Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Po dlouhé době takový krátky dvojzápisek. V první části bych ve stručnosti sdělil svou zkušenost s vynikajícím systémem win 7 který měl problém s nastavením sítě z DHCP. A v druhé části upozornit na stále se rozrůstající nešvar v dnešních wi-fi sítích.
Čtvrtek cca 9:30 ráno mě probouzí zvonící telefon, volá jeden z mých zákazníků, že má problém se svými nově zakoupenými windows 7 ultimate. V krátkém 15-ti minutovém rozhovoru jej tedy vyslechnu a domluvíme si schůzku na 13:30, dotelefonuju a opět zavírám oči. V 13:00 vstávám a vyrážím tedy za zákazníkem.
První problém, jeho notebook od fujistu, který je postaven na intelu se odmítá spojit se switchem Cisco SLM2008 8-port Gigabit Smart Switch a aby ne, když má síťovku od realteku. Nastavuji tedy síťové kartě napevno 100Mb FD, nyní již síť běží, ovšem po rebootu se v přehledu sítí ukáží dvě sítě, domácí a neznámá. Zkouknu tedy jejich parametry a vše sedí, IP adresa, maska, brána i DNS. Nevydím tedy důvod v čem by mohla být chyba, projedu google a zde pár chytráků ve fóru radilo aktualizovat firmware v routeru, sic se mi to nezdálo, zkusil jsem to - a nepomohlo.
Mezi tím jsem si všiml, že ve výpisu v ipconfig /all je něco špatně s výchozí bránou, jako první adresa tam je 0.0.0.0 a až jako druhá je ta správná. Jak to? Jak jen k tomu mohlo dojít? Odpověď získávám při startu systému, kde systém jako první načte automatickou konfiguraci sítě s nějakými "vygenerovanými!?" hodnotami.
Zkoumám tedy systém dál, mé podezření padlo na firewall, zakazuji tedy firewall v celém systému (po spuštění, služby) reboot a zase nic, problém stále přetrvává.
Opět bez výsledku, natvrdo nastavené adresy fungují, stějně tak když se po načtení zakáže síťové rozhraní a následně znovu spustí, zde je vše OK.
Ok, tak poslední pokus, je již 20:00 a i když mne zákazník přemlouvá abych to ještě nevzdával, slibuje hory doly, zkusím opět své štěstí u strýčka google, tak tedy klíčová slova "automatická konfigurace windows zakázat" a ejhle, první co vyskočí, FAQ - KolejNET - VŠK 17. listopadu, Jak zakázat ve Windows automatickou konfiguraci IP? A ano, je to tu výsledek: přidat do HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Tcpip\Parameters
nový řádek IPAutoconfigurationEnabled DWORD 0
stejně tak ještě do podřazeného interface. Reboot a vše běží.
Ovšem z toho vyplývá několik otázek 1. Proč k tomu došlo? a 2. Proč má windows tuhle s prominutim dementní feature?
Na závěr jen dodám, že jsem se již i setkal s tím když týden po aktualizacích volala polovina zákazníků s windows vista že jim nejde internet, ti prozměnu nedostali IP z DHCP vůbec, řešení? Přepsat v HKEY _LO CAL_ MA CHI NE\SYS TEM\Current Con t rolSet\Ser vi ces\ Tcpip\Pa ra me ters\In ter fa ces\...
hodnotu DhcpConnForceBroadcastFlag
na 0 (nula)
A nyní jen ve stručnosti k akceleraci u wi-fi sítích, setkávám se s tím stále častěji, internet 4M za necelých 500Kč (taková běžná cena) ovšem na druhý pohled po rozkliknutí tarifu 4/2/1M, co to znamená?
Všude člověk čte akcelerace, 200% rychlosti navíc atd... Vyoadá to zajímavě, ba dokonce i lákavě.
Ale, když člověk čte dál a narazí na slušnějšího providera, který se o tom zmíní někde v nitru webu za desítkami odkazů ve FAQ, dozví se, že akcelerace je rychlost, propůjčená uživateli jen na určitou dobu po vybuzení linky.
V praxi tedy stahujete soubor, který má 100Mb, platíte za tarif u kterého máte na faktuře napsanou rychlost 4M, 4M Vám i stahování jede... prvních 10, 30, 60s dle poskytovatele. Po uplinutí času v akceleraci se Vaše "čtyrmego" může plazit rychlostí 1Mb/s
Nemluvě o rychlostech nad 10M, které sice na wi-fi nejsou nereálné, ovšem stačí málo k úplnému vytížení vysílače, natož pak 10M s agregaci 20M, výborný marketingový tah, jak z lidí vytáhnout hodně peněz za málo muziky. Problém nastává i u rychlosti současných wi-fi sítích, běžná rychlost na legálních (max šířka pásma 20MHz při max 1W vyzářeného výkonu!) spojích se zřídka kdy pohybuje přes 25Mb/s - což znamená 4 lidi na jedný vysílačce je až až...
Jaký na to máte názor?
Dodatek k windows 7, celou tu dobu jsem nadával co je to za zprasenej systém a že jinde by se tohle stát nemohlo... a hádejte co jsem měl za tričko
Tiskni
Sdílej:
DWORD 0Heh jen tak ze srandy, schválně zda na 64bitu je tam QWORD
společně s dalším softwareTím myslíš ty windows, že jo?
Jaký na to máte názor?Což o to. Já už tuto akceleraci (alias Burst režim v Queues) zažil i na vybrané stránky (dsl.cz, rychlost.cz,…) Na druhou stranu se dá také docela dobře testováním zjistit nastavení parametrů Burst režimu, nastavit si stahovač a takového
poskytovatelena tom pěkně škubat.