Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Nemám ve zvyku psát dva blogy za den, ale dnes mi to nedá. Přečetl jsem si "nečtěte to" a bavil jsem se královsky. Napsal jsem několik blogů o tom co mi přináší Linux. Nebudu to zde opakovat. Lituji jen že nejsem programátor, ale třeba se jím ještě někdy stanu a doufám, že zde bude stále něco jako Slackware, Debian, Gentoo atd.
Je mi úplně jedno kolik má Linux uživatelů, jestli dvacet milionu, nebo dvě stě. A je mi jedno v jestli je lepší nebo horší než nějaký jiný systém. Myslím to vážně. Pokud bych chtěl opravdu Linux, se kterým budu mít minimálně starostí nechám si na desktopu Mandrivu a budu si pouštět muziku, dívat se na televizi, psát si ve Vimu a učit se Mysql a jiné věci a zřejmě po dobu kdy ho budu používat nebudu mít nějaký zásadní problém. Konečně Open Office jsou dnes na takové úrovni, tedy aspoň jak jsem slyšel, že si většina průměrných lidí ani nevšimne, že nejsou ve Wordu. Na to je Mandriva asi pro uživatele Linuxu plně dostačující, a nemusí po instalaci nic moc nastavovat. Cože je dobře. Pro ty uživatele.
Nejde mi o to mít nejlepší systém, ale jde mi přesně o to abych se stal "programátorem v Bashi" abych uměl napsat skript a psát ve Vimu stránky html konfigurovat a nastavit Lilo nebo Grub, rc.d/rc.modules a jiné radosti.
Mandrake jsem měl na to abych Justýně napsal zvlášť hezký mail, pěkně v TeXu a potom ho třeba v pdfcsplainu, pdfcslatexu přeložil do pdf a poslal ji ho jako přílohu v mailu. Justýna to má tak ráda a říká, a já ji to věřím, že to jsou pro ni ty nejhezčí maily. Slackware to určitě taky umí, ale mě poskytne navíc to co potřebuji já.
Mám klienta, který mě občas vozí ze skupiny domů, (protože já nemám ani auto ani řidičák) Mercedesem. Není to žádný tuctový Mercedes. Pokud jsem schopen to rozeznat, má jich několik a každý z nich je v základní ceně kolem několika milionů, s doplňky se ty miliony násobí. Svezení je v tom úžasné, a sem tam mě vezme domů jiný klient, ve starém Favoritu. V tom svezení tak úžasné není, ale slouží. Jistě je většina lidí, kteří pokud by měli možnost tak by jistě chtěli Mercedes. Je to pochopitelné. Kvalitní servis, kvalitní provoz, kvalitní svezení.
Ale pak jsou lidé, kteří opečovávají staré veterány, dokonce i ty nijak pohodlné. Jeepy a jiné. Baví je to, setkávají se starají se o ně, diskutují radí se, dohadují. To je prostě jejich svět jejich radost. A jsou mezi nimi i profesionální automechanici, kteří umějí opravovat a udržovat třeba ty luxusní Mercedesy.
Nechci srovnávat Linux s Windows. Nemám na to technické vědomosti. Konečně srovnávat mohu, jen jako uživatel. Možná že už Windows XP tolik nepadají, možná jsou stabilnější než kdysi. Mám je sice nainstalované protože jedna banka má čtečku mé karty zařízenou na IE, takže pokud chci používat její jinak dobré služby musím mít IE. Ty na Linuxu pokud vím nechodí. Ale to je tak vše na co Wokna používám. Prostě mě jejích používání nebaví, tak jako mě nebaví už používat Mandrivu. Chodí to, má to jistě spoustu aplikací, ale já jsem spíš na ty "veterány".
Na dovolenou nejezdím, na dovolenou chodím a v jistých případech létám. Jen jednou jsem jel na dovolenou autem. Zkusil jsem to.Není to špatné ale pokud to půjde budu dál chodit o dovolené pěšky, nebudu si pořizovat auto, protože ho celkem nepotřebuji. I přesto že se občas nechám svést luxusním Mercedesem.
A to je ten důvod proč používám Slackware, proč používám NetBSD, a jiné "přívětivé" distribuce. To je to proč mám ruce na klávesnici píši ve VIM a mám přitom vypnutý Num-lock. A to je to proč je mi jedno jestli je Linux lepší než Wokna. Mě stačí, že je a stačí mi, že se mohu po dvanácti hodinách terapie posadit k pc, napsat v konsoli to co potřebuji, odpočinout si u něj a nedojít toho čemu se psychoterapii říká "burn out".
Tiskni
Sdílej:
Jo, na tom co píšeš, je hodně pravdy a rozumím. Většinou to mám podobně. Ale když je čas, docela mne baví zkoušet jiné programy než normálně používám. Takhle jsem se toho dost naučila