Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nemaje klasického informatického vzdělání byl jsem toho ve škole ušetřen. O čem mluvím? Všechny ty algoritmy pro třídění a tak. No a pak to člověk potřebuje a neví. Když už to zjistí, tak si to chce vytesat do kamene. Ehm do webu. Tak taky rozšířím zbytečně duplicitní stránky, na kterých je taková, nebo onaká implementace quicksortu. Až to zas někdy budu potřebovat a jestli bude abíčko ještě existovat, tak to třeba tady najdu.
#include <sys/time.h> #include <stdio.h> #include <stdlib.h> #define timedif(start, stop) \ (u_int)((stop)->tv_sec - (start)->tv_sec - ((stop)->tv_usec < (start)->tv_usec)) #define utimedif(start, stop) \ (u_int)((stop)->tv_usec - (start)->tv_usec + 1000000*((stop)->tv_usec < (start)->tv_usec)) #define N (10000000) #ifndef __u_char_defined typedef __u_int u_int; #endif u_int numbers[N]; #define swap(i,j) \ { register u_int pom=*i; *i=*j; *j=pom; } void quicksort(u_int *start, u_int *end) { u_int *i, *low=start; /* low is place for pivot */ for(i=start; i<end; i++) { if(*i<*end) /* end element is pivot */ { swap(i, low); low++; }; }; swap(low, end); /* place pivot to his place */ if(start<low-1) quicksort(start, low-1); if(low+1<end) quicksort(low+1, end); } int main(void) { u_int rand_seed; #ifdef __USE_BSD struct timezone foo_; struct timezone *foo=&foo_; #else void *foo=NULL; #endif struct timeval start, stop; gettimeofday(&start, foo); rand_seed = start.tv_usec; srand(rand_seed); { /* init numbers */ u_int i; for(i=0; i<N; i++) numbers[i]=rand(); } /* start measure */ gettimeofday(&start, foo); quicksort(numbers, numbers+N-1); /* measure time */ gettimeofday(&stop, foo); printf("#Sorting %d numbers consumed %d.%06dsec\n", N, timedif(&start, &stop), utimedif(&start, &stop)); { /* test result */ u_int i; char OK=1; for(i=0; i<N-1 && (OK &= numbers[i]<= numbers[i+1]); i++); printf(OK?"All OK.\n":"Something bad.\n"); return !OK; } }
P.S.: Tato implementace není vhodná pro částečně setříděné pole. Patch pro částečně setříděná pole:
@@ -20,6 +20,7 @@ void quicksort(u_int *start, u_int *end) { u_int *i, *low=start; /* low is place for pivot */ + swap(start+(end-start)/2, end); for(i=start; i<end; i++) { if(*i<*end) /* end element is pivot */
Tiskni
Sdílej:
for(i=start; i<end; i++) { if(*i<*end) /* end element is pivot */ { swap(i, low); low++; }; };Ta část jednoznačně provádí třídění na prvky menší než
*end
a na prvky nemenší. To je třídění jak vyšité. Je to třídící algoritmus na řazení rpvků.
start+(end-start)/2
lze napsat takto: (start+end)/2