Společnost OpenAI představila Operator, tj. agenta, který k provádění úkolů (najdi a rezervuj ubytování, kup ingredience potřebné pro uvaření tohoto jídla, …) používá vlastní webový prohlížeč. K tomu využívá Computer-Using Agenta (CUA). Operator je zatím dostupný pouze pro uživatele ChatGPT Pro ve Spojených státech.
SoftBank, OpenAI, Oracle a MGX představili projekt Stargate, do kterého v příštích čtyřech letech investují 500 miliard dolarů. Cílem projektu je vybudovat ve Spojených státech novou infrastrukturu pro umělou inteligenci (AI).
Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.2. Představení novinek také na YouTube. Bun je naprogramován v programovacím jazyce Zig.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 10.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Byla vydána nová stabilní verze 7.1 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 132. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Jako téma své semestrální práce (na elektrotechniku pro informatiky) jsem si vybral "Metalické sítě TP 1Gb/s, použití zapojení vlastnosti, signály." Toto téma jsem si vybral, protože o sítích toho moc nevím a doufal jsem, že si rozšířím své obzory. Předem upozorňuji, že jsem v této oblasti úplný laik.
První problém, na který jsem ihned narazil je, že vůbec nevím co metalická síť TP 1Gb/s je. Pak jsem nalezl, že je TP je twisted pair (kroucená dvojlinka), to mi velmi pomohlo a utvrdil jsem se v tom, že jsem si to myslel dobře.
Co sakra znamenají ta písmenka před TP, jsem narazil na velmi zajimavou diskuzi, kde je vysvětleno co zanamenají STP, FTP a UTP. Dalším problémem bylo nalézt vůbec, jak se jemnuje tento standard. Po chvíli hledání jsem zjistil, že se jemnuje 802.3ab. Hurá už to někam vede, řekl jsem si. Nyní alespoň vím na čem jsem.
Docela mě překvapilo, že tyto informace není zas tak jednoduché najít, proto jestli máte nějaké tipy, kde hledat podělte se s nimi. Výslednou práci zde poté zveřejním a doufám, že někomu, kdo toto téma bude (také jako já naprostý laik) hledat. A doufám, že se zde nachází spousta odborníků, kteří popřípadě opraví některé mé milné informace.
Tiskni Sdílej:
Jako základ wiki nestačí?
Rozhodně nebude chyba začít tady. Pro účely práce bude stačit pouze IEEE 802.3. Není to zrovna hezké čtení, ale je tam obsaženo vše.
Na semestrálku by mohlo stačit použít i nějaké jednodušší výtahy, které se dají různě po netu najít. Pro hledání doporučuji používat klíčové slovo "1000BASE-T".