Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Našel jsem na googlu popis připojení CDMA pro FreeBSD, tedy jsem okamžitě začal stahovat FreeBSD 6.0. FreeBSD už jsem měl, ale v momentě kdy jsem si místo ADSL musel díky stěhování pořídit CDMA, od té chvíle až do dnešního dne jsem jen smutně četl o těch co provozují BSD na svých kompech.
Mám rád BSD, protože jsou stejně kvalitní jako nejkvalitnější linuxové distro Slackware. Slackware mě utěšoval v osamění a oddělení od BSD. Ale jestli se zdaří zprovoznit CDMA na FreeBSD, pak to bude opět velká hodina pro mne. Takže mi držte palce.Protože budu pátrat i po tom jak připojit NetBSD. A nechci číst nějaký flame -))) o tom jak je úžasné Gentoo, nebo Arch Linux. Obojí jsem měl a hezky jsem naklusal zpátky ke Slacku a k BSD.
A také to nedělám to proto abych dokazoval jak jsou tyto systémy o mnoho lepší než Widle, ale jen a jen proto, že to zlepšuje moji náladu za dlouhých zimních večerů, kdy díky svému věku už nechodím po diskotékách a putykách, ale věnuji se tomu, co jsem v mládí právě pro putyky a ženský zanedbával. IT. Tak si tak říkám že někteří ti zapálení jedinci, co mládí tráví u kompu, to ve stáří udělají obráceně. Pak se budou věnovat životu na plno a budou hlásat podobné heslo jako bylo heslo mého mládí "drugs, sex and rock'n'roll".
Což jim přeji. Já jsem života zamlada užil, takže dnes se mohu v klidu učit, jak najít na googlu pro FreeBSD qwerty_cz. Což se mi zatím nepodařilo. Možná není. Nebaví mě psát v qwertz. Kdybyste náhodou někdo věděl jak to nastavit a nebo kde to najít, řekněte. Já třeba taky něco někdy budu vědět. A řeknu. A ještě na konec. Nejlepší textový editor je VIM. To je zase pro pana Plešingera. Beztak ho pomlouvá jen proto, že se v něm pořádně nenaučil psát.
Jdu spát. FreeBSD se stahuje, na disku už mám pro něj partišnu a tak až se časně zrána kolem jedenácti probudím, už by mohl čekat.
Jo a flame a debatu jestli je Linux či BSD lepší než Wokna považuji za zbytečnou. Všichni víme, že strejda Bill se nezmění, Wokna lepší nebudou a je ztráta času se zajímat o jeho budoucnost. Je víc než černá. -)))
Tiskni
Sdílej:
FreeBSD...taky sem ho zkoušel. Ale nešlo mi USB.
Z.H.
Section "InputDevice" Identifier "Keyboard0" Driver "kbd" Option "XkbRules" "xorg" Option "XkbModel" "pc105" Option "XkbLayout" "us,sk" //"us, cz" pre češtinu Option "XkbVariant" ",qwerty," Option "XkbOptions" "grp:shifts_toggle,grp_led:scroll" EndSection
XF86Config
(xorg.conf
) nebo pouzit setxkbmap pripadne libovolne graficke udelatko... A porad dokola si nekdo stezuje jak "nekdo" vyhodil z X jejich stare oblibene cz_qwerty
(ktere by brzy oslavilo 10 let sveho veku...)
nejkvalitnější linuxové distro Slackware...tak to mě fakt pobavilo. :)