Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V jedné z dnešních slabších chvilek jsem zplodil oznámení o našem novém psíku pro známé. Někoho to možná pobaví, jiného znechutí - ale to nevadí, jak se říká "se*e pes"
Tak pejsek (vlastně fenka) se u nás za ty čtyři hodiny už alespoň trošku rozkoukal. Ze všech možných jmen jsme si ani po spoustě vašich návrhů nemohli vybrat, proto jsme vsadili na poslední možnost - počkat na jméno dané původními majiteli (== nechat to prostě náhodě).
Bety možná není špatné jméno pro fenku, ale mně osobně připadá hodně tuctové a málo originální. Nakonec tedy zvítězil první z návrhů uživatele Coques, tedy ALSA;-) Teď když píšu tenhle zápisek a Alsa mi chrní na klíně opírajíc se hlavou o mou levou ruku, myslím, že opravdu Nomen Omen. Navíc když vzpomenu na čas strávený pokusy o zprovoznění Advanced Linux Sound Architecture už se vůbec nedivím tomu, že se nám za ty čtyři hodiny nepodařilo přimět Alsu se vyčůrat. Přece jen už vím, že ono to přijde;-)
Mám přesně den na vymyšlení jména pro nového člena rodiny a nic pořádného mě nenapadá. Zkoušel jsem psí kalendář, ale žádné jméno mě moc nezaujalo, situace je o kapku složitější tím, že to bude fenka.