Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
. Táta boty umyl, dal do krabice a vzal sebou paragon o nákupu, protože boty jsou ještě celý rok v záruce.
Boty předal na přepážce, kde s ním sepsali reklamační lístek. Za 14 dní měl táta cestu kolem Bati, tak se šel poptat jak to vypadá. Paní se šla podívat a vrátila se s vyjádřením k reklamaci od vedoucího prodejny. Až jsem bylo vše v pořádku, akorát ten konec se nějak nepovedl. Vyjádření od vedoucího prodejny bylo následující.
1) Každá podšívka (v obuvi speciálně) je vystavena intenzivnímu namáhání otěrem a oděrem což se projeví opotřebením. No jo oni mu zapomněli říct, že je vlastně nesmí nosit.
2) Prodření podšívky mohlo také ovlivnit například nedodstatečná fixace obuvi, nešetrné používání (bez použití obouvací lžíce), či specifický tvar patní kosti. Jinými slovy, táta si zřejmě neumí pořádně zavázat boty, obouvací lžíce mu nic neříká a ještě má špatný tvar obou patních kostí.
3) Závěr doporučuji opravu v režii uživatele a reklamaci jako neoprávněnou zamítáme
Největší fór bylo, že tátovi ještě doporučili Bat'a opravnu přímo v jejich budově.
Občanský zákoník do konce roku 2002 neřešil termín opotřebení věci, ale nástup novely od 1.1.2003 již ano. Více informací zde Občanský zákoník: Běžné opotřebení, reklamace a záruka
Tiskni
Sdílej:
Proc nejmenovaneho? To je prave ta pricina problemu - ze u nas neukazujeme prstem na ty, kteri delaji spatnou praci.Přesně tak - ven s tím!
To samé říká táta, ale i když je koupíš jinde, dopadneš dle mého názoru stejněPřesně tak, asi mám taky divnou patní kost, ale za posledních deset let jsem neměl boty, které by mi vydržely ve slušném stavu dýl, než tři měsíce. Pak nastane stejný problém, jaký popisuješ v blogu.
)
Ja se tem firmam v CR fakt divim - ze jim to stoji za to? Usetrili jedny boty a ted maji takovou "reklamu", ze si vetsina lidi, kteri se o tehle story jen doslechnou, u Bati uz boty rozhodne nekoupi (ja tedy urcite ne).Bohužel to tak nefunguje. Většina lidí si nedá říct a půjde tam stejně nakupovat. To je třeba případ Alza.cz (s těmi už jsem skoncoval, přestože mají jednoznačně nejpřehlednější e-shop v oblasti výpočetní techniky) nebo některých dalších obchodů. Dokonce i lidé, kteří si se stejnou firmou nabili hubu už několikrát, tam půjdou znovu.
