Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Vyzkoušel jsem na svém notebooku Acer TravelMate 2313NLM nejrůznější distra a zjistil jsem že nejvýhodnější pro něj je Slackware. Momentálně mám na něm 10.2. Acer má z linuxov7mi distry jeden problém a to je, že nejde přepínání zpět z grafiky do konsole. Prostě alt+f1-f6 nefunguje. Tedy u Mandrivy, Debianu a Fedory. Pouze Slackware s tím nemá potíže. Proč je tomu tak nevím, ale je to tak.
Jinak jsem na něj nainstaloval Xfce, což už se u mne stává klasikou, plus několik grafických utilit. To mi stačí. Beztak většinu věcí dělám v konsoli a i proto jsem si vybral Slackware. Nutnost restartu při každém pokusu do konsole mě nebaví. A nerad používám emulaci konsole v KDE. Nechce se mi z KDE instalovat téměř cokoli. O Gnome ani nemluvím.
K tomu pro větší pohodlí používám bezdrátovou klávesnici a myš. Našel bez potíží oboje a připojil. Zvukovka a grafická karta také bez problému. Xine přehraje video, ale s Mplayerem jsou potíže. Video to nepřehrává. Zřejmě chyba mezi klávesnicí a židlí. Zatím to moc nezkoumám. Notebook používám většinou v práci na práci. Nikoliv na přehrávání filmů. Jediné co jsem nezprovoznil to je modul apm pro vypínání pc. To vypisuje, že padá. Zřejmě nějaká potíž v Biosu. Nezkoumal jsem.
Dá se říci, že zcela chápu nadšení Slackwaristů, že nedají na své distro dopustit. Sice není tak uživatelsky přítulný, ale dokumentace je skvělá a co se nastaví je nastaveno. Základní nastavení pro běžného uživatele není tak složité. Tedy mě se nezdá. Balíčků není tolik jako u jiných dister, ale v tom celkem nevidím potíž. Beztak co potřebuje kdo navíc,najde mimo oficiální distribuci na Linuxpackage.net a jinde. Zcela určitě tohle všichni kdo ze Slackwarem přišli do styku vědí. Říkám to jen těm co váhají s výběrem distra. Nebo chtějí zkusit něco jiného.
A tím jsem zřejmě ukončil svůj Vánoční blogový seriál o Slackwaru. Ještě stále jsem nadšen. A doufám, že ještě dlouho zůstanu a po tu dobu, pokud nenarazím na něco zajímavého Slackware zůstane jak na PC, tak na notebooku.
Tiskni
Sdílej:
vga = normal
. Teda pokud nepoužívá grub.