Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Moje milá už si ze mě dělá srandu, že do Anglie nosíme neštěstí. Když jsme byli před dvěma lety na výletě v Londýně, zrovna se tam pár nespokojenců rozhodlo vyhodit do vzduchu sebe, 52 dalších a tři vagóny metra + jeden autobus.
Tentokrát je situace lepší – pouze se bouří Severní moře a vypadá to, že Holanďani si vyhrnují nohavice a odnášejí televize na půdu. Východní Anglie se spokojila s velkými vlnami, evakuací několika přímořských městeček a uzavírkou silnic, kterou jsme pocítili na vlastní kůži, totiž pneumatiky.
Ještě se vrátím k bombovým útokům na Londýn, tedy 7/7, jak tomu v Anglii říkají (po vzoru 9/11). Zrovna jsme seděli v autě a chystali se proklouznout do jedné z uliček centrálního Londýna (už aby tak drsné poplatky za vjezd do centra zavedli i v Praze), když doprava zhoustla víc než bývá obvyklé i v londýnské špičce, a vzápětí zatuhla úplně. Pustil jsem radio a snažil se naladit nějaké dopravní zpravodajství (je to trochu obtížné, protože nám v Praze pořád kradou anténu).
V tom začal zvonit mobil a já ho bohorovně ignoroval, protože v cizině se s nikým bavit nechci. Jestli je to nutné, tak zavolá znova. A taky že zavolal. Telefon jsem opět nezvedl, ale když jsem zjistil, že to volala moje sestra, v duchu jsem ji proklel (to nemůže poslat esemesku?!) a zavolal zpátky. Asi napodesáté jsem se dovolal a dřív než jsem stačil vysvětlit, že mi buď blbne telefon, nebo je nějak přetížená síť či co, tak mě ségra překvapila otázkou, jestli jsme v pořádku. Skoro mě to dojalo... ona se nám dvakrát nedovolá a už má starosti, jestli se něco nestalo. Milé.
„Jasně, jsme v pořádku, co se děje?“ spustil jsem přísným tónem, aby bylo jasné, že nerad platím za roaming. „V Londýně vybuchly bomby, koukám na CNN a prej jich je asi pět. Nejezdíte metrem, že ne?“
Tak takhle jsme se dozvěděli o bombách. Chvilku poté jsem konečně zvítězil nad čudlíky a naladil BBC, takže jsme se při čekání v beznadějně ucpaném centru Londýna aspoň nenudili. Po chvilce volal kamarád a povídá (bez protestů jsem to tentokrát zvedl): „Hele, to je dobře, že jste jeli do Španělska, protože v Anglii teď bouchaj bomby.“ No jo, Lukáš byl vždycky sklerotik... „Jasně, my víme, my jsme totiž do Španělska nejeli.“
Naštěstí jsme letos přinesli jen trochu povodní a jednu velkou bouři, která nakonec nepřišla. Lidé z evakuovaných oblastí už se dnes vraceli domů a Severní moře se asi uklidnilo. Nebo si teď vylejvá vodu a vztek na tulipány v Nízkozemí. U nás sice ráno lilo jako z konve, ale během snídaně se počasí umoudřilo a i předpověď vypadala rozumně. Proto jsme se neohroženě vydali na výlet k pobřeží, protože městečko Southwold je podle průvodce, Wikipedie i slov mé nejmilejší moc pěkné.
Posledně jmenovaná tam byla v pondělí a vrátila se plna dojmů a s prázdným žaludkem. Dneska si to chtěla vynahradit pytlíkem fish & chips z krámku hned vedle domku, kde pobýval George Orwell. Hezky si to na mě vymyslela... takový výlet se nedá odmítnout. Naplánovali jsme tedy cestu přes Lowestoft (nejvýchodnější anglické město – a proto také nejbombardovanější per capita), pak na jih do Southwoldu a – jestli zbude čas – tak ještě někam dál. A pak domů (hlavně abych nezapomněl koupit pěkné skleničky... pít skotskou z ikeácké potvory, kterou by Vikingové mohli používat na zatloukání kolíků do lodních trámů, to není žádný požitek).
Když jsme na silnici viděli ceduli, že dál než do Blythburghu se jet nedá, suverénně jsme pokračovali... v pondělí tam prý byla také a projet dál šlo, pravila má milá. Dnes to, samozřejmě, nešlo. Proto jsme v Blythburghu stáhli ocas, přiznali porážku, Southwold a Lowestoft odložili na neurčito a vyrazili na hrad do Framlinghamu. Tam už milá také byla (jestli vám připadá, že já sedím doma u počítače a ona zatím obráží okolí, tak je to docela dobrý odhad). Hrad byl hezký, ale ještě trochu více se mi líbila hospůdka před ním. Bohužel jsme do ní nezašli, protože jsme si cestou z náměstí k hradu všimli čínské restaurace a dostali chuť na nudle. Dali jsme si je, ale byla to chyba, protože jsem celou dobu myslel na útulnou hospodu s tmavým pivkem a slaninou s fazolemi...
BTW, chtěl jsem přidat obrázek vln ze Southwoldu, který když viděla moje milá, tak vyjekla, že právě tam u těch chatiček v pondělí byla. Ale jde o obrázek vydaný na BBC, kde píší: "You may not copy, reproduce, republish, disassemble, decompile, reverse engineer, download, post, broadcast, transmit, make available to the public, or otherwise use bbc.co.uk content in any way except for your own personal, non-commercial use." Co myslíte... vešel by se do takové definice blog na Abíčku?
Tiskni
Sdílej: