Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
Tak jsem se mrknul co dovede dc. Fakt užitečná hračička. Tak třeba jak udělat program pro nalezení největšího společného dělitele. Brnkačka:
dc -e '[r]sb[szpq]sc[sadlarla>b~d0=cldx]sd??ldx'No já vím, že jsem cvok, ale tahle věcička se mi fakt líbí.
tac
v sedu sed 'x;1!H;$!d;x'už není tak c00l, už vím co chci mít v podpisu teď.
Updated: Takže to mám blbě a až budu mít čas tak to zkusím přepsat.
Updated2: Po obědě se makat nechce, tak konečně fungující verze.
dc -e '[rSadLar%d0<a]sa??laxsap'A to s použitím jediného registru. Pro ty co vyžadují GUI tu mám vylepšenou verzi :-)
dc -e '[rSadLar%d0<a]sa[a=]P?[b=]P?laxsa[result:]Pp'
Updated3: Zkrácení o jeden znak a ochrana před poškozením od uživatele.
dc -e '??[rSadLar%d0<a]dsaxsap' dc -e '[a=]P?[b=]P?[rSadLar%d0<a]dsaxsa[result:]Pp'
Updated4: Nějak nemám den nebo co. Ještě kratší verze.
dc -e '??[dSarLa%d0<a]dsaxsap' dc -e '[a=]P?[b=]P?[dSarLa%d0<a]dsaxsa[result:]Pp'
Updated5: A ještě jeden znak.
dc -e '??[dSarLa%d0<a]dsax+p' dc -e '[a=]P?[b=]P?[dSarLa%d0<a]dsax+[result:]Pp'
Nemaje klasického informatického vzdělání byl jsem toho ve škole ušetřen. O čem mluvím? Všechny ty algoritmy pro třídění a tak. No a pak to člověk potřebuje a neví. Když už to zjistí, tak si to chce vytesat do kamene. Ehm do webu. Tak taky rozšířím zbytečně duplicitní stránky, na kterých je taková, nebo onaká implementace quicksortu. Až to zas někdy budu potřebovat a jestli bude abíčko ještě existovat, tak to třeba tady najdu.