Dokonce i lidé, kteří si se stejnou firmou nabili hubu už několikrát, tam půjdou znovu.Hmm, tak to se pak nemuzeme divit, ze u nas mame sluzby jake mame. Komu neni rady, tomu neni pomoci. Ale presto myslim - nebo spise doufam - ze to neni tak uplne pravda - mnoho lidi, byt ne vsichni, si poradit da - ja se treba naprosto zasadne nevracim tam, kde jsem mel spatnou zkusenost, a kdyz kupuju neco drazsiho tak se po internetu rozhlidnu, jak jsou odezvy zakazniku, abych vedel s kym mam tu cest. Navic jsem se naucil delat problemy - nechat si zavolat nadrizeneho kdyz se mi neco nelibi, delat dusno... aby lidi videli ze jim neprojde, kdyz se snazi se zakaznikem zametat. Zjistil jsem ze kouzelna otazka casto byva "prosim vas jak se jmenujete?"... a zapsat si to. To byva takovy psychologicky zlom, kdy si lidi uvedomi, ze uz nejsou ta velka instituce proti malinkemu zakaznikovi/klientovi, ale ze bych mohl delat problemy jim osobne, dotlacit je jako konkretni osobu k zodpovednosti treba pred nadrizenymi, pred medii atd. Muj otec vtipalek se parkrat dokonce vytasil s "muzete mi prosim o tom rict vic, ja jsem novinar a tohle by mohlo byt zajimave tema..." ...az jsem zazsnul jak nekteri totalne arogantni lidi vymeknou
Navic jsem se naucil delat problemy - nechat si zavolat nadrizeneho kdyz se mi neco nelibi, delat dusno... aby lidi videli ze jim neprojde, kdyz se snazi se zakaznikem zametat. Zjistil jsem ze kouzelna otazka casto byva "prosim vas jak se jmenujete?"... a zapsat si to. To byva takovy psychologicky zlom, kdy si lidi uvedomi, ze uz nejsou ta velka instituce proti malinkemu zakaznikovi/klientovi, ale ze bych mohl delat problemy jim osobne, dotlacit je jako konkretni osobu k zodpovednosti treba pred nadrizenymi, pred medii atd. Muj otec vtipalek se parkrat dokonce vytasil s "muzete mi prosim o tom rict vic, ja jsem novinar a tohle by mohlo byt zajimave tema..." ...az jsem zazsnul jak nekteri totalne arogantni lidi vymeknouTaké je dobré - pokud se něco řeší telefonicky - si ten hovor nahrávat a hned na začátku to oznámit ("v zájmu hladkého vyřešení reklamace je tento hovor nahráván"). Někdo hned praští s telefonem, jindy to ale může mít zajímavé výsledky
Takze myslis, ze by bylo lepsi, kdyby ten zarucak hned vyplnili a v pripade, ze je zbozi nefunkcni, tak o nej az na 30 dnu prijit?Ne, bylo by lepší, aby záručák vyplnili a v případě, že je zboží nefunkční, ho ihned vyměnili nebo vrátili peníze.
Já teda občas musím do města na nákup takže mi není zatěžko se stavit v obchodě kde jsem si před čtrnácti dnama koupil mixér.Já si tady ve městě mixér nekoupím, protože není kde. Ano, je tu několik prodejen, ale ty mají vcelku kulové. Pokud si chci vybrat a nechci si objednávat v e-shopu, znamená to často jet přinejmenším do Kolína.
Oni dělají něco pro zákazníka nad rámec povinností a jemu se to nelíbí.Co dělají nad rámec povinností? Že nevyplňují záručáky? To dělají proto, že je to pro ně výhodné - nemusejí řešit zkoušení na prodejně, zjednodušují si reklamace a ještě donutí člověka přijít znovu do prodejny, takže mají příležitost mu opět něco prodat.
no to bych rád věděl co by mi tak asi mohli vnutit. Dobrý den já si jdu pro razítko do papíru od mixéru. A nechcete si k tomu razítku koupit ještě ledničku a televizi? Takhle nějak si to představuješ?Ne. Ale třeba: "Ještě jsem chtěl koupit ty baterky (žárovky, kabel, rozdvojku...). Sice jsem se pro něch chtěl zastavit u nás za rohem, ale když už jsem tady, tak si je tu můžu koupit."
Kolik to je z KH do Kolína? Sto kilometrů? Já myslím tak 12 i s manévrama po parkovišti.No, když budu počítat na to celé počítat jen půl hodiny, tak je to pořád dost času. Čas jsou peníze, kromě toho se s ním dá naložit i jinak (tím nemyslím jen hádat se v diskusích na abíčku
).
Jo, kdo chce hledá způsob, kdo nechce hledá důvod.Proč bych měl hledat způsob u něčeho, co jen suše hodnotím. Nevyplňování záručáku nepovažuji za službu zákazníkům, ale za přínos prodejci. Je to podobné, jako když tu někdo navrhuje jako službu pro zákazníky to, aby prodejci museli povinně prodávat počítač bez OS (s tím, že by si ho tam zákazník musel nainstalovat sám).