Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Zdarec!
Potřeboval bych udělat takovej malej programek na čištění adresářů, tedy konkretne vymazání starých souborů který vytváří pro/engineer. Chodilo by to asi tak že bych v KDEčkách zmačknul pravý tlačítko nad adresářem a ve vyjete roletce by přibyla aplikace "ptc-clean" nebo tak nějak a když bych ji zpustil tak by na me vyběhla aplikace ve které by se zobrazily staré soubory a já bych měl možnost je smazat všechny, nebo vybrané smazat. Takže by tam byli asi tlačítka vybrat vše, ok, a storno. proengineer dělá totiž soubory ve stzlu bleble.1.ptr bleble.2.prt atd... A já bych potřeboval nechat nejvyžší číslo a soubory se stejným názvem ale menším číslem smazat. tot vše. Dam za to tak 500-1000kč. A přal bych si aby aplikace byla napsaná v C++ a qt či KDE knihovnach nebo v comanderu nebo jak se to jmenuje a pod GPL... tot asi vše.Nenajdese někdo kdo by si chtěl vydělat nějakou tu šišku na pivko?
Tiskni
Sdílej:
Ale jakkoli moje čeština je špatná tak spoustě lidem uniká to podstatné a to že jednoduše chci podpořit svobodný software.Pořád vám nedochází ta souvislost? Těm lidem to neuniká proto, že nechtějí nic vymyslet nebo dělat. Uniká jim právě proto, že se nechtějí zabývat tím, které slovo měl být ten shluk písmen, a jaký smysl měl dát ten shluk slov. To je můj třetí a poslední pokus vysvětlit vám, že závada není v tomto případě na přijímačích, ale na vysílači. Pokud nedokážete napsat text, ve kterém se dají rozpoznat slova a v němž jsou smysluplné věty, nemůžete se divit, že vašim geniálním nápadům nikdo nerozumí.