PixiEditor byl vydán ve verzi 2.0. Jedná se o multiplatformní univerzální all-in-one 2D grafický editor. Zvládne rastrovou i vektorovou grafiku, pixel art, k tomu animace a efekty pomocí uzlového grafu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GNU LGPL 3.0.
Byly představeny novinky v Raspberry Pi Connect for Organisations. Vylepšen byl protokol auditu pro lepší zabezpečení. Raspberry Pi Connect je oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče. Verze pro organizace je placená. Cena je 0,50 dolaru za zařízení za měsíc.
CISA (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency) oznámila veřejnou dostupnost škálovatelné a distribuované platformy Thorium pro automatizovanou analýzu malwaru. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Ubuntu nově pro testování nových verzí vydává měsíční snapshoty. Dnes vyšel 3. snapshot Ubuntu 25.10 (Questing Quokka).
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia Proton Authenticator. S otevřeným zdrojovým kódem a k dispozici na všech zařízeních. Snadno a bezpečně synchronizujte a zálohujte své 2FA kódy. K používání nepotřebujete Proton Account.
Argentinec, který byl náhodně zachycen Google Street View kamerou, jak se zcela nahý prochází po svém dvorku, vysoudil od internetového giganta odškodné. Soud uznal, že jeho soukromí bylo opravdu porušeno – Google mu má vyplatit v přepočtu asi 12 500 dolarů.
Eben Upton, CEO Raspberry Pi Holdings, informuje o RP2350 A4, RP2354 a nové hackerské výzvě. Nový mikrokontrolér RP2350 A4 řeší chyby, i bezpečnostní, předchozího RP2350 A2. RP2354 je varianta RP2350 s 2 MB paměti. Vyhlášena byla nová hackerská výzva. Vyhrát lze 20 000 dolarů.
Představen byl notebook TUXEDO InfinityBook Pro 15 Gen10 s procesorem AMD Ryzen AI 300, integrovanou grafikou AMD Radeon 800M, 15,3 palcovým displejem s rozlišením 2560x1600 pixelů. V konfiguraci si lze vybrat až 128 GB RAM. Koupit jej lze s nainstalovaným TUXEDO OS nebo Ubuntu 24.04 LTS.
Po půl roce od vydání verze 2.41 byla vydána nová verze 2.42 knihovny glibc (GNU C Library). Přehled novinek v poznámkách k vydání a v souboru NEWS. Vypíchnout lze například podporu SFrame. Opraveny jsou zranitelnosti CVE-2025-0395, CVE-2025-5702, CVE-2025-5745 a CVE-2025-8058.
Byla vydána nová verze 9.15 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vyřešeno - šel jsem na FI MUNI a teď uvidíme:) Díky za rady...
Založil jsem si blog. Mám k tomuto slovu odpor. Tímto vás zde vítám:)
NAME
Petr Šigut
DESCRIPTION
Jakou vysokou školu si vybrat? Samozřejmě mě baví informatika a našel jsem si tyto dvě školy (fakulty):
http://www.fi.muni.cz/
http://www.fit.vutbr.cz/
A na obě si podal přihlášku... jenže co když to nevyjde? Mohl by mi doporučit někdo nějakou další školu? Našel by se nějaký student (či studentka) výše dvou uvedených, kterého bych mohl otravovat na mailu?:)
I když chápu, že matematika je základ, nejde mi a moc mě nebaví - čili bych radši aplikovanou informatiku a tak. Samozřejmě bych chtěl dělat s Linuxem či jakýmkoli unixem, se síťema, bezpečnost a tak.
Díky
Tiskni
Sdílej:
Jinak pokud muzu doporucit, tak se zdaleka vyhni FIM (fakulta informatiky a managementu) na Univerzite Hradec Kralove,no, já mám pocit, že za vše hovoří toto:
$ telnet www.uhk.cz 80 Trying 195.113.118.5... Connected to www.uhk.cz. Escape character is '^]'. GET / HTTP/1.0 HTTP/1.1 403 Forbidden ( The server denied the specified Uniform Resource Locator (URL). Contact the server administrator. )druhý pokus:
$ telnet www.uhk.cz 80 Trying 195.113.118.5... Connected to www.uhk.cz. Escape character is '^]'. GET http://www.uhk.cz/ HTTP/1.0 HTTP/1.1 500 ( The request was rejected by the HTTP filter. Contact your ISA Server administrator. )... nevím, co je to tam zač za server, možná by se dalo něco vyvěštit z tohoto fragmentu kódu chybové hlášky:
<META content="MSHTML 5.50.4522.1800" name=GENERATOR>
nemyslím si, že by bylo možno dle www serveru vyvěštit celkovou kvalitu školy ... ale zapřemýšlejte o souvislostech ... (hint: na čem běží servery UK, MU, ZČU, ČVUT, VUT ...?)
$ nc www.uhk.cz 80 HEAD / HTTP/1.1 Host: www.uhk.cz HTTP/1.1 200 OK Connection: close Expires: Thu, 19 Nov 1981 08:52:00 GMT Date: Mon, 23 Jan 2006 16:12:43 GMT Content-type: text/html Server: Microsoft-IIS/6.0Ale nejsem si jist co to komu o čem řekne.
$ telnet www.uhk.cz 80 Trying 195.113.118.5... Connected to www.uhk.cz. Escape character is '^]'. HEAD / HTTP/1.1 HTTP/1.1 403 Forbidden ( The server denied the specified Uniform Resource Locator (URL). Contact the server administrator. )All Internet-based HTTP/1.1 servers MUST respond with a 400 (Bad Request) status code to any HTTP/1.1 request message which lacks a Host header field. (RFC 2616)
Btw. pokud uz vis neco o *nixu, budes mit na FI MU vyhodu. Spousta lidi tu ma s unixem nezanedbatelne problemyNo u nás na FITu je to podobné, na unixu dělají především nadšenci. Onehdá jsem musel nějakým lidem vysvětlovat, proč jim nejde jejich projkt přeložit na evě (FreeBSD server), když to u nich doma na Linuxu přece šlo. Onehdy se jeden traged ptal, jak se z pocitace na kolejich dostat na studentsky unixovy server -- akorat nechapu, jak se mohl dostat az do tretaku
...
gmake
.
Chces-li programovat (cecko, assembler) a bavi te vic hardware a rekneme technicteji (realite blize) pojata informatika, pak jdi na VUT. Pokud mas zalibu v teoriich, matice a vubec teoreticteji pojate informatice, pak jdi na MUNI, ale pocitej s tim, ze i to programovani apod. tu je. Nicmene flakat se neda ani na jedne skoleS prvou časťou súhlasím, s tou druhou to je horšie. Bohužiaľ sa na FI dá flákať úplne rovnako ako inde (miestami ešte o kúsok viac). Jediné, čo tomu môže zabrániť je osobný prístup a volenie náročných predmetov. Väčšina z tých bežných nie je na čas/vedomosti príliš náročná.![]()