Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Běží tady na Abíčku diskuse o tom zda a jestli rozdělit blogy podle témat, jestli vůbec nechávat blogy jen (když zjednoduším) o Linuxu a linuxových tématech. Osobně se domnívám, že až na jeden, který se skutečně netýkal ani trochu Linuxu se všechny moje blogy tím či oním způsobem dotýkaly Linuxu a komunity kolem shromážděné.
Mohl bych se vlastně cítít v klidu a nijak si s tím nelámat hlavu.
Přesto mi to ale vrtalo hlavou, protože vždy jsem blog a to kdekoliv a internet zvlášť vnímal jako medium sloužící k výměně informací. A jak jsem si všiml, tak i na Abíčku je to to zatím docela dodržováno. Sem tam se strhne flame, či diskuse o tom či onom, o provokatérech, komunismu případně registrovaném partnerství. Ale i patentové svobodě a rodině. To vše dohromady. Odvíjí se tu život jednotlivých členů komunity shromážděné kolem Abíčka či open source. Muži, ženy nejrůznějšího věku, povolání starostí i zájmů.
Každý jeden z nich má určitý okruh vědomostí a možností jak přispět do diskuse o Linuxu, či BSD. Každý svým způsobem. Každý z nich si všimne něčeho jiného a každý přispěje něčím jiným.
Jsem psychoterapeut. Zabývám se individuální a skupinovou terapii. A při své dlouholeté praxi, jsem si všiml že především skupinová terapie má možnost shromáždit lidi ve skupině nejrůznějšího věku, povolání a ač se jedná třeba o specifický problém jakým je závislost na nějž je skupinová terapie zaměřena, dojde dříve nebo později od počátečního úzkého zaměření k rozvolnění tématu a lidé se zabývají tou závislostí v kontextu svého života. Jak se jich dotýká, jak se jim s ní žije. Jak se jim žije se svými partnery atd. Pokud někdo neinformovaný přijde do takto délefungující skupiny je překvapen obsahem skupiny.Vždy se snažím aby terapeutické skupiny mnou vedené takto fungovaly a svou roli tam vnímám jako odborného průvodce, který je v pravý čas schopný ukázat na to co vidí a interpretovat to směrem ke klientovi, tak aby klient dokázal vlastními silami dojít k poznání o tom co má udělat a jak to má udělat.
Terapeutická skupina má svůj řád a svá pravidla, většina věcí v ní se odehrávajících se nepoužívá v běžném životě, a přesto pomáhá těmto lidem najít své místo v životě a vrátit se mezi lidi a žít s lidmi. Pokud jsem tu uvedl příklad tak specializovaného prostředí, tak jen proto a by bylo zřejmé, že rozvolnění se nelze vyhnout.
Abíčko/blogy naštěstí není terapeutická skupina ale tržiště. Lidé si tu vyměňují informace více či méně odborného charakteru, žertují, hádají se vyjadřují svoje postoje. Samozřejmě na Abíčku jsou mimo blogů, odborné články, konference na různá témata, kde je možné položit dotaz, sdělit řešení atd. Ale blogová část pro mne je právě takovým tím známým tržištěm, kde si sice nekoupím nejnovější sestavu, maximálně tak jetý notebook. Ale přeci právě proto na tržiště chodíme, koukat, nahlížet a doufat, že objevíme občas skvost. A naštěstí to není terapeutická skupina jež má léčit neduhy světa, ale je to tržiště snů a nápadů. Našel jsem tu pročítáním dost nápadů, které sem uplatnil při práci s Linuxem. A jak sem zjistil, chodějí sem i děvčata. Což je dobře.
Tiskni
Sdílej:
Jak se vyskytuju různě na netu, tak zjišťuju, že lze všude najít fajn lidi a navíc, že se jejich složení podobá tomu, co známe ze skutečného života. Tj. je to reprezentativní vzorek, jsou v něm zastoupeny pesimisti, optimisti, "ti na vdolky" i "ti na holky".
(Vyskytoval jsem se pár let na rande.cz a naučil jsem se "kecat", nebýt až tak "jouda" atd., jsem rád za tu zkušenost.)
Já nechci blogy zrušit, jen dát šanci těm, co je vidět nechtějí, aby je tedy neviděli.
To o uvolněných emocích beru. Někdo tomu říká stín, já bych to popsal jako harmonii, "vyřádění se" ve všem možném, vážném i lehkém - relaxačním. A jsem pro řádné odlišení, co dotyčný autor bere jako vážné a tematicky správné (linux/it) a co jako pouhé něco "doplňující", co zcela jistě není stěžejní náplní zdejšího znamenitého serveru ("Dobře, Šafránku" )
To bych napsal snad první pořádnou a praktickou věc v životě = dík za výzvu.
Ti bez diakritiky píší z prostředí bez ní nebo ji nepoužívají z jiného důvodu?