Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Jedna z výtek na adresu erlangu, co jsem zaznamenal, je nemožnost napsat rekurzivní funkci přímo v shellu. Přitom je to spíše příznak nedostatku informovanosti. Přiznám se bez mučení, že jsem to taky ze začátku nevěděl, protože k tomu je potřeba devilish ingenuity (slovy Joe Armstronga na straně 57). Ve výše odkazované disertační práci je jako ukázka výpočet faktoriálu.
6> Fact = fun(X) -> G = fun(0,F) -> 1; (N, F) -> N*F(N-1,F) end, G(X, G) end. #Fun<erl_eval.5.123085357> 7> Fact(4). 24
Pokud vás z uvedeného kódu nebolí hlava, tak jděme dále. Co třeba funkce, která bude vracet sekvencery (funkce vracející list hodnot se zvoleným krokem). Nic těžkého, ta rekurze je tam stejně jen jedna:
14> StepSeqGen = fun(Step) -> G = fun(X,Y,Z,F) when X > Y -> []; (X,Y,Z,F) -> [X|F(X+Z, Y, Z, F)] end, fun(Start,Stop) -> G(Start, Stop, Step, G) end end. #Fun<erl_eval.6.56006484> 15> ByOne=StepSeqGen(1). #Fun<erl_eval.12.115169474> 16> ByOne(1,10). [1,2,3,4,5,6,7,8,9,10] 17> ByTwo = StepSeqGen(2), ByTwo(0,10). [0,2,4,6,8,10] 18> (StepSeqGen(3))(0,10). [0,3,6,9]
Takže rekurze přímo v shellu psát jdou i když to není na první pohled zrovna patrné. Stačí jen troška té devilish ingenuity.
Tiskni
Sdílej:
letrec
. A když to není v shellu, tak rekurze jde i bez toho předávání funkce jako parametru?Samozřejmě.