Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
o em-pee-trojce...Moje mladá má ve zvyku mluvit o em-pé-čtyřce
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Mě ukradli mobil,Been there, 2x během měsíce... :-/ Ovšem šroty co jsem měl zadarmo, tohle nespustím z očí.
- obyc. baterka za 5,- Sk vydrzi 20h - ma tlacitka (da sa to plne ovladat pod oblecenim, vo vrecku) - ked je vypnuty a kliknem na play (2x) tak do sekundy hraje, t.j. nenabieha 5s - 512 MB (mam na tom cca 20 lekcii, jedna lekcia mi vydrzi tyzden takze staci) - 600,- Sk pred cca rokomCo by som zmenil:
- tlacitko play by som dal dalej od ostatnych - usb konektor vymenil za miniusb
1/ Používat označení "empétrojka" pro přehrávač je ohavné ! Walkmanu se taky neříkalo "kazeta", "písnička", event. "analogový záznam na pásek".
2/ Já mám už 5 let tohle: DIVA MP3 64MB V té recenzi sice píšou, že hraje nic moc, ale mě to celkem vyhovuje, zvláště ve spojení s KOSS PortaPro. Zkoušel jsem jiné přehrávače (jak si je různě kupovali známí kolem) a nemůžu říct, že by některý hrál výrazně líp, spíš naopak ... Jo, a stál mě tehdy asi 4500,-
Walkmanu se taky neříkalo "kazeta", "písnička", event. "analogový záznam na pásek".Jenže zrovna označení "walkman" je přibližně stejně nekorektní jako dnes "empétrojka". "Walkman" je totiž ochranná známka firmy Sony, proto je použití termínu pro přehrávač jiné značky chybné (asi jako kdyby se každému autu říkalo "Škoda").
Tiskni
Sdílej: