Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Našel jsem na googlu popis připojení CDMA pro FreeBSD, tedy jsem okamžitě začal stahovat FreeBSD 6.0. FreeBSD už jsem měl, ale v momentě kdy jsem si místo ADSL musel díky stěhování pořídit CDMA, od té chvíle až do dnešního dne jsem jen smutně četl o těch co provozují BSD na svých kompech.
Mám rád BSD, protože jsou stejně kvalitní jako nejkvalitnější linuxové distro Slackware. Slackware mě utěšoval v osamění a oddělení od BSD. Ale jestli se zdaří zprovoznit CDMA na FreeBSD, pak to bude opět velká hodina pro mne. Takže mi držte palce.Protože budu pátrat i po tom jak připojit NetBSD. A nechci číst nějaký flame -))) o tom jak je úžasné Gentoo, nebo Arch Linux. Obojí jsem měl a hezky jsem naklusal zpátky ke Slacku a k BSD.
A také to nedělám to proto abych dokazoval jak jsou tyto systémy o mnoho lepší než Widle, ale jen a jen proto, že to zlepšuje moji náladu za dlouhých zimních večerů, kdy díky svému věku už nechodím po diskotékách a putykách, ale věnuji se tomu, co jsem v mládí právě pro putyky a ženský zanedbával. IT. Tak si tak říkám že někteří ti zapálení jedinci, co mládí tráví u kompu, to ve stáří udělají obráceně. Pak se budou věnovat životu na plno a budou hlásat podobné heslo jako bylo heslo mého mládí "drugs, sex and rock'n'roll".
Což jim přeji. Já jsem života zamlada užil, takže dnes se mohu v klidu učit, jak najít na googlu pro FreeBSD qwerty_cz. Což se mi zatím nepodařilo. Možná není. Nebaví mě psát v qwertz. Kdybyste náhodou někdo věděl jak to nastavit a nebo kde to najít, řekněte. Já třeba taky něco někdy budu vědět. A řeknu. A ještě na konec. Nejlepší textový editor je VIM. To je zase pro pana Plešingera. Beztak ho pomlouvá jen proto, že se v něm pořádně nenaučil psát.
Jdu spát. FreeBSD se stahuje, na disku už mám pro něj partišnu a tak až se časně zrána kolem jedenácti probudím, už by mohl čekat.
Jo a flame a debatu jestli je Linux či BSD lepší než Wokna považuji za zbytečnou. Všichni víme, že strejda Bill se nezmění, Wokna lepší nebudou a je ztráta času se zajímat o jeho budoucnost. Je víc než černá. -)))
Tiskni
Sdílej:
FreeBSD...taky sem ho zkoušel. Ale nešlo mi USB.
Z.H.
Section "InputDevice" Identifier "Keyboard0" Driver "kbd" Option "XkbRules" "xorg" Option "XkbModel" "pc105" Option "XkbLayout" "us,sk" //"us, cz" pre češtinu Option "XkbVariant" ",qwerty," Option "XkbOptions" "grp:shifts_toggle,grp_led:scroll" EndSection
XF86Config
(xorg.conf
) nebo pouzit setxkbmap pripadne libovolne graficke udelatko... A porad dokola si nekdo stezuje jak "nekdo" vyhodil z X jejich stare oblibene cz_qwerty
(ktere by brzy oslavilo 10 let sveho veku...)
nejkvalitnější linuxové distro Slackware...tak to mě fakt pobavilo. :)