Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Asi pred masicem jsem premyslel, zda zakoupit iMac nebo klasicke PC. Nakonec vyhralo klasicke PC.
Predchozi pocitac jsem mel cca 5 let, s novym pocitacem predpokladam podobny casovy horizont, takze kvuli budouci rozsiritelnosti jsem nakonec sahnul po "klasickem" PC v teto sestave:
CPU Intel Conroe Core2 Duo E6600 2,4GHz/4MB/1066MHz/LGA775 COOLER SCYTHE SCNJ-1100P Ninja PLUS Cooler Rev.B MB Asus P5W DH DLX , s.775, i975, 1066, WF/2PCIe/FW/2GL RAM GEIL 2x1GB DDR2 PC800 (GX22GB6400UDC) *BK VGA GigaByte MAYA GF 7600GT Silent2 256MB PCIE(NX76T256D-RH) Zdroj Fortron Blue Storm II 400W/PFC FSP400-60THN/THN-P HDD Samsung HD501LJ 500GB 16MB SATAII DVD-R/+R Samsung SH-S183L S-ATA, černá, OEM CASE COOLERMASTER Centurion 532 Black RC-532-SKN1-GP COOLER XILENCE case fan 120 mm, black/red (xpf120.r)
Nechci zde debatovat vhodnosti, vyvazenosti nebo hardwarove naklonosti k te ci one znacce, pred koupi jsem si hledal na netu kompatibilitu s linuxem, zase az tak slavne to nebylo, ale risknul jsem to a dopadlo to dobre (zatim). Co jsem vyhledal, tak chyby se muzou objevit v kombinaci S-ATA disku a klasicke IDE DVD mechaniky, proto jsem vzal vse S-ATA a graf. kartu nvidii kvuli lepsim ovladacum, i kdyz jsem byl predtim zastance ATI kvuli lepsimu obrazu, ale pri pouziti DVI zalezi uz snad jen na monitoru.
S linuxem na desktopu jsem zacal teprve nedavno, aplikace jako beryl, amarok me doslova dostaly a spolecne se snadnou instalaci a aktualizaci a pomerne dobrem vychozim vzhledu jsem zastance ubuntu, konkretne Kubuntu, ktere jsem si na tento stroj chtel instalovat.
Po prekonani prvotnich problemu s instalaci kvuli rozdeleni disku jsem nainstaloval Kubuntu 6.10, reboot a start krasne svizny, pote jsem se dal do nastavovani HW.
Stahl jsem si aktualni ovladace ke graf. karte, instalace bez problemu, na par kliknuti a restart X serveru, pote jsem se dal do nastaveni WiFi, ktere je integrovano primo na zakladni desce. Tady jsem poprve narazil. System sice rozpozna rozhrani, dokonce lze zobrazit seznam dostupnych siti, ale pripojeni neni mozne. Stejnou zkusenost jsem vygoogloval i u ostatnich uzivatelu teto zakladni desky.
Jedine mozne reseni v soucasne dobe je pouziti ndiswrapper, ne vsak verze z repozitaru ubuntu, ale novejsi verze rucne nainstalovane ze zdrojovych kodu, a pouziti ovladace pro windows 98, verze tohoto ovladace vsak nesmi byt vyssi nez 1221. V teto kompinaci wifi funguje vcetne kodovani WPA-PSK.
Pote jiz nic nebranilo zaktualizovat system a doplit aktualni kde a amarok z repozitaru kubuntu.org, plus nejaky ten tweak pro ext3 a zrychleni bootovani.
Dalsi vymozenosi zakladni desky je pribalene dalkove ovladani, ktere opet nejde zprovoznit pomoci Lirc v repozitarich ubuntu, musi se stahnout aktualni verze 0.81pre a zkompilovat ze zdrojovych kodu a podporou asusdh, po instalaci se prekopiruje soubor s nastavenim pro ovladac a dalkove ovladani lze pouzivat. V KDE jsem si z repozitaru nainstaloval IRKick, abych mohl ovladat Amarok, vse se zadarilo na vybornou.
Jak jsem jiz psal, beryl se mi svymi vlastnostmi hodne libi, stejne tak jako myslenka dashboardu v MAC OS X. Nasel jsem tedy pekny program Screenlets, ktery se nainstaluje spolecne s widget vrstvou do berylu. Pote je mozne po stisku nadefinovanych klaves nebo najeti mysi do nadefinovaneho rohu zobrazit sve screenlets, mezi kterymi jsou informace o pocasi, kalkukacka, listky na poznamky a ruzne dalsi hracicky.
Takze jsem nyni se svym systemem spokojen, konecne po patnacti letech ovladam ja pocitac a ne on me, kdy jsem si z duvodu hardwarovych omezeni nemohl dovolit to ci ono. Tenhle zapis je spis pro me, abych si pamatoval, jak postupovat pri zprovozneni wifi a dalkoveho ovladani, treba se to jeste nekomu bude hodit.
Uvidime co noveho a spatneho prinese Kubuntu 7.04, s verzi Herd 5 jsem nenabootoval ani do grafickeho prostredi.
Tiskni
Sdílej:
s/tweek/tweak
Jinak vám přeju, ať dobře (a dlouho) slouží. :)