pa ra me ters\In ter fa ces\...
hodnotu DhcpConnForceBroadcastFlag
na 0 (nula)
A nyní jen ve stručnosti k akceleraci u wi-fi sítích, setkávám se s tím stále častěji, internet 4M za necelých 500Kč (taková běžná cena) ovšem na druhý pohled po rozkliknutí tarifu 4/2/1M, co to znamená?
Všude člověk čte akcelerace, 200% rychlosti navíc atd... Vyoadá to zajímavě, ba dokonce i lákavě.
Ale, když člověk čte dál a narazí na slušnějšího providera, který se o tom zmíní někde v nitru webu za desítkami odkazů ve FAQ, dozví se, že akcelerace je rychlost, propůjčená uživateli jen na určitou dobu po vybuzení linky.
V praxi tedy stahujete soubor, který má 100Mb, platíte za tarif u kterého máte na faktuře napsanou rychlost 4M, 4M Vám i stahování jede... prvních 10, 30, 60s dle poskytovatele. Po uplinutí času v akceleraci se Vaše "čtyrmego" může plazit rychlostí 1Mb/s
Nemluvě o rychlostech nad 10M, které sice na wi-fi nejsou nereálné, ovšem stačí málo k úplnému vytížení vysílače, natož pak 10M s agregaci 20M, výborný marketingový tah, jak z lidí vytáhnout hodně peněz za málo muziky. Problém nastává i u rychlosti současných wi-fi sítích, běžná rychlost na legálních (max šířka pásma 20MHz při max 1W vyzářeného výkonu!) spojích se zřídka kdy pohybuje přes 25Mb/s - což znamená 4 lidi na jedný vysílačce je až až...
Jaký na to máte názor?
Dodatek k windows 7, celou tu dobu jsem nadával co je to za zprasenej systém a že jinde by se tohle stát nemohlo... a hádejte co jsem měl za tričko
Tiskni
Sdílej:
DWORD 0Heh jen tak ze srandy, schválně zda na 64bitu je tam QWORD
společně s dalším softwareTím myslíš ty windows, že jo?
Jaký na to máte názor?Což o to. Já už tuto akceleraci (alias Burst režim v Queues) zažil i na vybrané stránky (dsl.cz, rychlost.cz,…) Na druhou stranu se dá také docela dobře testováním zjistit nastavení parametrů Burst režimu, nastavit si stahovač a takového
poskytovatelena tom pěkně škubat.