Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Vyzkoušel jsem na svém notebooku Acer TravelMate 2313NLM nejrůznější distra a zjistil jsem že nejvýhodnější pro něj je Slackware. Momentálně mám na něm 10.2. Acer má z linuxov7mi distry jeden problém a to je, že nejde přepínání zpět z grafiky do konsole. Prostě alt+f1-f6 nefunguje. Tedy u Mandrivy, Debianu a Fedory. Pouze Slackware s tím nemá potíže. Proč je tomu tak nevím, ale je to tak.
Jinak jsem na něj nainstaloval Xfce, což už se u mne stává klasikou, plus několik grafických utilit. To mi stačí. Beztak většinu věcí dělám v konsoli a i proto jsem si vybral Slackware. Nutnost restartu při každém pokusu do konsole mě nebaví. A nerad používám emulaci konsole v KDE. Nechce se mi z KDE instalovat téměř cokoli. O Gnome ani nemluvím.
K tomu pro větší pohodlí používám bezdrátovou klávesnici a myš. Našel bez potíží oboje a připojil. Zvukovka a grafická karta také bez problému. Xine přehraje video, ale s Mplayerem jsou potíže. Video to nepřehrává. Zřejmě chyba mezi klávesnicí a židlí. Zatím to moc nezkoumám. Notebook používám většinou v práci na práci. Nikoliv na přehrávání filmů. Jediné co jsem nezprovoznil to je modul apm pro vypínání pc. To vypisuje, že padá. Zřejmě nějaká potíž v Biosu. Nezkoumal jsem.
Dá se říci, že zcela chápu nadšení Slackwaristů, že nedají na své distro dopustit. Sice není tak uživatelsky přítulný, ale dokumentace je skvělá a co se nastaví je nastaveno. Základní nastavení pro běžného uživatele není tak složité. Tedy mě se nezdá. Balíčků není tolik jako u jiných dister, ale v tom celkem nevidím potíž. Beztak co potřebuje kdo navíc,najde mimo oficiální distribuci na Linuxpackage.net a jinde. Zcela určitě tohle všichni kdo ze Slackwarem přišli do styku vědí. Říkám to jen těm co váhají s výběrem distra. Nebo chtějí zkusit něco jiného.
A tím jsem zřejmě ukončil svůj Vánoční blogový seriál o Slackwaru. Ještě stále jsem nadšen. A doufám, že ještě dlouho zůstanu a po tu dobu, pokud nenarazím na něco zajímavého Slackware zůstane jak na PC, tak na notebooku.
Tiskni
Sdílej:
vga = normal
. Teda pokud nepoužívá grub.