Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Tak tedy, rok 2009 je bezpečně za mnou, i jeho lunární verze, stejně jako zimní semestr a krátké zimní prázdniny. Konečně jsem se tedy donutil napsat výroční zápisek. Zkusím tedy stručně shrnout vývoj mého vztahu ke GNU/Linuxu v roce 2009.
Co se distribuční turistiky – o které jiní bloggeři často píší – týče, je u mě vše při starém. Už víc jak dva roky používám spokojeně Arch Linux. Své důvody důkladně rozebírám v loňském výročním blogu. Stejně tak, co se týče desktopových prostředí, zůstávám věrný KDE na výkonnějších strojích a E17 na nyní již skoro devět let starém notebooku.
Takhle na první pohled by to mohlo vypadat, že jsem strávil celý rok jenom užíváním si vyladěného systému aniž bych se nějak dál snažil rozvíjet. To bych ale nebyl já, abych si nenašel něco, v čem se můžu šťourat.
Loni začínal poslední semestr mého bakalářského studia. Když jsem procházel témata bakalářských prací, jediné téma, které mělo přímou souvislost s Linuxem, bylo SELinux. V té době jsem měl jen jakousi matnou potuchu, co to je, ale zároveň poměrně konkrétní potuchu, že nechci kvůli práci na bakalářce zapínat na disku hnijící ikspéčka. Zvolil jsem si tedy SELinux jako téma své práce.
Této volby nemůžu litovat, i když to nebylo vždy jednoduché, taková syntaxe jazyka m4 nebo API referenční politiky jsou fakt lahůdky. Mám ale docela dobrý pocit, že jsem se něco nového a zajímavého dozvěděl a něco, snad i trochu užitečného, vytvořil. Zároveň jsem práci sázel v LaTeXu, což mě také těšilo.
Při tvorbě práce jsem se také podruhé dostal k Fedoře. Podpora SELinuxu v ní je špičková, jinak je to ale systém, který mi příliš nesedí.
Práce je volně dostupná pod Creatives Commons by-nc-nd (PDF) a její část týkající se SELinuxu na Archu jsem také promítl do Arch WIKI. Přes léto a přes zimní prázdniny jsem se také vrátil ke zdrojovým kódům politiky pro Konqueror a KDE (aktuální verze patchů je dohledatelná v mailing-listu referenční politiky). Statečně se tedy peru s připomínkami vývojářů referenční politiky, svou zapomnětlivostí a posledních několik týdnů i GITem.
Loni na podzim se dosavadní správce balíčků souvisejících s SELinuxem v Archu vzdal jejich další správy, takže jsem ke svému skromnému výčtu obhospodařovaných balíčků v ARUu přidal ještě ty SELinuxové. Případné zájemce o SELinux v Archu ale musím varovat, že jeho podpora je řekněme ve fázi vhodné pro zkoumání.
V létě mě začal opouštět pevný disk, tak jsem si řekl, že po koupi nového disku, neudělám jen přesun systému z jednoho na druhý, ale zkusím i něco dosud neznámého. Má paranoia dospěla tak daleko, že jsem si vybral šifrování disku pomocí LUKS doplněné o LVM a PAM-mount, o čemž se detalněji rozepisuji v zápisku o hikari.
Postupně jsem zašifroval disky na všech strojích. Současně s tím, jsem se také pustil do velké přejmenovací akce. Zde se projevil můj zájem o japonštinu, takže z Venice se stalo Hikari, z Newcastlu Tsubaki a obstarožní – dobře ostatní počítače jsou taky obstarožní, ale tento noťas nejvíc – Northwood se změnil na Kanashimi. Mimochodem v nějaké diskuzi jsem splašil člověka ochotného vytisknout mi Powered by Arch Linux samolepky, takže mám všechny stroje hezky polepené . Nějaké samolepky ale zbyly…
Mé já již nějakou dobu lačně pošilhávající po EEEčku, bylo konečně ukojeno před začátkem zimního semestru. Kawagiri je skladný desetipalcový miláček, jehož designer by ale měl za jeho povrchovou úpravu viset za koule v průvanu. Více se o Archu na EEEčku rozepisuji v zápisku o Kawagiri. O nových fenoménech jako je WIFI a LAN od Atherosu krom zápisku ještě občas cosi spíše nelichotivého prohodím v diskuzích pod zprávičkami o novém jádře.
Druhým a tentokrát nečekaným přírůstkem je Haku. Moudrý konstruktér vybavil tento notebook hezkým hliníkovým povrchem, grafickou kartou ATI 3650 a operačním systémem Windows Sedum, kterýžto jsem po pár reinstallech úspěšně usměrnil do menší půlky disku a zašifroval True Cryptem. Musím říct, že na hraní počítačových her je to systém dobrý. Proti Linuxu překvapí rychlost startu, ovšem jisté zpomalování systému s rostoucím věkem je stále znát. Co se týče ATI pod Linuxem, není to zas až tak hrozné, jak jsem si po některých příspěvcích na ábíčku myslel, ale NVidia či Intel to není. Mám tedy konečně systém, kde bez sebemenších problémů spustím dvoje KDE naráz, jednou v provedení Archu, podruhé Fedory.
Při zkoumání SELinuxu ve vybraných distribucích jsem ještě pilně multibootoval. S novým diskem na Hikari přišel ale také Arch na celých jeho 500 GB, takže místo hnití ikspéček na samostatné partici pro strýčka příhodu, jsem vyzkoušel Virtualbox. Stejně tak i Fedora na Haku putovala do Virtualboxu, na hokus pokusy s SELinuxem to stačí.
Postupně se stále více sžívám s příkazovou řádkou. Tady musím poděkovat za užitečný seriál na ábíčku. Taky jsem se konečně dokopal k tomu nastavit si vim jako výchozí editor a začít se s ním seznamovat bojem.
To byly tedy Linuxově významné události v roce 2009. Snad se mi rok 2010 podaří shrnout kolem Nového roku, protože jestli to takhle půjde dál, začínám se obávat, že se za pár let dostanu k výročnímu zápisku až v létě. Jinak si už nezbývá než prát, aby rok 2010 byl vydařený i v nelinuxových oblastech. PF 2010. ;-P
Tiskni
Sdílej:
Případné zájemce o SELinux v Archu ale musím varovat, že jeho podpora je řekněme ve fázi vhodné pro zkoumání.Hmm, a nechtělo by se Vám to dotáhnout do nějakého lepšího stavu?