Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Nemaje klasického informatického vzdělání byl jsem toho ve škole ušetřen. O čem mluvím? Všechny ty algoritmy pro třídění a tak. No a pak to člověk potřebuje a neví. Když už to zjistí, tak si to chce vytesat do kamene. Ehm do webu. Tak taky rozšířím zbytečně duplicitní stránky, na kterých je taková, nebo onaká implementace quicksortu. Až to zas někdy budu potřebovat a jestli bude abíčko ještě existovat, tak to třeba tady najdu.
#include <sys/time.h> #include <stdio.h> #include <stdlib.h> #define timedif(start, stop) \ (u_int)((stop)->tv_sec - (start)->tv_sec - ((stop)->tv_usec < (start)->tv_usec)) #define utimedif(start, stop) \ (u_int)((stop)->tv_usec - (start)->tv_usec + 1000000*((stop)->tv_usec < (start)->tv_usec)) #define N (10000000) #ifndef __u_char_defined typedef __u_int u_int; #endif u_int numbers[N]; #define swap(i,j) \ { register u_int pom=*i; *i=*j; *j=pom; } void quicksort(u_int *start, u_int *end) { u_int *i, *low=start; /* low is place for pivot */ for(i=start; i<end; i++) { if(*i<*end) /* end element is pivot */ { swap(i, low); low++; }; }; swap(low, end); /* place pivot to his place */ if(start<low-1) quicksort(start, low-1); if(low+1<end) quicksort(low+1, end); } int main(void) { u_int rand_seed; #ifdef __USE_BSD struct timezone foo_; struct timezone *foo=&foo_; #else void *foo=NULL; #endif struct timeval start, stop; gettimeofday(&start, foo); rand_seed = start.tv_usec; srand(rand_seed); { /* init numbers */ u_int i; for(i=0; i<N; i++) numbers[i]=rand(); } /* start measure */ gettimeofday(&start, foo); quicksort(numbers, numbers+N-1); /* measure time */ gettimeofday(&stop, foo); printf("#Sorting %d numbers consumed %d.%06dsec\n", N, timedif(&start, &stop), utimedif(&start, &stop)); { /* test result */ u_int i; char OK=1; for(i=0; i<N-1 && (OK &= numbers[i]<= numbers[i+1]); i++); printf(OK?"All OK.\n":"Something bad.\n"); return !OK; } }
P.S.: Tato implementace není vhodná pro částečně setříděné pole. Patch pro částečně setříděná pole:
@@ -20,6 +20,7 @@ void quicksort(u_int *start, u_int *end) { u_int *i, *low=start; /* low is place for pivot */ + swap(start+(end-start)/2, end); for(i=start; i<end; i++) { if(*i<*end) /* end element is pivot */
Tiskni
Sdílej:
for(i=start; i<end; i++) { if(*i<*end) /* end element is pivot */ { swap(i, low); low++; }; };Ta část jednoznačně provádí třídění na prvky menší než
*end
a na prvky nemenší. To je třídění jak vyšité. Je to třídící algoritmus na řazení rpvků.
start+(end-start)/2
lze napsat takto: (start+end)/2