Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
že mě nezajímá programátorská stránkaUživatele Gimpu by taková věc, pro klid jejich duše, ani zajímat neměla, co jsem tak zaslechl
Linux nikomu nevnucuji, chabé argumenty typu v linuxu jede všechno, je zadarmo, blablabla nepoužívám, protože sám vím jak je někdy obtížné naopak v linuxu něco rozchodit a maximálně podám pomocnou ruku někomu kdo má o linux opravdový zájem (tedy nekrmím ho vizí dokonalých windows). A znám spoustu "linuxáků" trollů (nainstalovali si ubuntu/opensuse/mandrivu na první pokus (přeji jim to štěstí), myslí si co jsou to za borci a kážou pravou víru všude možně, neberou si servítek a se*ou na protiargumenty.
Ovšem mnohem více znám antilinuxáků co dokažou řvát jen LINUX SUXXX, LInUX SHIIIT, v té sračce nic nejede, jak to můžěs používat a jde jim jenom o to někoho nasrat, případně vyřvat ten pocit, že prohláli bitvu s tímto operačním systémem, kvůli neochotě se cokoliv učit a při první potíži to vzdali (chyba byla samozřejmě na straně linuxu, jak jinak). Však mi jeden kamarád řekl - "Když je ten linux tak stabilní, posaď mě k němu a garantuju ti, že ho nějak zhodím..." Asi vám byl jasný můj výraz.
Takže chyby jsou na obou táborech a je to prostě v lidech. Pokud se to dříve nestávalo, tak jenom proto že linux používali odborníci, a ti většinou chápali ubohost jednostranných a lehce vyvratitelných výkřiků. Toto ale padá s obyčejným uživatelem.
Dnes si užívám svých vlastních Windows Vista, jsem to ale čurák, že? :)Jo seš
Vy absolutní většino normálních lidských linuxáků, spojme se, vyhledejme tato hovada, zamkněme je do sklepení, zahoďme klíčky a předstírejme hluboké zapomění.To je docela v rozporu s tou tolik citovanou svobodou. Jsou to taky lidé, takže ať si řvou. Vyrostou a řvát (snad) přestanou.
Proč? Protože oni jsou ten důvod, proč uživatelé W nesnáší uživatele L.Kdyby touhle vetou tvuj blogpost zkoncil, hlasoval bych pro "Dobry". Takhle se hlasovani pouze zdrzim. Pouzivej si co chces, ja taky mam dualboot Sid/XP. Ale s Vistou jejiz "kvality" zde jiz byly docela dobre popsany tu neohromis nikoho. BTW, jak to vypada s tim tvym clankem?
Citát 1:
Já se ještě nepotkal s windowsákem, který by byl pohoršen tím, že používám Linux.
Citát 2:
Protože oni jsou ten důvod, proč uživatelé W nesnáší uživatele L.
To je tak trochu v rozporu. Co tím chtěl básník říci?
Samozřejmě souhlasím s tím, že by neuškodilo vymýtit netolerantní burany. Často jde o lidi, kteří Linuxu, Windows nebo celé problematice operačních systémů příliš nerozumí.
Jiná otázka ovšem je, proč se na veřejných diskusích často objevují kritici Windows. Myslím, že důvod tkví z velké části v tom, že na Windows opravdu je co kritizovat.
Pokud si například někdo stěžuje, že má už potřetí zavirovaný počítač, nebo barvitě popisuje, jak si nakoupil/nakradl spousty zpomalujících anti(virů|spamů|spyware) a podobného balastu, nezřídka si tím o peprnou poznámku přímo říká...
V jedné diskusi jakýsi trouba tvrdil, že Windows jsou spolehlivý systém, protože je používá každý den a vydrží mu běžet i pět hodin bez problémů. Z toho by šel do vrtule snad každý uživatel každého UNIXu. Kdyby se chlubil pěti měsíci, pěti lety... Ano, to bych pochopil. Ale pět hodin? To je absurdní.
Faktem ovšem je, že hloupá hovada existují na obou „stranách“ a i samotné dělení uživatelů na „strany“ je chybou.
Pace ruleeeezzzzz! :)Nekdo ma rad rychlou chuzi?
Tiskni
Sdílej: