Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Jako téma své semestrální práce (na elektrotechniku pro informatiky) jsem si vybral "Metalické sítě TP 1Gb/s, použití zapojení vlastnosti, signály." Toto téma jsem si vybral, protože o sítích toho moc nevím a doufal jsem, že si rozšířím své obzory. Předem upozorňuji, že jsem v této oblasti úplný laik.
První problém, na který jsem ihned narazil je, že vůbec nevím co metalická síť TP 1Gb/s je. Pak jsem nalezl, že je TP je twisted pair (kroucená dvojlinka), to mi velmi pomohlo a utvrdil jsem se v tom, že jsem si to myslel dobře.
Co sakra znamenají ta písmenka před TP, jsem narazil na velmi zajimavou diskuzi, kde je vysvětleno co zanamenají STP, FTP a UTP. Dalším problémem bylo nalézt vůbec, jak se jemnuje tento standard. Po chvíli hledání jsem zjistil, že se jemnuje 802.3ab. Hurá už to někam vede, řekl jsem si. Nyní alespoň vím na čem jsem.
Docela mě překvapilo, že tyto informace není zas tak jednoduché najít, proto jestli máte nějaké tipy, kde hledat podělte se s nimi. Výslednou práci zde poté zveřejním a doufám, že někomu, kdo toto téma bude (také jako já naprostý laik) hledat. A doufám, že se zde nachází spousta odborníků, kteří popřípadě opraví některé mé milné informace.
Tiskni
Sdílej:
Jako základ wiki nestačí?
Rozhodně nebude chyba začít tady. Pro účely práce bude stačit pouze IEEE 802.3. Není to zrovna hezké čtení, ale je tam obsaženo vše.
Na semestrálku by mohlo stačit použít i nějaké jednodušší výtahy, které se dají různě po netu najít. Pro hledání doporučuji používat klíčové slovo "1000BASE-T".